Utrzymanie zdrowego kolorytu cery - co jeść, aby jesienią podtrzymać ładny odcień skóry?
Koloryt skóry to kwestia tego, czy skóra jest wystarczająco dotleniona, dobrze oczyszczona i czy naskórek pozwala na wchłanianie substancji z zewnątrz. Z kolei jeśli nasza cera jest szara, ziemista, chłodna, niezdrowa – sporo możemy zdziałać. Jak? Odpowiadamy w artykule.
- Agata Ziemnicka "ZDROWA I PROMIENNA SKÓRA - 60 PRZEPISÓW DLA PIĘKNEJ CERY"
Koloryt zależy również od ilości promieniowania słonecznego, które przyjęła skóra przez ostatnie lata, to także przebarwienia melaninowe, to pamiątka po ciążach (plamy hormonalne), to stopień nawilżenia. Na koloryt składa się wiele czynników, a na niektóre nie mamy wpływu. W takiej sytuacji trzeba pogodzić się z barwą swojej skóry, pokochać ją i zaakceptować. W innym przypadku - podjąć działania. Jednym z nich jest modyfikacja diety.
Utrzymanie zdrowego kolorytu cery - jak działać?
Po pomoc należy się udać do witamin. Pierwsza, kluczowa: witamina A. Retinol redukuje przebarwienia, zmniejsza widoczność plam starczych i posłonecznych, a nawet piegów, co akurat jest efektem ubocznym, nie zawsze chcianym. Ważny wpływ na koloryt skóry ma też witamina K. Łagodzi bowiem zaczerwienienia, a wzmacniając naczynia krwionośne, rozjaśnia skórę zmęczoną, szarą. Poza tym działa przeciwzapalnie, stany zapalne zaś obciążają cerę i zmniejszają naturalną odporność. Ważne jest spożywanie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają działanie zarówno przeciwzapalne, jak i łagodzące, co również zmienia koloryt cery. Warto włączyć do diety takie produkty, jak: kurkuma, imbir, czosnek, które wzmacniają organizm i zmniejszają ryzyko wystąpienia ewentualnego stanu zapalnego. Dodatkowo warto przez cały rok wspomagać się kiszonkami, a jeśli przeszłaś antybiotykoterapię – nawet suplementacją probiotyków dobranych do indywidualnych potrzeb. Pamiętaj, że retinol dobrze przyswaja się w towarzystwie cynku i witaminy E.
Co jeść, aby jesienią podtrzymać ładny odcień skóry?
- ZDROWE TŁUSZCZE OMEGA 3, OMEGA 6 : oleje, pestki słonecznika, dyni, tłuste ryby morskie, awokado.
- WITAMINA A I BETA KAROTEN: marchew, dynia, morele, zielone warzywa (jarmuż, szpinak), masło, ser, jaja, tran.
- CYNK: wszystkie orzechy, fasola, produkty zbożowe pełnoziarniste.
- WITAMINA E : olej słonecznikowy, olej rzepakowy, kiełki pszenicy, migdały, orzechy włoskie, ziemne, laskowe, pestki słonecznika, pestki dyni, szpinak, marchew, papryka.
- PRZECIWZAPALNE: kurkuma, czosnek, imbir.
- WITAMINA K : zielone warzywa, pomidory, produkty mleczne, jaja.
Co jeść, aby jesienią podtrzymać ładny odcień skóry? Nasze propozycje:
"OMLET SINGLA"
Składniki:
- 2 JAJKA
- ŁYŻECZKA ŚMIETANKI 12%
- SZCZYPTA CZARNEGO PIEPRZU
- SZCZYPTA SOLI
- SZCZYPTA CUKRU
- SZCZYPTA CHILLI OPCJONALNIE
- SZCZYPTA WĘDZONEJ PAPRYKI
- 2 SZPARAGI
- ¼ ZIELONEJ PAPRYKI
- ŁYŻKA SERA FETA
- ZĄBEK CZOSNKU
- 2 ŁYŻKI ZIELONEJ FASOLKI
- ¼ CEBULI
- ŁYŻKA GROSZKU
- ŁYŻKA WODY
- ½ ŁYŻECZKI OLEJU RZEPAKOWEGO
Jajka roztrzepać w miseczce ze śmietanką. Szparagi opłukać pod bieżącą wodą, odciąć zdrewniałe końce i przekroić wzdłuż, a następnie w poprzek na mniejsze kawałki. Cebulę i paprykę pokroić na cienkie plastry. Na patelni rozgrzać olej. Dodać cebulę, paprykę i szczyptę cukru. Kiedy warzywa się zrumienią, odsunąć je na bok patelni i dodać przeciśnięty przez praskę czosnek. Gdy czosnek się zrumieni, dodać szparagi, fasolkę, groszek i łyżkę wody. Smażyć przez 2–3 minuty pod przykryciem. Po tym czasie dolać przygotowane wcześniej jajka. Patelnię przykryć i smażyć wszystko na małym ogniu. Kiedy masa będzie częściowo ścięta, dodać na wierzch pokruszony ser feta. Przykryć jeszcze na 1–2 minuty, po czym podawać.
PRZEPIS "ŚLUB"
Składniki:
- 2 MARCHEWKI
- 1 CYKORIA
- ¼ M E LO N A
- OGÓREK
- ½ GRUSZKI
- 1 ŁYŻECZKA OLEJU LNIANEGO
Melona obrać i pokroić na mniejsze kawałki. Wszystkie składniki wycisnąć w wyciskarce. Przelać sok do szklanki, dodać olej i wymieszać. W razie potrzeby rozcieńczyć wodą.
1 z 3
Przepis ślub
Składniki:
- 2 MARCHEWKI
- 1 CYKORIA
- ¼ M E LO N A
- OGÓREK
- ½ GRUSZKI
- 1 ŁYŻECZKA OLEJU LNIANEGO
Sposób przygotowania: melona obrać i pokroić na mniejsze kawałki. Wszystkie składniki wycisnąć w wyciskarce. Przelać sok do szklanki, dodać olej i wymieszać. W razie potrzeby rozcieńczyć wodą.
2 z 3
Przepis omlet singla
Składniki:
- 2 JAJKA
- ŁYŻECZKA ŚMIETANKI 12%
- SZCZYPTA CZARNEGO PIEPRZU
- SZCZYPTA SOLI
- SZCZYPTA CUKRU
- SZCZYPTA CHILLI OPCJONALNIE
- SZCZYPTA WĘDZONEJ PAPRYKI
- 2 SZPARAGI
- ¼ ZIELONEJ PAPRYKI
- ŁYŻKA SERA FETA
- ZĄBEK CZOSNKU
- 2 ŁYŻKI ZIELONEJ FASOLKI
- ¼ CEBULI
- ŁYŻKA GROSZKU
- ŁYŻKA WODY
- ½ ŁYŻECZKI OLEJU RZEPAKOWEGO
Sposób przyotowania: jajka roztrzepać w miseczce ze śmietanką. Szparagi opłukać pod bieżącą wodą, odciąć zdrewniałe końce i przekroić wzdłuż, a następnie w poprzek na mniejsze kawałki. Cebulę i paprykę pokroić na cienkie plastry. Na patelni rozgrzać olej. Dodać cebulę, paprykę i szczyptę cukru. Kiedy warzywa się zrumienią, odsunąć je na bok patelni i dodać przeciśnięty przez praskę czosnek. Gdy czosnek się zrumieni, dodać szparagi, fasolkę, groszek i łyżkę wody. Smażyć przez 2–3 minuty pod przykryciem. Po tym czasie dolać przygotowane wcześniej jajka. Patelnię przykryć i smażyć wszystko na małym ogniu. Kiedy masa będzie częściowo ścięta, dodać na wierzch pokruszony ser feta. Przykryć jeszcze na 1–2 minuty, po czym podawać.
3 z 3
Zdrowa i promienna skóra - 60 potraw dla pięknej cery