Choroba bostońska: czym jest bostonka i jak się przed nią bronić?
Czym jest choroba bostońska? Jakie są jej objawy i dlaczego bywa mylona z ospą wietrzną? Przyglądamy się bostonce, chorobie, która coraz częściej atakuje Polaków.
- Redakcja
Choroba bostońska: co to jest?
Choroba bostońska, potocznie nazywana bostonką to infekcja wirusowa objawiająca się wystąpieniem charakterystycznego rodzaju wysypki. Z tego powodu bostonka często mylona jest z ospą wietrzną, choć poza wysypką obydwie choroby nie mają ze sobą nic wspólnego. Skąd nazwa "choroba bostońska"? Nazwa schorzenia wzięła się od amerykańskiego miasta - Boston, gdzie miała miejsce epidemia tej choroby.
Bostonka: przyczyny
Bostonka wywoływana jest przez wirusy Coxsackie z grupy enterowirusów. Choroba bostońska najczęściej dotyka dzieci, choć może uaktywnić się również u dorosłych. Najczęstszym sposobem, żeby zarazić się wirusem jest droga kropelkowa. Od zakażenia do pierwszych objawów bostonki, mija około 3-6 dni. Jak zapobiec zakażeniu chorobą bostońską? Niezwykle ważne jest, aby dbać o wysoką higienę i częste mycie rąk (po skorzystaniu z toalety, po zmianie pieluchy u niemowlęcia) - zwłaszcza w okresie jesienno-wiosennym, gdy mamy obniżoną odporność.
Bostonka: objawy
Choroba bostońska ma wiele objawów, jednak zdecydowanie najbardziej charakterystyczna jest wysypka i jej należy się dobrze przyjrzeć. W przeciwieństwie do ospy wietrznej, gdzie wysypka dotyka całego ciała, w chorobie bostońskiej pęcherzyki zlokalizowane są w jamie ustnej, na dłoniach oraz stopach. Są to zwykle podłużne kształty na czerwonym podłożu. Co istotne, wysypka bostońska ma to do siebie, że nie jest swędząca. Towarzyszy jej jednak szereg innych objawów takich jak:
- zmęczenie,
- ból gardła,
- temperatura (około 38-39 °C),
- brak apetytu,
- złe samopoczucie,
- zdarza się, że pojawiają się nudności, biegunka i wymioty.
Jeśli zaobserwowalibyście u siebie podejrzaną wysypkę połączoną z którymkolwiek z powyższych objawów, koniecznie skontaktujcie się ze specjalistą. Czasem wystarczy kontakt z farmaceutą, który poradzi czy wysypka wymaga konsultacji lekarskiej. Jeśli jednak macie możliwość to zawsze najlepiej udać się do lekarza i zdiagnozować problem z fachowcem.