Intymne tematy! Czy to wstyd?
Problemy intymne, takie jak suchość pochwy to wciąż dla wielu kobiet temat wstydliwy i trudny do poruszenia nawet podczas wizyty u ginekologa
- kobieta.pl
Według badania zrealizowanego w Polsce przez firmę Pelargos zdecydowana większość badanych ginekologów (90%) zadeklarowała, że nie więcej niż 30% pacjentek, które zgłaszają się do nich w ciągu miesiąca sygnalizuje problem suchości pochwy. Natomiast według badań międzynarodowych nawet do 43% kobiet na świecie cierpi z powodu suchości pochwy. Czy Polki są inne od reszty kobiet na świecie? To mało prawdopodobne. Problem leży raczej w niskiej świadomości dotyczącej tej dolegliwości i tym, że jest ona powszechnie uznawana za temat tabu.
Badania firmy Pelargos potwierdzają te przypuszczenia. Okazuje się, że większość badanych ginekologów (79%) deklaruje, że do 50% zgłaszających się do nich pacjentek nie kojarzy objawów takich jak świąd, pieczenie, czy ból podczas stosunku, z wyjściowym problemem jakim jest suchość pochwy. Może przyczyną jest brak oswojenia się z terminem „suchość pochwy”? A może kobiety łączą te dolegliwości z infekcjami intymnymi. Próbują leczyć się samodzielnie, jednak bez prawidłowego zdiagnozowania przyczyny skazane są na niepowodzenia i dalsze znoszenie nieprzyjemnych dolegliwości.
Jak wynika z raportu „Bezpieczny fotel” 25% Polek traktuje wizytę u ginekologa jak zło konieczne. U 12% budzi ona wstyd, a aż 16% jej unika. Dlatego tak ważne jest poszerzenie wiedzy kobiet na temat przyczyn i możliwych skutków problemu suchości pochwy i okolic intymnych. Przełamanie tabu i zwiększenie świadomości problemu suchości pochwy wśród kobiet, ale także zaangażowanie lekarzy ginekologów oraz położnych w edukację pacjentek.
Z CZYM BORYKAJĄ SIĘ KOBIETY
1. SUCHOŚĆ POCHWY/OBJAWY
- Pieczenie, świąd, ból
- ból podczas stosunku płciowego
MOŻLIWE SPOSOBY LECZENIA
- Preparaty niezawierające hormonów, np. intymny krem nawilżający Vagisan
- Po konsultacji z lekarzem np. dopochwowymi preparatami zawierającymi estrogen
- pamiętaj żeby dbać o nawodnienie organizmu
2. ŻÓŁTE GĘSTE UPŁAWY/OBJAWY
- pieczenie, ból, świąd
- możliwy ból podczas stosunku płciowego
- pieczenie podczas oddawania moczu
Wszystko wskazuje na zapalenie rzęsistkiem pochwowym.
Ważne: pacjentka powinna skontaktować się ze swoim ginekologiem! Partnerzy muszą zostać poddani leczeniu!
3. RYBI ZAPACH/OBJAWY
- Jasne, wodniste upławy
- możliwe podrażnienie skóry zewnętrznych okolic intymnych spowodowane upławami.
Najprawdopodobniej to zapalenie bakteryjne pochwy.
4. ŚWIĄD W SZCZEGÓLNOŚCI PRZED MIESIĄCZKĄ
- Pieczenie, upławy (białożółte, grudkowate)
- zaczerwienienie skóry pochwy oraz zewnętrznych okolic intymnych
Wszystko wskazuje na grzybicę pochwy, wskazane leczenie lekami przeciwgrzybicznymi.
CIEKAWOSTKI
Czy wiesz, że prezerwatywy mogą wpływać na zapalenie pęcherza?
Tak to prawda. Problem tkwi bowiem w prezerwatywach, które nie posiadają substancji nawilżających! Jeśli kobieta ma więc problem z odpowiednim nawilżeniem podczas seksu, nie zastosuje lubrykantu, albo nie zdecyduje się na użycie odpowiedniej prezerwatywy, może dojść do podrażnienia okolic intymnych, co w efekcie skutkuje zapaleniem pęcherza. Dlatego należy bardzo mocno dbać o nawilżenie okolic intymnych.
2. SEKS może powodować zapalenie pęcherza?
Niestety tak jest. Najbardziej narażone na infekcję górnych dróg moczowych są... kobiety aktywne seksualnie! Dlaczego tak się dzieje? W czasie współżycia może dojść do zainfekowania okolic ujścia cewki moczowej bakteriami (także pochodzącymi z organizmu partnera). Co więcej, ryzyko infekcji rośnie, gdy na błonie śluzowej powstają otarcia.
3. Za dużo CUKRU?
Cukier, obecny w moczu, stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii. Spożywając cukier wpływamy również na obniżenie odporności organizmu, a także powikłania neurologiczne, prowadzące do zaburzeń opróżniania pęcherza i rozwoju nefropatii cukrzycowej! Jeśli lubujesz się w słodyczach, także powinnaś być ostrożna! Zbyt duża jego ilość w diecie także powoduje infekcje dróg moczowych!