Czy bieganie rzeczywiście jest zdrowe?
Bieganie to najprostszy, a zarazem najbardziej naturalny dla zdrowia sport rekreacyjny. Angażuje blisko 200 mięśni, a już po godzinie biegu można spalić nawet 900 kalorii. Co więcej, jak udowodnili duńscy naukowcy, regularny i spokojny jogging nie tylko poprawia kondycję, ale i przedłuża życie. Co jeszcze daje bieganie i jak je zdrowo uprawiać?
- mat.prasowe
Coraz więcej Polaków biega. Dla zdrowia, odstresowania, zaimponowania najbliższym, bo to modne. Bez względu na powody, rekreacyjne i regularne bieganie jest zdrowe:
- zapobiega wielu chorobom
- wzmacnia serce
- układ krwionośny
- stawy i mięśnie
- dotlenia organizm
- dostarcza endomorfin
niweluje stres, który jest główną przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych – podkreśla Barbara Lewicka-Kłoszewska, Wiceprezes Fundacji BOŚ, głównego organizatora EKObiegatonu - imprezy biegowej, która odbędzie się 10 października w jesiennej scenerii Parku Kultury w Powsinie oraz Lasu Kabackiego.
Biegaj, ale zdrowo
Nie ma wątpliwości, że każda uprawiana odpowiedzialnie aktywność fizyczna służy naszemu zdrowiu. Jednym z bardziej naturalnych sportów jest właśnie bieganie. Możemy je uprawiać wyczynowo, ale też wyłącznie rekreacyjnie, angażując całą rodzinę. Ważne jednak, aby robić to z głową, pamiętając o rozgrzewce tuż przed i rozciąganiu zaraz po biegu. Istotna jest również systematyczność, zdrowa dieta, nawodnienie organizmu i regeneracja.
Zapotrzebowanie energetyczne osób uprawiających sport zależy przede wszystkim od rodzaju, intensywności i czasu trwania danej aktywności fizycznej. Jeśli biegamy rekreacyjnie nie potrzebujemy specjalnej, a jedynie zdrowej diety, opartej na rozsądnych wartościach odżywczych. Tak zbilansowane jedzenie powinno bazować na 6 składnikach odżywczych: węglowodanach, białkach, tłuszczach, witaminach, minerałach oraz wodzie. Na krótki i mniej obciążający trening można wziąć ze sobą tzw. napoje hipotoniczne, czyli wodę mineralną, stołową, źródlaną albo rozcieńczone soki. Dzięki nim szybko uzupełnimy wodę w organizmie, a przy tym wolniej wyrówna się poziom elektrolitów i energii czerpanej z cukrów. Zabezpieczy nas to przed ewentualnym osłabnięciem podczas np. kilkukilometrowego biegu. Jeśli planujemy przebiec dłuższy dystans, to najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z izotoników. Zawierają one takie samo stężenie jonów, minerałów i cukrów, co płyny ustrojowe w naszym organizmie. Warto dodać, że prawidłowe odżywianie i nawadnianie jest nie mniej ważne niż sam trening – mówi Aleksandra Koper, Specjalista ds. Żywienia z Fundacji BOŚ.
Eko bieg
Najlepiej, bo najbardziej ekologicznie, biegać w parku czy pobliskim lesie. Po pierwsze miękkie podłoże w postaci naturalnej ścieżki nie obciąża stawów, a po drugie wdychamy tu więcej świeżego powietrza, naturalnie hartując organizm.
Jak biegać żeby schudnąć?