Jaka matka, taka córka - zdrowie kobiety
Czy kiedyś zastanawiałaś się, w jakim wieku będziesz miała menopauzę lub też kiedy zaczniesz siwieć? Czy intryguje cię, jak długo zachowasz smukłą sylwetkę? Jeśli tak, wystarczy, że przyjrzysz się swojej matce, a uzyskasz odpowiedz na takie pytania.
- Naj
Znane przysłowie mówi, że „jakie jabłko, taka skórka, jaka matka, taka córka”. I jest w nim wiele prawdy. Matka przekazuje córce swoje geny, które decydują o wyglądzie, charakterze, zamiłowaniach, ale także o płodności, długości życia, skłonności do chorób. Czasami takie dziedzictwo genetyczne nie jest najlepsze. Wiedza na ten temat jest bezcenna. Dzięki świadomości słabych punktów na swojej „mapie” zdrowia możesz uniknąć choroby. Predyspozycja do jakieś dolegliwości wcale nie oznacza, że będziesz chorować jak rodzice. Geny to nie wszystko. Nie tylko one decydują o rozwoju jakiegoś schorzenia, ale także czynniki zewnętrzne, np. sposób życia, odżywiania. A one przecież zależą tylko od ciebie.
DŁUGOŚĆ ŻYCIA
Jeśli twoi rodzice dożyli sędziwego wieku, prawdopodobnie i ty będziesz osobą długowieczną. U dzieci, których rodzice przeżyli ponad 90 lat, ryzyko wystąpienia zawału serca jest o 78% mniejsze, a udaru mózgu o 83% niż u osób, których matka i ojciec osiągnęli średnią długość życia. Ponadto w mniejszym stopniu są narażone na zachorowanie na cukrzycę, bo aż o 86%. A jaką masz szansę dożyć tak późnego wieku jak rodzice? Sięga aż 81%, oczywiście pod warunkiem, że nie zmarnujesz daru, jaki ci przekazali rodzice – genów długowieczności – prowadząc niezdrowy tryb życia.
OSTEOPOROZA
Lekarze mawiają żartem, że najlepszym sposobem zapobiegania tej chorobie jest zmiana rodziców. Zdrowie twoich kości zależy, niestety, aż w 80% od materiału genetycznego, jaki ci przekazali. Dlatego jeśli choć jedno z nich doznało złamania z błahej przyczny, a nie wskutek silnego urazu, trzykrotnie wzrasta prawdopodobieństwo, że będziesz mieć osteoporozę. Ale możesz zredukować ryzyko tej choroby. Jeśli palisz, przestań. Nie odchudzaj się obsesyjnie (po prostu utrzymuj prawidłową wagę). Gdy jest to jednak konieczne, trać nadprogramowe kilogramy w porozumieniu z dietetykiem, aby nie osłabić kości. Ponadto ćwicz, uprawiaj sporty i wzbogać swój jadłospis w produkty bogate w wapń. To dobre sposoby na zapobieganie osteoporozie.
PŁODNOŚĆ
Jeśli twoje starania o dziecko nie zakończyły się jeszcze sukcesem, być może ma to związek z wiekiem matki w chwili twoich narodzin. Badania przeprowadzone przez Brytyjczyków wykazały, że późne macierzyństwo może obniżyć płodność potomstwa płci żeńskiej. Uważa się też, że ogromny wpływ na kłopoty z zajściem w ciążę ma mała liczba i ruchliwość plemników Cechę tę można odziedziczyć. Jeśli zatem rodzice twojego partnera dość długo czekali na przyjście na świat syna, warto sprawdzić, czy jego plemniki nie są za leniwe lub nieliczne.
CIĄŻA I PORÓD
Chcesz dowiedzieć się, jak mogą przebiegać u ciebie? Zapytaj mamę, jak wyglądały w jej przypadku. Córka może powielić scenariusz ciąży i porodu matki. Jeśli nie wystąpiła u niej np. cukrzyca ciężarnych albo zatrucie ciążowe, to pewnie i ty będziesz czuć się świetnie. Gdy twoja mama urodziła cię po zakończeniu 37. tygodnia ciąży, raczej nie grozi ci przedwczesny poród. A co, jeśli jednak wystąpiły jakieś komplikacje? Taka informacja jest cenna, bo będziesz wiedziała, na co musisz uważać, żeby nie spotkało cię to, co matkę.
BLIŹNIĘTA
Są dwa rodzaje bliźniąt: jednojajowe i dwujajowe. Te pierwsze przychodzą na świat w wyniku podziału jednego jaja zapłodnionego przez plemnik. Do narodzin bliźniaków dwujajowych dochodzi wskutek zapłodnienia dwóch jaj, jednocześnie uwolnionych przez jajnik. Bliźnięta jednojajowe stanowią zaledwie 25% ciąż mnogich i są dziełem przypadku. Natomiast jeśli chodzi o dwujajowe, można mówić o pewnych predyspozycjach genetycznych. Jeśli w rodzinie twojej matki zdarzały się takie podwójne narodziny, niewykluczone, że i ty urodzisz dwoje dzieci naraz.
MENOPAUZA
Możesz spodziewać się, że klimakterium zacznie się u ciebie w tym samym czasie co u twojej matki. Przeciętnie ten okres w życiu kobiety zaczyna się ok. 51. roku życia. Zdarza się jednak, że menopauza przychodzi wcześniej. Jeśli tak było w przypadku twojej matki, zachowaj czujność. Przedwczesne przekwitanie zwiększa ryzyko udaru mózgu i ataku serca. Dlatego zanim nadejdzie, postaw na profilaktykę. Kontroluj poziom cholesterolu i trójglicerydów, nie pal papierosów, ogranicz spożycie tłuszczów zwierzęcych, polub aktywny wypoczynek.
SIWIENIE
Siwiejemy w tym samym wieku co rodzice. Jeśli zatem ojciec i matka w wieku 50 lat są ledwie szpakowaci, masz szczęście – długo nie będziesz musiała farbować włosów, żeby ukryć siwiznę. Gdy matka i ojciec zaczęli siwieć około trzydziestki, pewnie będzie tak i w twoim przypadku. Niestety, przedwczesnemu siwieniu nie można zapobiec, ale łatwo je ukryć, koloryzując włosy.