Reklama

Był precedens

Bliźniaki częściej zdarzają się, gdy w rodzinie przyszłej mamy przytrafi ało się już podwójne szczęście. Występowanie bliźniąt w rodzinie taty nie odgrywa roli. "Winę" za ciążę mnogą ponosi kobieca zdolność do "hiperowulacji", czyli wyprodukowania w czasie jednego cyklu owulacyjnego więcej niż jednej komórki jajowej. I prawdopodobnie to jest cecha dziedziczna.

Reklama

Pijesz mleko

Znacznie mniejszą szansę na bliźniaki mają panie, które są wegankami (czyli nie jedzą mięsa, ryb, jaj i produktów mlecznych). Nowojorski badacz Gary Steinman obliczył, że weganki pięć razy rzadziej zachodzą w ciąże bliźniacze. Dlaczego? Prawdopodobnie brakuje im występującej w mleku i mięsie substancji IGF (Insulin like Growth Factor), która stymuluje zarodki do wzrostu w pierwszych tygodniach ciąży i sprawia, że oba zarodki mogą się rozwijać.

Czekasz i czekasz...

Przyjrzyj się uważnie twarzom kobiet, które spacerują po parku z podwójnymi wózkami. Mają już drobne siateczki zmarszczek wokół oczu, prawda? Organizm trzydziestoparolatek zdaje sobie sprawę z tego, że w ich wypadku przedłużenie gatunku staje się coraz mniej prawdopodobne. Dlatego u dojrzałych kobiet - po to, aby zwiększyć szanse na zapłodnienie - częściej zdarza się uwalnianie nie jednej, lecz kilku komórek jajowych w trakcie jednego cyklu miesiączkowego.

Bierzesz pigułki

Dają one prawie 99,9 proc. pewności, że nie zostaniesz mamą, ale ten 0,1 proc. często kończy się... ciążą bliźniaczą. Dlaczego? Czasami dlatego, że pigułki były zażywane nieregularnie. Wtedy mieszanka hormonów w tabletce nie stanowi całkowitego zabezpieczenia i może stymulować hiperowulację. Szansa na bliźniaki wzrasta też, gdy do ciąży doszło w pierwszym miesiącu po odstawieniu tabletek.

Masz dużą rodzinę

Masz większą szansę urodzenia bliźniaków, jeżeli rodzisz po raz trzeci i następny. A jeśli już jesteś mamą bliźniaków, nikt nie zagwarantuje ci, że nie urodzisz nawet trzech i więcej par bliźniąt...

Leczysz niepłodność

Leki hormonalne, np. gonadotropina stosowana w leczeniu niepłodności, wpływają na stymulację owulacji. Organizm kobiety wytwarza wtedy więcej niż jedną komórkę jajową. Wiele ciąż bliźniaczych powstaje też wskutek zapłodnienia in vitro, gdy do macicy wszczepia się więcej zarodków w nadziei, że choć jeden z nich prawidłowo się rozwinie.

Liczysz na fart

Może się też tak zdarzyć, że twoje bliźniaki to owoce zbiegu okoliczności. Po prostu... tak miało być. Czy to jednak ważne, skąd się wzięły? Najważniejsze, że dzieci nigdy nie będą same!

Reklama

Na świecie żyje obecnie ok. par bliźniąt 65 mln
Najrzadziej bliźniaki zdarzają się 20-latkom (0,3 proc. z nich rodzi dwojaczki), najczęściej kobietom w wieku 31-39 lat (1,2-1,8 proc.).

Reklama
Reklama
Reklama