Dobroczynna moc łez
Nie powstrzymuj łez, gdy się wzruszysz. Nawilżają oczy, których wysychanie jest obecnie najczęstszym problemem okulistycznym.
- Naj
Pieczenie, zaczerwienie oczu, wrażenie piasku pod powiekami, pogorszenie widzenia to dolegliwości sugerujące zespół suchego oka. Związany jest on z niedostatkiem łez, które odżywiają rogówkę, nawilżają ją, chronią przed uszkodzeniami i drobnoustrojami, wpływają na ostrość widzenia.
[adsense]
Czemu oczy wysychają
Objawy zespołu suchego oka nasilają się w sezonie grzewczym, bo powietrze w pomieszczeniach jest suche. Jednak wiosną dolegliwości mogą nie minąć, jeśli przez wiele godzin dziennie patrzysz w monitor komputera. Wtedy rzadziej mrugasz powiekami, a ruch ten pobudza wydzielanie łez. Przyczyną złego nawilżenia oczu mogą też być starzenie się, palenie papierosów, „zawirowania” hormonalne (związane z ciążą, menopauzą, antykoncepcją hormonalną), niektóre leki oraz choroby (np. zespół Sjögrena, nadczynność tarczycy).
Nawilżanie to podstawa
Płacz jest dla oczu niczym oczyszczająca kąpiel, ale że nie jest częsta, stosuj inne metody zapobiegające ich wysychaniu.
■ Nawilżaj powietrze w pomieszczeniach. Wietrz je często, zawieszaj na kaloryferach pojemniki z wodą.
■ Jeśli spędzasz dużo czasu przed komputerem, rób co godzinę kilkuminutowe przerwy w pracy.
■ Gdy poczujesz, że oczy są suche, intensywnie mrugaj powiekami.
■ Używaj kropli nawilżających, które zastępują naturalne łzy i pomagają zregenerować rogówkę.
■ Przyjmuj kapsułki z kwasami omega-3. Nie tylko zapobiegają zwyrodnieniom siatkówki, ale i zespołowi suchego oka. Efekty ich działania widoczne są po kilku miesiącach.
Rodzaje łez
■ Bazowe
Wydzielane są w niewielkiej ilości przez cały czas. Nawilżają oczy, chronią rogówkę przed tarciem przez powieki, zapewniają dobrą jakość widzenia.
■ Obronne
Pojawiają się w dużej ilości, gdy oko zostaje podrażnione, np. przez dym, kurz czy związki chemiczne. Są odruchem obronnym. Zawierają więcej wody niż łzy bazowe, uboższe są zaś w lipidy (tłuszcze). Ich zadaniem jest zneutralizowanie szkodliwych dla oka czynników.
■ Emocjonalne
Obficie ciekną z oczu, gdy płaczesz. Bogatsze są w lipidy niż łzy bazowe. Co ciekawe impuls nerwowy, który prowokuje płacz, jednocześnie powoduje wydzielanie naturalnych substancji uspokajających.