Ile jest kości w kości
Osteoporoza nie boli. Nie daje objawów. Można ją jednak przechytrzyć. Pij mleko, jedz sery, orzechy i ryby. I pamiętaj o badaniach profilaktycznych. Na te nigdy nie jest za wcześnie.
- Jolanta Dyjecińska, Naj
Na osteoporozę cierpią przede wszystkim kobiety po menopauzie, ale niech ci się nie wydaje, że ten tekst nie jest dla ciebie. Po pierwsze, na mocne kości trzeba zapracować w młodości. Po drugie, choroba ta zdarza się nawet dzieciom. Pomiędzy 20. a 30. rokiem życia twoje kości są w znakomitej formie. Równoważą się bowiem dwa procesy: utrata starej, zużytej tkanki kostnej i tworzenie się nowej. Po 35. roku życia sytuacja się zmienia. Bilans nie wychodzi już na zero. Co roku ubywa 1-2 proc. kości (po menopauzie jeszcze więcej). To naturalny proces. Może on jednak przybrać na sile, jeśli twoja dieta jest uboga w wapń, palisz papierosy, nadużywasz alkoholu, prowadzisz siedzący tryb życia. Gęstość kości wówczas się zmniejsza. W ich wnętrzu jest coraz więcej pustych miejsc. Z czasem stają się dziurawe jak sito, a to oznacza, że zaatakowała je osteoporoza.
Sprawdź, czy grozi ci osteoporoza
Test rekomendowany przez IOF - Międzynarodową Fundację Osteoporozy.
1. Jedno z rodziców miało złamaną kość udową po niewielkim upadku lub stłuczeniu.
2. Miałaś złamanie lub pęknięcie kości po całkiem niegroźnym upadku.
3. Zażywałaś leki kortykosteroidowe (np. Encorton) dłużej niż 3 miesiące.
4. Twój wzrost zmniejszył się o więcej niż 3 cm.
5. Nadużywasz alkoholu.
6. Wypalasz więcej niż 20 papierosów dziennie.
7. Cierpisz na częste biegunki - spowodowane takimi schorzeniami jak celiakia albo choroba Crohna.
8. Przechodziłaś menopauzę przed 45. rokiem życia.
9. Nie miałaś okresu przez 12 miesięcy lub dłużej z innych powodów niż ciąża. Jeżeli chociaż dwa z powyższych stwierdzeń są prawdziwe, zgłoś się do ośrodka specjalizującego się w leczeniu osteoporozy.