Dlaczego ciągle chce mi się pić?
W upał nikogo to nie dziwi, bo przecież mocno się pocimy. Z tego samego powodu nadmierne pragnienienie równie naturalne jest w czasie gorączki. Niekiedy jednak dokucza nam z innej przyczyny.
- Naj
1 CUKRZYCA
Nie tylko chce ci się ciągle pić, ale i wydalasz więcej moczu niż zwykle. Dodatkowe objawy to uczucie zmęczenia, senność, częste infekcje w jamie ustnej i w miejscach intymnych. Wszystkie te symptomy mogą świadczyć o cukrzycy, sprawdź więc poziom cukru we krwi.
2 ODWODNIENIE
Może być spowodowane za mała ilością wypijanych płynów lub biegunką. W obu wypadkach mocz jest ciemny i skąpy. Ponadto jesteś senna, znużona. Uzupełnij niedobór płynów, żeby nie doprowadził np. do spadku ciśnienia krwi i zasłabnięcia. Przy biegunce zażywaj leki, które ją powstrzymają (np. Stoperan).
3 MOCZÓWKA PROSTA
Wydalasz olbrzymia ilość jasnego moczu, nawet do 15 l na dobę, ponieważ nerki nie potrafią go zagęścić. Prowadzi to do odwodnienia i uczucia nieustannego pragnienia. Przyczyną jest niedobór wazopresyny, hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową. Zagęszcza on mocz i zmniejsza jego wydalanie. Powinnaś zgłosić się jak najszybciej do lekarza pierwszego kontaktu, ponieważ moczówka prosta prowadzi do niebezpiecznego dla zdrowia, a nawet życia, odwodnienia.
4 ZABURZENIA EMOCJONALNE
Jeśli uczucie pragnienia pojawia się nagle, a ilość wydalanego moczu zmniejsza się w miarę ograniczania picia napojów, przyczyna jest pewnie natury psychicznej. Spróbuj o tym porozmawiać z psychologiem.
5 PRZYJMOWANE LEKI
Silne pragnienie, a także suchość w ustach mogą spowodować leki moczopędne, niektóre środki antydepresyjne, przeciwbólowe i uspokajające. Jeśli podejrzewasz, że to nowy lek jest przyczyną pragnienia, poproś lekarza, żeby przepisał ci inny preparat.