Reklama

Co roku okuliści obserwują tę samą prawidłowość – gdy dni robią się krótsze i zimniejsze, przybywa osób uskarżających się na dolegliwości oczu. Zwykle ich przyczyną jest zespół suchego oka, od kilku lat jedna z częstszych chorób okulistycznych.

Reklama
Dlaczego brakuje łez?

Jaki jest związek między porą roku i tą chorobą oczu? Centralne ogrzewanie i klimatyzacja sprawiają, że większość czasu spędzamy w suchych, przegrzanych pomieszczeniach, a to powoduje, że gałka oczna szybciej wysycha. Do tego wiele godzin siedzimy przy komputerze, w sztucznym oświetleniu. Zmuszamy więc oczy do dużego wysiłku i pogarszamy ich nawilżanie, bo wpatrując się w monitor, zbyt rzadko mrugamy powiekami. A przecież są jeszcze inne czynniki, które zmniejszają ilość wydzielanych łez: u kobiet „zawirowania” hormonalne, u wszystkich zaś niektóre leki (np. przeciwalergiczne). Niedostateczne nawilżenie gałki ocznej nie jest banalną dolegliwością. Powoduje podrażnienie i przekrwienie oczu, uczucie pieczenia. Przyczynia się do zapalenia spojówek oraz uszkodzeń rogówki.

Nawilżające krople

W złagodzeniu objawów zespołu suchego oka pomogą ci tzw. sztuczne łzy, które nawilżają oczy. Dbaj także o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których spędzasz większość czasu. Jeśli nosisz okulary, powinnaś do pracy przy komputrze mieć szkła z powłoką antyrefl eksyjną. Zmniejszają ilość odblasków świetlnych i oczy mniej się męczą.

Spojówki w ogniu

Objawy zapalenia spojówek mogą być podobne do tych, które towarzyszą zespołowi suchego oka: przekrwienie oczu i wrażenie piasku pod powiekami. Przyczyną choroby często jest podrażnienie spojówek przez kurz, pył, dym papierosowy czy jaskrawe słońce. Nierzadko powodem jest też alergia (np. na pyłki roślin) lub zakażenie przez różne drobnoustroje, które łatwo jest „wetrzeć” w oczy brudnymi rękami. Jeśli są to bakterie, pojawia się charakterystyczna dla takiej infekcji ropna wydzielina, która sprawia, że rano trudno otworzyć oczy. Przy zapaleniu wirusowym najbardziej dokuczliwym symptomem jest obrzęk i swędzenie spojówek.

Sposoby na infekcję
Reklama

Z zapaleniem spojówek spowodowanym podrażnieniem możesz sobie sama poradzić. Jego objawy złagodzą środki dostępne bez recepty. Jeśli szybko nie przyniosą ci ulgi, wybierz się do okulisty. Przyczyną choroby może być zakażenie, a wówczas trzeba skorzystać z pomocy specjalisty. Przepisze odpowiednie krople, maści lub żel do oczu, np. z antybiotykiem, sulfonamidami. Na własną rękę możesz używać płynu fi zjologicznego do przemywania oczu i robić kompresy z esencji herbaty. Zioła (świetlik, rumianek) mogą uczulać.

Reklama
Reklama
Reklama