10 ćwiczeń, które powinnaś wykonywać w ciąży [RADZI DIETETYK]
Ciąża to wyjątkowy czas wsłuchiwania się we własne ciało i podążania za nim. Odruchowo nie tylko sięgamy po nieco zmienione menu, wybieramy inne kosmetyki i garderobę. Zmienia się także sposób naszej aktywności – to co możemy i co powinnyśmy w tym szczególnym czasie z ciałem robić. O to, jak ćwiczyć w ciąży pytamy eksperta.
- Michał Wrzosek - dietetyk sportowy i kliniczny, trener
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Od pierwszego dnia w organizmie zaczyna zachodzić wiele zmian, które nie będą proste dla Twojego ciała. Warto jak najlepiej przygotować się do porodu przy pomocy kilku prostych ćwiczeń. Dla bezpieczeństwa, nawet jeśli trenowałaś przed ciążą, w pierwszym trymestrze warto się oszczędzać, a treningi rozpocząć dopiero w 12-14 tygodniu.
Pamiętaj! Zanim zaczniesz ćwiczyć upewnij się, że Twój lekarz nie widzi przeciwwskazań. Odpowiedni trening nie tylko pomoże Ci zachować mobilność mięśni przez parę miesięcy przerwy od intensywnych ćwiczeń na siłowni, ale też pomoże przygotować Cię na duży wysiłek fizyczny jakim będzie poród.
Michał Wrzosek - dietetyk sportowy i kliniczny, trener. Autor bloga michalwrzosek.pl
Ten jeden produkt sprawi, że twoje dziecko będzie inteligentne: warto go jeść w ciąży
1 z 10
Spacery
Na pierwszym miejscu obowiązkowo znajdują się spacery. Jest to aktywność której może podjąć się większość ciężarnych, także w pierwszym trymestrze. W miarę możliwości staraj się spacerować jak najczęściej – jest to prosty sposób na wkomponowanie odrobiny ruchu do codzienności bez znacznego obciążania organizmu. Dobierz prędkość i czas trwania do Twoich aktualnych możliwości. Dodatkowym plusem spacerów na świeżym powietrzu jest dotlenienie organizmu, co pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie oraz pomoże Ci się zrelaksować.
2 z 10
Pływanie
Szczególnie w trzecim trymestrze ciąży, kiedy masa ciała znacznie wzrasta, bardzo często pojawiają się bóle różnych odcinków kręgosłupa, drętwienie dłoni i stóp czy obrzęki. Na te dolegliwości basen może być idealnym rozwiązaniem. Dzięki ćwiczeniom w wodzie wzmocnisz mięśnie pleców, nóg i rąk, a także zadbasz o kondycje. Unikaj jednak najpopularniejszego stylu pływania – żabki. Będzie on pogłębiać lordozę odcinka lędźwiowego kręgosłupa i może nasilać bóle. Najlepszym wyborem będzie pływanie na plecach, pomoże to odciążyć stawy oraz poprawi krążenie w nogach, tam gdzie pojawiają się najbardziej dokuczliwe obrzęki.
3 z 10
Półprzysiad na piłce
Ćwiczenie wykonujemy w seriach czterdziestosekundowych – jest to mniej więcej czas trwania jednego skurczu porodowego. To ćwiczenie pomaga przygotować się do wysiłku, jakim będzie poród. Zaczynamy w pozycji siedzącej na piłce, plecy wyprostowane, stopy rozstawione na szerokość ramion, ręce trzymamy wyprostowane przed sobą. Wstajemy nie odrywając jednak pośladków całkowicie od piłki, liczymy do trzech i schodzimy w dół siadając z powrotem na piłce. Staraj się cały czas mieć napięte mięśnie i nie rozluźniać ich kiedy usiądziesz.
4 z 10
Ściskanie piłki przed klatką piersiową
Tutaj świetnie sprawdzi się mała piłka do ćwiczeń (średnica ok 25 cm) lub nawet piłka dla dzieci, którą znajdą w domu mamy starszych pociech. Unosimy piłkę na wysokość klatki piersiowej trzymając ją blisko ciała, łokcie także na wysokości klatki piersiowej. W takiej pozycji ściskamy piłkę przez trzy sekundy i odpuszczamy. Ćwiczenie powtarzamy przez czterdzieści sekund.
5 z 10
Krążenie bioder na piłce
To ćwiczenie pomaga angażować mięśnie dna miednicy co w przyszłości ułatwi poród oraz powrót do sprawności w okresie połogu. Ćwiczenie wykonujemy siedząc na piłce gimnastycznej. To ćwiczenie ma trzy etapy, najpierw wykonujemy ruchy do przodu i w tył, wracając do punktu wyjścia. Pilnujemy aby podwijać miednicę wykonując ruch do przodu. Następnie wykonujemy ćwiczenie na boki, przesuwając biodra najpierw w lewo a potem w prawo. Ostatnim etapem są krążenia bioder na piłce, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a potem w przeciwnym kierunku.
6 z 10
Przysiad i wspięcie na palce
Stań w lekkim rozkroku, upewnij się że nie wyginasz mocno odcinka lędźwiowego, proste plecy i ręce wzdłuż ciała. Wykonaj przysiad, przenosząc ciężar ciała na pięty, ręce swobodnie podążają za ruchem ciała. Wyprostuj się z przysiadu wspinając się wysoko na palce. Staraj się, aby to ćwiczenie robić powoli, niezbyt dynamicznie, nie rób wyskoku przy prostowaniu się z przysiadu i upewnij się, że nie odczuwasz bólu czy dyskomfortu w obrębie kręgosłupa.
7 z 10
Boksowanie
Stajemy w lekkim rozkroku, wyprowadzamy ciosy na zmianę prawą i lewą ręką, wykonując ciosy zawsze z wydechem. Podczas wyprowadzania ciosów skręcamy lekko biodra, utrzymując lekkie napięcie mięśni pleców. Boksujemy powoli, unikamy zbyt dynamicznych ruchów. To ćwiczenie pomoże wzmocnić mięśnie rąk i przygotuje nas na noszenie małego bobasa
8 z 10
Wykroki do tyłu
Wykroki do tyłu. Stajemy wyprostowane, nogi rozstawione na szerokość ramion, ręce na biodrach. Ćwiczenie wykonujemy przez 20-30 sekund. Robimy wykrok prawej nogi do tyłu, tak aby lewe kolano nie przekraczało linii palców, po 30 sekundach ćwiczenie wykonujemy drugą nogą. Cały zestaw powtarzamy 3-5 razy. To ćwiczenie przede wszystkim poprawi krążenie w obrębie nóg, dzięki czemu będzie pomocne w walce z obrzękami.
9 z 10
Krążenie rąk
Krążenie rąk. Rozłóż wyprostowane ręce na wysokości barków i wykonuj nimi niewielkie obroty. Wykonuj ruchy okrężne w jednym kierunku przez 20-30 sekund rysując w powietrzu literę „O” palcami, a następnie powtórz ćwiczenie kręcąc rękoma w drugą stronę. Wykonywanie tego ćwiczenia pomoże wzmocnić obręcz barkową, co ułatwi noszenie maleństwa w przyszłości, a dodatkowo pomoże w zapobieganiu bólom ramion.
10 z 10
Deska bokiem w podparciu na kolanach
Deska bokiem w podparciu na kolanach. Dzięki rosnącemu brzuszkowi ćwiczenie deski staje się coraz mniej wykonalne, na szczęście z pomocą przychodzi deska bokiem. Wykonaj ją w lżejszej wersji, czyli podpierając się na kolanach, a nie na stopach. Oprzyj kolana i prawą rękę zgiętą w łokciu na macie, lewą połóż na biodrze. Unieś biodra tak, aby kręgosłup tworzył linię prostą i staraj się wytrzymać w tej pozycji 30 sekund. Możesz skrócić ten czas jeśli jesteś początkująca. To ćwiczenie pomoże z bólem kręgosłupa w dolnym odcinku i wzmocni Twoje mięśnie pleców.