Te zmiany na skórze zdradzają, że żyjesz pod zbyt dużą presją
Często zdaje się, że nie mamy wyjścia: tempo życia i pracy nie bardzo dają się zmienić, czy nam się to podoba, czy nie. Niestety skóra nie przyjmuje tego dobrze – o tym, że presja jest zbyt wysoka, da znać w sposób, którego nie da się zignorować.
Niby wiadomo, że stres szkodzi nie tylko zdrowiu, ale też urodzie i widocznie zapisuje się na skórze. O ile trwa przez jakiś czas, najczęściej uchodzi bezkarnie, a w najgorszym razie mamy szansę bezboleśnie rozprawić z jego skutkami. Przy młodej skórze najpewniej wszystko rozejdzie się po kościach. Ale gdy trwa dłużej, albo poddane jesteśmy mu bez przerwy, przestaje być dla organizmu obojętny. Staje się też dużo trudniejszy do ukrycia, a ratunek z takiej opresji będzie nas dużo więcej kosztował.
Zmiany skórne spowodowane stresem
Jako że praca, rachunki, i po prostu – codzienność raczej się nie zmienią, warto nauczyć się jak w tych takich wymagających warunkach, bo stres jest większym wyzwaniem dla skóry, niż mogłoby się nam wydawać, pozwolić jej przetrwać. Zresztą jeśli dobrze się zastanowić okazuje się, że jest całkiem sporo rzeczy, które możemy dla niej zrobić, by przynieść ulgę, dać zabezpieczenie i pozwolić jej odetchnąć - od zdrowiej diety zaczynając. Zresztą nawet gdy nie czujemy się specjalnie przepracowane lub nadmiernie obciążone, warto mieć na swoją skórę oko. Ta w prosty i widoczny sposób da znać, że najwyższy czas zwolnić obroty.
Fitness twarzy: 6 ćwiczeń, które skutecznie wygładzą zmarszczki
1 z 7
Zmiany na skórze spowodowane stresem - cienie pod oczami
Niedosypianie to jedno, a ciągłe napięcie to całkiem inna historia. To ostatnie sprawia, że nawet, gdy mamy do dyspozycji pełne 8 godzin organizm i tak nie jest w stanie wykorzystać ich na pełną regenerację. Co więcej, mamy złą wiadomość dla tych, który lubią sypiać na brzuchu: ta pozycja może nasilić pojawianie się cieni pod oczami, bo poza niewyspaniem swoje robi grawitacja. W walce z podkrążonymi oczami pomocne okażą się rzucenie palenia, ograniczenie spożycia alkoholu i kawy.
2 z 7
Zmiany skórne spowodowane przez stres – opuchnięte oczy
Światło emitowane przez ekrany monitorów i smartfony nie tylko przyspiesza starzenie się skóry. Mózg odbiera je podobnie jak światło słoneczne, czyli jako zachętę do wzmożonej aktywności, pobudzenie. Dlatego zamiast przeglądu Instagrama przed snem warto wykonać kilka ćwiczeń relaksacyjnych albo napić się naparu z rumianku powoli wprowadzając się w stan sprzyjający zaśnięciu. Zwłaszcza, jeśli z powodu napięcia macie zwyczaj się wybudzać. A doraźnie pomoże zimny okład z torebki herbaty albo zimnej łyżeczki.
3 z 7
Odwodniona skóra
W sytuacjach stresowych rzadko pamiętamy o tym, by pilnować odpowiedniego nawodnienia. Gdy taki stan się przedłuża, są duże szanse na to, że nie dostarczamy organizmowi tyle wody co trzeba. A to bardzo szybko i bardzo nieładnie się uwidacznia: skóra nabiera ziemistej barwy, traci blask, a wszelkie niedoskonałości na jej powierzchni stają się bardziej widoczne. Gołym okiem widać, że jest bardziej wysuszona i bardziej podatna na wystąpienie alergii czy podrażnień. Butelka wody na podorędziu jest obowiązkowa. Dobrze sięgać też po owoce bogate w wodę, a także zieloną herbatę, która dostarczy skórze antyoksydantów.
4 z 7
Zmiany skórne jako objawy nasilonego stresu - nasilony trądzik
Badania wskazują jednoznacznie: przedłużający się stres jest jednym z czynników aktywujących trądzik dorosłych. A ten, choć w dużej mierze nęka kobiety, które borykały się z tą przypadłością w wersji młodzieńczej, dopada także te z nas, które nigdy wcześniej nie miały podobnych problemów z cerą. Co więcej, stres zaburza także florę bakteryjna jelit – to też może być jedna z przyczyn niedoskonałości.
5 z 7
Zaczerwienienie skóry jako zmiany skórne pojawiające się pod wpływem stresu
Stres może wywoływać zaczerwienienie skóry, które nie ma nic wspólnego ze zdrowym, dodającym uroku rumieńcem. Wszystko przez to, że w trakcie gdy jesteśmy zdenerwowane oddech staje się krótki, urywany, a czasem zdarza się, że choć tego nie kontrolujemy, potrafimy bezwiednie go wstrzymywać. Reakcja skóry jest natychmiastowa. Uderzenia gorąca, czerwone plamy czy utrzymujący się rumień to tylko kilka z nich. Warto zadbać o to, by kontrolować stres i w chwilach większego nasilenia zadbać o spokojny, głęboki oddech.
6 z 7
Zmarszczki jako następstwo wzmożonego stresu
Wystarczy przypomnieć sobie siebie w momentach większego napięcia: zaciśnięte wargi, zaciśnięta szczęka, zmarszczone czoło – taki „look” ma tendencje do tego, by się utrwalać, a w stwierdzeniu, że stres przyspiesza starzenie się skóry niestety nie ma przesady. Chodzi główne o telomery, czyli „czapeczki” na końcach chromosomów. Każdorazowo, gdy chromosomy odpowiedzialne za reprodukcję genów są replikowane, by odnowić komórki, ich telomery się skracają. Badacze z Finlandii odkryli, że stres znacząco przyspiesza to zjawisko. Poza tym pod jego wpływem wszystkie widoczne oznaki upływu czasu się wzmacniają i uwidaczniają. Face yoga po cięższym dniu to obowiązek!
7 z 7
Bruzdy na paznokciach pojawiające się pod wpływem stresu
Bruzdy na paznokciach najczęściej pojawiają się z wiekiem, a czasem jako sygnał braku witamin czy minerałów. Ale te poprzeczne przebiegające przez całą powierzchnię paznokcia mogą oznaczać, że tempo i presja, jakiej się poddajecie są zbyt duże. By się ich pozbyć trzeba zasięgnąć porady specjalisty. I oby chodziło tylko o stres; u podłoża podobnych zmian mogą leżeć także cukrzyca, niedobory cynku czy choroba naczyniowa czy syfilis.