Co pić w upalne dni?
Gaś pragnienie przede wszystkim niegazowaną wodą mineralną. Nie zastąpi jej żaden inny płyn. Warto jednak sięgać też po inne napoje. Nie tylko zapobiegają odwodnieniu, ale też usuwają zmęczenie fizyczne i umysłowe, przywracają wigor i siły do pracy.
- Naj
Bezsprzecznym liderem wśród napojów była, jest i pozostanie woda mineralna, bo człowiek w 70% składa się z wody. Jest więc oczywiste, że organizmowi nie może jej zabraknąć. Jednak w niektórych sytuacjach twoje ciało potrzebuje czegoś więcej niż zwykła woda.
Dla ćwiczących – napoje izotoniczne
Polecane są zwłaszcza sportowcom i osobom ciężko pracującym fizycznie. Jednak w upalne dni przydadzą się i tobie podczas wysiłku fizycznego (np. wycieczki rowerowej), jeśli trwa dłużej niż godzinę. Pocąc się, tracisz dużo wody. Napój izotniczny zaś szybko nawadnia organizm i uzupełnia straty elektrolitów, czyli minerałów. Najważniejsze z nich to sód i potas (zapewniają np. wchłanianie wody przez komórki, regulują temperaturę ciała i pracę serca), a także magnez i wapń (wpływają na pracę układu nerwowego i mięśni). Napój uzupełni też straty energii, bo zawiera łatwo przyswajalne cukry proste, np. glukozę, fruktozę.
Dla wyczerpanych umysłowo – napoje energetyzujące
Dodają energii, odświeżają umysł, przydadzą się zatem podczas podróży samochodem czy wielogodzinnej, wytężonej pracy umysłowej. Pozwalają odzyskać wigor, poprawiają koncentrację, zwiększają szybkość myślenia. Kryje się w nich przede wszystkim kofeina, która pobudza układ nerwowy i rozszerza naczynia krwionośne, i guarana. Działa podobnie do kofeiny, ale dłużej i łagodniej. W skład napojów energetyzujących wchodzą także: tauryna (umożliwia dłuższą pracę bez uczucia zmęczenia), L-karnityna (niezbędna do pracy serca i mięśni, a także pozyskiwania energii z tkanki tłuszczowej) czy inozytol (poprawia samopoczucie). Niekiedy do napojów energetyzujących dodaje się także wyciągi z miłorzębu japońskiego (poprawia ukrwienie mózgu, co usprawnia myślenie i zapamiętywanie) i żeń-szenia (dodaje energii, zwiększa wytrzymałość na wysiłek fizyczny i umysłowy).
Dla spragnionych witamin – soki z owoców i warzyw
Nie gaszą tak dobrze pragnienia jak woda, nie nawadniają błyskawicznie jak napoje izotoniczne, nie pobudzają jak drinki energetyzujące. Ale tylko one dostarczają naturalnych witamin, które tak jak minerały wyparowują wraz z potem. Jeśli dbasz o linię, pij częściej soki warzywne niż owocowe. Mają mniej kalorii, a podobnie jak soki owocowe (np. żurawinowy) są ważnym elementem profilaktyki niektórych chorób. Sok z buraków korzystnie wpływa na skład krwi, z pomidorów poprawia funkcjonowanie serca, natomiast z kwaszonej kapusty – pracę układu pokarmowego.