Reklama

Ruszą badania kliniczne nad szczepieniem kobiet w ciąży

Od dłuższego czasu mówiono o potrzebie wykonania niezbędnych badań dotyczących szczepionki przeciwko COVID-19 wśród kobiet w ciąży. Do tej pory ze względów bezpieczeństwa nie zalecano stosowania szczepionek wśród ciężarnych kobiet. Jedynym wyjątkiem było „wysokie ryzyko zakażenia”, które dotyczyło osób pracujących w służbie zdrowia oraz mających choroby współistniejące. Takie zalecenie wzbudzało sprzeciw wielu ekspertów, dlatego na początku lutego, WHO postanowiło zweryfikować swoje stanowisko. Wiele przyszłych mam pozostaje jednak w niepewności. Przeprowadzenia badań klinicznych podjęły się firmy Pfizer i BioNTech.

Reklama

Zobacz też: Kim jest pierwsza Polka zaszczepiona na COVID-19? "Jestem z tego dumna, że zostałam wybrana"

Reklama

Kiedy wyniki badań szczepionki Pfizer BioNTech?

Badanie kliniczne szczepionki przeciwko COVID-19 ma odbyć się w grupie 4 tys. kobiet, a pierwsze testy mają zostać wykonane wśród 350 ochotniczek. Szczepionka ma być testowana w Europie, USA, Ameryce Południowej i Afryce, a szczepienia będą odbywać się głównie w trzecim trymestrze, aby nie narazić płodu na niebezpieczeństwo. Ta wiadomość z pewnością ucieszy przyszłe mamy, jednak na wyniki badań będą musiały jeszcze trochę poczekać:

To wprawdzie dobra wiadomość, że nareszcie zaczną się testy u kobiet w ciąży, ale wyniki tych badań raczej nie będą dostępne przed jesienią - mówi profesor z Uniwersytetu Oksfordzkiego, Marian Knight.
Reklama
Reklama
Reklama