Prawdy i mity o diecie i suplementach w leczeniu onkologicznym [DIETETYK RADZI]
Na temat diety oraz leczenia w onkologii pojawia się wiele nowinek. Czasami ciężko odróżnić, co rzeczywiście może nam pomóc walczyć z chorobą, a co jest tylko mitem, a nawet może zaszkodzić. W związku z tym w poniższej galerii prezentujemy popularne mity dotyczące raka.
- Michał Wrzosek - dietetyk i trener personalny
Dieta antynowotworowa istnieje?
Półprawda. W Internecie informacje dot. restrykcyjnej diety nowotworowej do całkowitego zaprzeczania jej istnieniu. Gdzie leży prawda? Dietą nie wyleczysz nowotworu, ale odpowiednie odżywianie może istotnie wspomóc cię w walce z nim. Zadaniem żywienia podczas leczenia onkologicznego jest dodanie sił i zmniejszenie skutków ubocznych przyjmowanych lekarstw. Odpowiednie żywienie jest więc kluczowe w leczeniu onkologicznym, choć nie może być jedynym elementem terapii.
Autor: Michał Wrzosek, dietetyk i trener personalny
1 z 6
Nowotwory żywią się cukrem?
To prawda. Podobnie jak komórki naszego organizmu, komórki nowotworowe pozyskują energię z glukozy. Spożycie cukru będzie wiązało się ze skokiem glukozy we krwi, a co za tym idzie zwiększonym wydzielaniem insuliny. Temu towarzyszy wydzielanie insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF). Jak sama nazwa wskazuje, stymuluje on wzrost komórki, także nowotworowej. Aby znaleźć złoty środek pomiędzy zdrową, dostarczającą energii dla organizmu, dietą, a zmniejszeniem bodźców stymulujących wzrost nowotworu warto stosować dietę z niskim Indeksem Glikemicznym. W ten sposób dostarczymy węglowodanów, ale unikniemy dużych skoków insuliny mogących „napędzać” wzrost nowotworu.
2 z 6
Raka trzeba zagłodzić?
- Mit. Komórki nowotworowe działają podobnie do komórek naszego organizmu, dlatego nie jesteś w stanie zagłodzić raka, nie głodząc własnego organizmu. W walce z nowotworem kluczowe jest odpowiednie odżywienie i silny organizm. Pozbawiając go energii i składników odżywczych utrudniamy mu walkę z chorobą. Gdyby post był w stanie zagłodzić tylko nowotwór zapewne mógłby być elementem terapii antynowotworowej, jednak post działa na cały organizm. Pacjent niedożywiony i osłabiony nie tylko będzie zmagał się z większą ilością skutków ubocznych leczenia, ale nawet narażony jest na większe ryzyko śmierci. Odpowiednie wsparcie żywieniowe jest bardzo ważnym elementem leczenia onkologicznego i powinno zapobiegać niedożywieniu.
3 z 6
Witamina C leczy raka?
4 z 6
W czasie leczenia onkologicznego nie wolno pić mleka
5 z 6
Pestki moreli leczą raka
6 z 6
Stosowanie suplementów podczas leczenia onkologicznego jest konieczne?
- Półprawda. Stosowanie suplementów nie jest rutynowo rekomendowane u każdego pacjenta onkologicznego. Jednak bardzo często pacjenci z nowotworami zmagają się z negatywnymi skutkami leczenia tj. mdłości, wymioty, brak apetytu. Te objawy sprawiają, że ich dieta może nie uzupełniać poszczególnych składników, niezbędnych organizmowi. W takim przypadku odpowiednia suplementacja ma na celu uzupełnienie niedoborów witamin, jednak powinna zawsze być poprzedzona badaniami. Istnieje przekonanie, że naturalne suplementy nie szkodzą, jednak tak jak w przypadku wszystkich innych substancji, nadmiar witamin będzie równie szkodliwy, co ich niedobór. Jeśli więc leczysz się onkologicznie przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji skonsultuj ją ze swoim lekarzem.