Jak rozpoznać cukrzycę? Pierwsze objawy
Objawy cukrzycy nie zawsze są oczywiste. Kiedy udać się do lekarza?
Cukrzyca - pierwsze objawy
Cukrzyca to choroba, na którą cierpi coraz więcej osób. Nie tylko w podeszłym wieku! Mogą cierpieć na nią również młode osoby, a przyczyną nie musi być fatalna dieta. Pierwsze objawy cukrzycy zazwyczaj nie są oczywiste i ciężko je rozpoznać. Jednak organizm wysyła nam stanowcze sygnały, że należy się przebadać. Jeśli od dłuższego czasu czujesz się zmęczona, chudniesz lub masz skurcze mięśni, lepiej zrób badanie na poziom cukru we krwi. Takich spraw nie należy bagatelizować! Sprawdź, jakie są pierwsze objawy choroby.
1 z 4
5 objawów cukrzycy: suchość w ustach
Pilnujesz, aby właściwie się nawadniać w ciągu dnia, a mimo to wiecznie doskwiera ci pragnienie? Nieprzyjemna suchość w ustach oraz częste oddawanie moczu to kolejny sygnał, by wykonać badania. Szczególnie, gdy z toalety korzystasz nawet dwa razy częściej, niż zwykle. Charakterystycznym objawem jest również nieprzyjemny zapach oddawanego moczu, będący skutkiem wydalania przez organizm toksycznych ciał ketonowych.
2 z 4
5 objawów cukrzycy: skurcze mięśni
Do pierwszych objawów cukrzycy należą skurcze mięśni, w szczególności łydek. Nie pomaga zjedzenie gorzkiej czekolady i suplementacja magnezu? To dlatego, że schorzenie uszkadza naczynia tętnicze nóg, co prowadzi do ich niedostatecznego ukrwienia. Skutkiem jest nieprawidłowe czucie oraz nieprzyjemne drętwieniem kończyn.
3 z 4
5 objawów cukrzycy: ciągłe zmęczenie
Czujesz się zmęczona tuż po przebudzeniu i nie masz energii w ciągu dnia? Taki stan niekoniecznie jest związany z porą roku lub nadmiarem obowiązków. Przewlekłe poczucie zmęczenia często towarzyszy anemii spowodowanej niedoborem ważnych pierwiastków. To również jeden z pierwszych objawów cukrzycy, do którego często dochodzi apatia i niechęć do wykonywania jakichkolwiek czynności.
4 z 4
5 objawów cukrzycy: stany zapalne
Cukrzycę widać również na zewnątrz. Towarzyszą jej częste stany zapalne skóry, jak zapalenie śluzówek, okolic jamy ustnej czy nawet narządów płciowych. Choroba przyczynia się również do wypadania włośów i pogorszenia stanu cery. Jeśli czujesz, że od jakiegoś czasu twój organizm nie broni się przed infekcjami, pora wybrać się na szczegółowe badania.