Czym się różni SMUTEK od DEPRESJI?
Czasami będąc w stanie smutku mylimy nasz stan z depresją. Jak rozpoznać objawy depresji, a kiedy to jedynie przejściowy stan smutku?
- redakcja
Bardzo ciężko jest określić, czy stan w którym się znajdujemy to zmęczenie, przejściowy kryzys czy może to już etap przed depresyjny. Warto mieć świadomość swojego ciała i zdrowia, zdawać sobie sprawę kiedy choruje nasza dusza i należy się tym jak najszybciej zająć. Porozmawialiśmy na ten temat z psychologiem, który dał nam kilka bardzo ważnych wskazówek.
Więcej na temat DEPRESJI
1 z 4
2. OBJAWY DEPRESJI?
SMUTEK łączony jest zazwyczaj z mniejszym entuzjazmem, czasem nawet apatią, jednak przez cały czas wykonujemy codzienne obowiązki, nawet jeśli nie mamy na to takiej ochoty jak zazwyczaj. Natomiast depresji towarzyszą charakterystyczne objawy, takie jak zaburzenia apetytu, snu, brak energii, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i stanowią zagrożenie dla kontynuacji ciągłości pracy czy życia rodzinnego.
2 z 4
3. INNA SKALA PROBLEMU!
Jeżeli to SMUTEK, potrafimy dokładnie określić co go spowodowało, przeanalizować sytuację i zacząć na spokojnie "przepracować" temat w sobie. Dlatego z czasem nabieramy dystansu do tematu i zaczynamy funkcjonować jak dawniej. Nasze samopoczucie stopniowo się poprawia. Nie każde odczuwanie smutku musi oznaczać depresję, ale gdy objawy zaostrzają się, występują codziennie nawet przez wiele tygodni, powinno zachęcić to do szukania pomocy specjalisty. Może się okazać, że zaczynamy wyolbrzymiać skalę problemu i zamiast odczuwać coraz większy spokój wraz z upływającym czasem, czujemy się z tym coraz gorzej. Problem się nasila, powoduje coraz większe emocje i popadamy w stan depresji.
3 z 4
4. BRAK DYSTANSU!
W DEPRESJI możliwa jest utrata krytycznego spojrzenia na własne odczucia, a czarne barwy otaczające chorego zaczynają go pochłaniać i trudno jest dostrzec jakieś rozwiązanie. Natomiast smutek łączy się z odczuciem, że to, co teraz nam towarzyszy jest przejściowe i potrzeba czasu, by się poukładało. Smutek pozwala zachować w pewien sposób dystans do różnych myśli.
4 z 4
5. MYŚLI SAMOBÓJCZE!
DEPRESJA to stan, w którym emocje są na tyle nasilone, że przestajemy myśleć racjonalnie. Zwykły smutek nie pociąga za sobą w konsekwencji myśli i próby realizacji czynów samobójczych. W depresji zdarzają się one znacznie częściej, świadcząc o jej krańcowym nasileniu. Zwykle poprzedzają ich wystąpienie myśli rezygnacyjne.