Cztery filary młodości
Kupujesz kolejny słoiczek kremu, bo obiecuje ci gładką i jędrną skórę. Jednak młodość to coś znacznie więcej niż brak zmarszczek. Jej potwierdzeniem są elastyczne mięśnie, mocne serce, giętkie stawy, a także sprawny umysł.
- Jolanta Dyjecińska, Naj
Wieku osoby idącej ulicą nie oceniamy na podstawie wyglądu twarzy, ale sposobu poruszania. Szybki, rytmiczny krok, wyprostowana sylwetka to atrybuty młodości. Powłóczenie nogami, zgarbione plecy kojarzą się ze starością. Zmarszczki są sprawą drugoplanową. To dobra kondycja fizyczna i umysłowa decyduje o tym, że postrzegana jesteś jako młoda osoba. Spróbuj zatem zachować dobrą formę, wzmacniając cztery filary, które ją wspierają.
[adsense]
1 Giętkie stawy
Poruszają się płynnie, cicho, dopóki tworzące je zakończenia kości są do siebie dopasowane, pokryte gładką chrząstką i „naoliwione" mazią stawową. Jednak w miarę upływu lat chrząstki się zużywają. Ich uszkodzenia pogłębiają się, jeśli słabną więzadła i mięśnie odciążające oraz stabilizujące stawy. Wówczas pojawiają się: stan zapalny, ból, chrzęstno-kostne wyrośla ograniczające ruchy. Stopniowe ścieranie się chrząstek jest rzeczą nieuniknioną, ale tempo tego procesu można tak spowolnić, że nawet po siedemdziesiątce stawy wciąż będą się poruszać swobodnie i bez bólu.
DOBRA STRATEGIA DZIAŁANIA
Nie dopuść do nadwagi. Przyspiesza ona ścieranie się chrząstek. Czy wiesz, że jeśli ważysz o 15 kg za dużo, obciążenie stawów kolanowych wzrasta dwukrotnie?
Ćwicz, uprawiaj sporty. Ruch zwiększa wydzielanie mazi stawowej i wzmacnia mięśnie odciążające stawy.
Unikaj przeciążeń. Ich przyczyną mogą być wady postawy, ale także wykonywanie powtarzających się ruchów, np. przy taśmie produkcyjnej, czy pozostawanie przez wiele godzin w tej samej pozycji. Pracy raczej nie zmienisz, ale przecież możesz siedzieć za biurkiem wyprostowana, z plecami opartymi o tył krzesła, stojąc (np. za ladą) – trzymać jedną nogę na stołku, aby odciążyć kręgosłup.
2 Silne mięśnie
Dają ci siłę i zręczność, jednak gdy nie pracują, stopniowo zanikają. Proces ten zaczyna się już po 30. roku życia. Do pięćdziesiątki jest dość powolny, potem nabiera tempa. Jeśli zatem chcesz przez całe życie poruszać się z gracją, trenuj swoje mięśnie.
DOBRA STRATEGIA DZIAŁANIA
Wykonuj ćwiczenia izometryczne. Polegają na napinaniu mięśni, które zwiększa ich masę i siłę. Np. napinaj mięśnie rąk, mocno zaciskając pięści na ok. 5 s i rozluźniaj je na 5–10 s. W trakcie ćwiczeń głęboko oddychaj.
Puść ciało w ruch. Wykonuj także wzmacniające mięśnie ćwiczenia dynamiczne. Może to być np. bieganie, chodzenie, pływanie, gra w piłkę.
Nie trać czasu przed telewizorem. Połącz przyjemne z pożytecznym. Oglądając ulubiony serial, chodź na stepperze albo pedałuj na stacjonarnym rowerze.
3 Mocne serce
Jeśli dobrze znosi zwiększony wysiłek fizyczny, oznacza to, że jest młode niezależnie od tego, ile masz lat. Ale może też być przedwcześnie postarzałe. Zależy to od twojego trybu życia, odżywiania i umiejętności radzenia sobie z napięciem nerwowym. Jak zatem możesz przedłużyć mu młodość?
DOBRA STRATEGIA DZIAŁANIA
Sprawdzaj ciśnienie krwi. Nadciśnienie to cichy zabójca. Powoduje m.in. groźny dla serca przerost lewej komory i zmiany miażdżycowe.
Trenuj serce. Jest mięśniem, więc potrzebuje regularnego wysiłku fizycznego. Na mięsień sercowy korzystnie wpływają regularne ćwiczenia wytrzymałościowe (3 razy w tygodniu po 30–45 min), np. marsz, jazda na rowerze, ćwiczenia w klubie fitness. Kontroluj cholesterol. Za wysoki jego poziom przyspiesza zmiany chorobowe w tętnicach, które prowadzą do niedokrwienia serca.
Nie pal. Nikotyna uszkadza wnętrze naczyń krwionośnych, co sprzyja osadzaniu się na ich ścianach złogów cholesterolu.
Trzymaj wagę ciała w normie. Nadwaga zmusza serce do pracy ponad siły, szybciej się więc zużywa.
Nie daj się stresowi. Przyspiesza akcję serca, podnosi ciśnienie krwi, może spowodować gwałtowny skurcz tętnic wieńcowych, którego skutkiem bywa zawał serca.
4 Sprawny umysł
Mózg także potrzebuje treningu. Kiedy poszerzasz swoją wiedzę o świecie, tworzą się połączenia nerwowe pomiędzy komórkami. Im więcej takich połączeń powstało w młodości, tym dłużej zachowujesz sprawny umysł. Czy już nic nie możesz zrobić, jeśli osiągnęłaś wiek dojrzały? Możesz, bo połączenia nerwowe tworzą się przez całe życie, jeśli pobudzasz swój mózg do pracy.
DOBRA STRATEGIA DZIAŁANIA
Zerwij z rutyną. Rozleniwia mózg. Zmuś go zatem do działania, choćby przestawiając przedmioty na biurku, półkach kuchennych, np. telefon, pojemniki z przyprawami, aby nie sięgać po nie automatycznie. To dobry sposób na zaktywizowanie szarych komórek.
Ucz się codziennie czegoś nowego. Czytaj, zapisz się na lekcje języka obcego albo kurs tańca.
Ćwicz pamięć, uaktywnij wyobraźnię. Na przykład wybierz kilka słów, napisz je sobie i spróbuj zapamiętać. Jeśli po chwili nie udało ci się ich powtórzyć, zaangażuj do współpracy skojarzenia, wyobraźnię. Gdy ciąg słów: malina, lis, lipa, dziewczynka zmienisz w obraz, na którym znajdzie się dziewczynka rwąca maliny i lis obserwujący ją zza lipy, zobaczysz, że łatwo je zapamiętasz.