Twój brzuch nie jest płaski? Znamy 5 powodów
Jak mieć płaski brzuch? Okazuje się, że nie musisz katować się na siłowni, wystarczy bliżej przyjrzeć się swoim nawykom i stylowi życia, bo często tutaj leży problem. Zobacz najczęstsze błędy, przez które nasz brzuch nie jest płaski.
- Dobre Rady
Jak mieć płaski brzuch?
Twój brzuch ostatnio wygląda jak balonik, i zamiast dopasowanych bluzek codziennie rano wybierasz te over size? To znaczy, że dzieje się coś, czemu powinnaś poświęcić więcej uwagi. Może to być efekt przejedzenia, nadużywania strączków w diecie albo upodobania do rozmów przy stole. By mieć płaski brzuch, trzeba przede wszystkim odkryć przyczynę wzdęć.
Jakie są najczęstsze przyczyny wzdętego i opuchniętego brzucha? Odpowiedź znajdziesz w galerii
1 z 5
Jesz wzdymające produkty
Humus czy pasty z fasoli są pyszne i zdrowe, ale mogą powodować wzdęcia. By zmniejszyć to ryzyko, strączki przed gotowaniem należy namoczyć na noc, wodę odlać i gotować w świeżej. Warto też dodawać do potraw zioła, np. kminek, majeranek, oregano, które zmniejszają nieprzyjemne objawy. Przy skłonnościach do wzdęć należy też uważać na warzywa bogate w siarkę, np. kalafiory, cebulę czy brokuły. Podobnie wzdymająco działają też sery żółte i pleśniowe, wino czy bardzo słodkie owoce, np. winogrona czy figi.
2 z 5
Zatrzymujesz wodę w organizmie
To częsta przyczyna obrzęków w talii. By usunąć nadmiar płynów i pozbyć się wzdęć, warto unikać tłustego mięsa, białej mąki, alkoholu i przetworzonego jedzenia. Zakwaszają one organizm i obciążają nerki. A to właśnie one są odpowiedzialne za sprawne usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Aby zmniejszyć brzuch, trzeba też pić sporo płynów, co pozwala pozbyć się obrzęków.
3 z 5
Lubisz słodycze
Nasilają wzdęcia, bo mają pełno cukru i tłuszczu. Lepiej zjeść suszone owoce lub kilka orzechów. Bakalie to duża dawka poprawiającego trawienie błonnika. Orzechy mają nienasycone kwasy tłuszczowe, które poprawiają trawienie. A magnez w nerkowcach lub pestkach dyni pomaga walczyć ze wzdęciami.
4 z 5
Buntują ci się jelita
Częste wzdęcia mogą świadczyć o zespole jelita drażliwego. Objawy nasilają się w stresujących sytuacjach lub gdy nie jemy regularnie. Czasem zespół jelita drażliwego idzie w parze z nietolerancją laktozy, czyli cukru z mleka. Warto sięgać po żywność, która powstała na skutek fermentacji, np. tofu czy kiszone ogórki. Zawarte w nich drobnoustroje tworzą dobrą florę w jelitach i hamują powstawanie bakterii odpowiedzialnych za wzdęcia. Przy takich problemach pomagają napary z rumianku, koper, kefiry, jogurty naturalne. Lepiej zaś unikać cebuli, czosnku, kapusty, roślin strączkowych, mleka, napojów gazowanych.
5 z 5
Żyjesz nerwowo
Warto nauczyć się panować nad emocjami. Udowodniono bowiem, że stres tuczy, zwłaszcza gdy trwa długo. Organizm produkuje wtedy kortyzol, hormon, który ma przygotować ciało do ewentualnej walki. Aby dodać nam energii, substancja ta zwiększa stężenie glukozy we krwi. Nawet gdy się uspokoimy, poziom tego hormonu jest wysoki, podobnie jak ilości glukozy we krwi. Wtedy organizm zamienia ją w tłuszcz, a jego zapasy kieruje w okolice brzucha, czyli do łatwo dostępnej spiżarni. Hormony stresu mogą przyczynić się też do powstania bolesnych skurczów oraz gromadzenia się gazów w jelitach. Aby nie prowokować tuczącego mechanizmu, warto zwolnić tempo. Unikaj też jedzenia w pośpiechu i wtedy, gdy jesteś zdenerwowana.