Reklama

Wśród twoich znajomych na pewno jest ktoś, kogo uważasz za rówieśnika, choć w rzeczywistości ma sporo lat więcej od ciebie. I na odwrót - ktoś o wyglądzie pięćdziesięciolatka, a mający "na karku" zaledwie 30. A zatem zaglądanie w metrykę nie zawsze ma sens, bo to kondycja organizmu świadczy o tym, ile naprawdę ma się lat. Może więc i ty jesteś młodsza lub starsza, niż ci się wydaje?
Rozwiąż testy. Tam, gdzie uzyskasz ocenę dobrą, możesz sobie odjąć 10 lat, złą - niestety, dodać 10. Średnia zaś oznacza, że twoja kondycja idzie w parze z metryką. Ale podpowiemy ci, jakie zmiany w trybie życia możesz wprowadzić, by opóźnić tempo "zużywania" się organizmu i go odmłodzić.

Reklama

Zachowaj równowagę

1. Stań prosto i szeroko rozłóż ramiona. Mocno ugnij w kolanie jedną nogę, odchyl ją nieco w bok i zamknij oczy. Stój tak, nie chwiejąc się, przez 15 sekund.
2. Zaznacz na podłodze linię prostą, ok. 2-3 metrów. Stań na jednym jej końcu, zamknij oczy i nie zbaczając z linii, przejdź na jej drugi koniec. Ocena:
- Dobra: Wykonanie obu zadań nie sprawiło ci żadnych trudności.
- Średnia: Tylko jedno zadanie wykonałaś bezbłędnie.
- Zła: Nie poradziłaś sobie z żadnym zadaniem.

Zrób to dla siebie

Z latami zmysł równowagi zaczyna zawodzić, więc trzeba go ćwiczyć. Jak? Kiedy masz okazję, staraj się chodzić po krawężnikach. Gdy zdejmujesz rajstopy, rób to, stojąc na jednej nodze. Powtarzaj też ćwiczenia z testu.

Posłuchaj serca

1. Zaraz po przebudzeniu przez minutę mierz puls (P1). Następnie energicznie zrób 20 przysiadów - zaraz potem mierz puls przez 10 sekund, a wynik pomnóż przez 6 (P2). Po minucie znów mierz puls przez minutę (P3). Na koniec oblicz wskaźnik wydolności swojego serca, wykonując działanie: (P1+P2+P3 - 200): 10.
2. Dość szybko wejdź po schodach na czwarte piętro. Przez cały czas staraj się oddy- chać równo i głęboko.
Ocena
- Dobra: Twój wskaźnik wydolności serca wynosi nie więcej niż 5 i bez trudu pokonałaś schody lub tylko lekko się zdyszałaś.
- Średnia: Wskaźnik wydolności twojego serca wynosi 5-10, a na czwarte piętro dotarłaś zasapana.
- Zła: Po obliczeniu wskaźnika uzyskałaś wynik przekraczający 10, a w połowie drogi na czwarte piętro musiałaś odpocząć lub w ogóle zrezygnować z dalszego wchodzenia.

Zrób to dla siebie

Dlaczego nie otrzymałaś najwyższej oceny? Prowadzisz siedzący tryb życia, więc twoje serce też się "rozleniwiło" i kiepsko sobie radzi, gdy zmuszasz je do wysiłku. Jedyny sposób, by zwiększyć wytrzymałość serca, to ruch. Zacznij od codziennych wycieczek rowerowych i spacerów. Zmieniaj tempo marszu - przez kilka minut idź szybko, potem zwolnij. Świetnie zrobi ci też pływanie - raz kraulem, raz spokojną żabką.

Napnij mięśnie

1. Stań przy ścianie i oprzyj się o nią plecami. Ugnij nogi w kolanach i opuść się do takiej pozycji, jakbyś siedziała na krześle. Teraz sprawdź, ile czasu wytrzymasz.
2. Stań ze złączonymi stopami przodem do ściany, w odległości metra. Oprzyj się rękoma o ścianę. Następnie ugnij ręce, by dotknąć ściany czołem i wyprostuj. Licz, ile pompek wykonasz zanim ręce odmówią ci posłuszeństwa.
Ocena
- Dobra: Wytrzymałaś ponad minutę, "siedząc" przy ścianie, i dałaś radę wykonać ponad 25 pompek.
- Średnia: W pozycji krzesełkowej wytrwałaś ponad minutę, ale zrobiłaś mniej niż 25 pompek. Albo przeciwnie - nie "wysiedziałaś" nawet przez minutę, natomiast dałaś sobie radę z wykonaniem ponad 25 pompek.
- Zła: Podczas pierwszego zadania nie wytrzymałaś przy ścianie nawet minuty. Nie udało ci się też zrobić więcej niż 25 pompek.

Zrób to dla siebie

Jeśli nie dostałaś najwyższej oceny, musisz zdecydowanie poprawić swoją formę. Popracuj zwłaszcza nad tymi mięśniami, które okazały się najsłabsze (rąk lub nóg). Staraj się więc często jeździć na rowerze, pływać, uprawiać jogging, gimnastykować. Pamiętaj jednak, żeby nie ćwiczyć zanadto forsownie, ponieważ wtedy bardzo łatwo o kontuzję. Dopiero gdy trochę wzmocnisz mięśnie, pomyśl o zapisaniu się na siłownię czy aerobik.

Przyjrzyj się skórze

1. Chwyć między palce fałd skóry (na przedramieniu, dekolcie lub pod piersiami), dość mocno go ściśnij i puść. Zobacz, czy fałdka: a. znika natychmiast b. rozprostowuje się powoli
2. Poleż przez kwadrans na szorstkim dywanie, piasku lub trawie. Potem sprawdź, czy odciśnięty na skórze wzorek zniknie po: a. 1-2 minutach b. ponad 2 minutach
Ocena
- Dobra: Fałdka po uszczypnięciu od razu zniknęła bez śladu, a odciśnięty wzorek utrzymywał się najwyżej 2 minuty.
- Średnia: W pierwszym teście zaznaczyłaś odpowiedź a, zaś w drugim odpowiedź b.
- Zła: W pierwszym teście zaznaczyłaś odpowiedź a lub b, natomiast w drugim b.

Reklama

Zrób to dla siebie

Powolne prostowanie się fałdki świadczy o odwodnieniu skóry, co grozi ci szybkim pojawieniem się zmarszczek. Długie znikanie wzorka oznacza zaś osłabienie włókien kolagenowych w skórze, przez co staje się ona cieńsza i traci sprężystość. Aby zaradzić pierwszemu problemowi, stosuj intensywnie nawilżające kremy do twarzy i mleczka do ciała (najlepiej poproś o pomoc kosmetyczkę). Unikaj długich, gorących kąpieli i opalania się. Trudniejsze może być przywrócenie skórze elastyczności. Pomóc ci mogą odżywcze kremy z witaminami, koenzymem Q lub fitohormonami, które wzmacniają włókna kolagenowe.

Reklama
Reklama
Reklama