Co pomoże twoim stawom?
Zdrowe poruszają się płynnie, bezboleśnie i bezszmerowo. Nie dokuczają, więc nie czujesz, że je masz. I tak będzie przez długie lata, jeśli się o stawy odpowiednio zatroszczysz.
- Naj
Stawy ciężko pracują całe życie, więc się zużywają. W miarę upływu czasu chrząstka, która je pokrywa, jest coraz cieńsza, wyciera się, i kość zaczyna trzeć o kość. Wykonywanie codziennych czynności staje trudne i bolesne. Czy to cię czeka w przyszłości? To zależy od ciebie.
Ruch to podstawa
Poruszanie się pobudza wydzielanie mazi w torebce stawowej i równomierne jej rozprowadzenie po powierzchni stawów. A to właśnie z mazi chrząstki wchłaniają substancje odżywcze. To ona je nawilża i chroni przed uszkodzeniem. Gdy więc prowadzisz siedzący tryb życia, chrząstki są słabo nawilżone, kruche, podatne na urazy i nie mogą się zregenerować.
Obciążenia szkodzą
Stawom potrzebny jest ruch, ale nie nadmierny wysiłek, który powoduje ich przeciążenie. I nie chodzi tylko o wyczynowe uprawianie sportu. Dla stawów kręgosłupa, kolan, stóp czy rąk zgubne jest dźwiganie zakupów w jednej ręce, schylanie się i podnoszenie ciężkich przedmiotów, nadwaga. Ale przeciążeniem dla stawów jest też bezruch, np. siedzenie przez wiele godzin w niewygodnej, wymuszonej pozycji. Rezultatem przewlekłego ucisku na chrzastkę jest stan zapalny. Jeśli nie będziesz temu przeciwdziałać, z czasem może dojść do zmian zwyrodnieniowych, powstawania narośli zniekształcających staw i zmniejszających jego ruchomość.
Wsparcie od lekarza
Gdy odczuwasz poranną sztywność i ból stawów, nie sięgaj po kolejną tabletkę przeciwbólową - nie wyleczy choroby. Wybierz się do reumatologa lub ortopedy. Zaleci leki przeciwzapalne, regenerujące tkankę chrzęstno-stawową i wspomagające wytwarzanie mazi stawowej. Jeśli zajdzie potrzeba, skieruje cię na gimnastykę rehabilitacyjną lub fizykoterapię, np. krioterapię, terapuls, magnoterapię.
Warto pamiętać
- Ruch jest niezbędny
Zapewnia systematyczne wydzielanie się mazi, poprawia ruchomość stawów. Wzmacnia też mięśnie i ścięgna, które przejmują część obciążeń. - Nadwaga szkodzi
Prowadzi do przeciążenia stawów kręgosłupa, kolan, bioder. - Ostrożnie z ciężkimi przedmiotami Kiedy je podnosisz, przykucnij. Gdy przesuwasz - nie ciągnij, tylko pchaj. Zakupy noś w dwóch rękach.
- Szpilki - czasami Deformują stopy, powodują mikrourazy stawów nóg i kręgosłupa.
- Ważna dieta
Profilaktycznie jedz ryby bogate w kwasy omega-3 i witaminę E. Aby zmniejszyć ból i obrzęki, dodawaj do potraw czosnek, cebulę, imbir, anyż, goździki.