Reklama

Ciąża tydzień po tygodniu: pierwszy trymestr

Początek pierwszego trymestru ciąży liczony jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki - nie jest to wcale tak oczywiste - i trwa on do 13. tygodnia ciąży. Jeśli więc planujesz dziecko pamiętaj, by już przed zajściem w ciążę ograniczyć używki - kawę, papierosy, alkohol - do minimum.

Reklama

Okres pierwszych trzech miesięcy trwania ciąży jest najważniejszy dla rozwoju dziecka. Jest to czas, podczas którego powstają wszystkie układy wewnątrz ciała dziecka - między innymi oddechowy, krwionośny czy trawienny.

Pierwszy trymestr to również okres tworzenia się narządów wewnętrznych - dlatego tak ważne jest, by organizm matki był w stanie dostarczyć wszystkie niezbędne do rozwoju składniki odżywcze. 21 dnia zaczyna bić serce dziecka.

Pierwszy trymestr to okres podwyższonego poziomu hormonów - mogą więc wystąpić takie przypadłości jak:

  • nudności,
  • wymioty,
  • złe samopoczucie,
  • zawroty głowy (prowadzące nawet do utraty przytomności),
  • gwałtowne zmiany nastrojów,
  • wzmożona senność.

Często w pierwszym trymestrze zmieniają się również preferencje kobiety - głównie obejmuje to smak oraz zapach (np. do tej pory ulubione potrawy nagle stają się znienawidzonymi).

Ciąża tydzień po tygodniu: drugi trymestr

Drugi trymestr ciąży obejmuje okres od 14. do 26. tygodnia ciąży. Jest to czas wzmożonego rozwoju wewnętrznego dziecka - między innymi kształtują się narządy płciowe (około 14.-17. tygodnia), co pozwala określić na USG płeć dziecka. Maluszek trenuje również oddychanie oraz ssanie.

W drugim trymestrze organizm dziecka zaczyna także magazynować wapń, dzięki czemu układ kostny staje się mocniejszy. W tym okresie matka może wyczuć ruchy dziecka - wynika to z faktu trenowania mięśni. Maluszek zaczyna również reagować na dotyk i dźwięki otoczenia.

Około 20. tygodnia ciąży zaczyna się intensywny rozwój mózgu - głównie komórki odpowiedzialne za zmysły (węch, słuch, smak itp.). Rozwijają się także połączenia nerwowe, odpowiedzialne za pamięć i koncentrację. W 24. tygodniu rozpoczyna się produkcja białych krwinek, odpowiedzialnych za odporność dziecka. Polepsza się także słuch - od tej pory dziecko jest w stanie rozpoznawać głos matki i ojca, a także pojedyncze dźwięki.

Drugi trymestr to także czas zauważalnych zmian fizycznych u matki dziecka. Brzuch wyraźnie się powiększa - jest to spowodowane intensywnym wzrostem płodu. Mogą pojawić się dolegliwości takie jak zgaga, częste infekcje, a nawet anemia. Wynika to z faktu, że w tym okresie dziecko pobiera szczególnie dużo składników odżywczych - warto więc zadbać o odpowiednią suplementację.

Ciąża tydzień po tygodniu: trzeci trymestr

Trzeci i ostatni trymestr obejmuje okres od 27. do 40. tygodnia ciąży. Jest to czas intensywnego rozwoju mózgu i połączeń nerwowych w ciele. Dziecko reaguje już na światło, ma też wyraźny cykl dnia - możesz odróżnić momenty w których śpi, a w których jest wybudzone.

Ciało dziecka zaczyna przybierać na masie - z tego powodu będziesz w stanie wyraźniej wyczuwać jego ruchy oraz kopanie. W 34. tygodniu ciąży następuje rozwój układu immunologicznego dziecka - jest to kluczowy moment, ponieważ dzięki temu dziecko będzie w stanie przetrwać poza organizmem matki. Około 30. tygodnia ciąży malec może zacząć zmieniać pozycję, by usadowić się główką w dół. Im szybciej to nastąpi, tym lepiej - szybki przyrost masy ciała może utrudnić zmianę pozycji w następnych tygodniach, choć wciąż jest ona możliwa.

W 38. tygodniu ciąży wszystkie układy dziecka są w pełni rozwinięte - co oznacza, że może ono bezpiecznie przyjść na świat. W tym okresie maluszek zaczyna wpasowywać się główką w kanał rodny, co skutkuje opadnięciem brzucha.

Reklama

Ostatnie dwa tygodnie w ciele matki to czas końcowego rozwoju układu oddechowego. W 40. tygodniu ciąży dziecko jest całkowicie gotowe do samodzielnego funkcjonowania poza organizmem matki.

Reklama
Reklama
Reklama