Jak ćwiczyć przy Hashimoto? Oto 7 sprawdzonych ćwiczeń
Choroba Hashimoto dotyka coraz więcej kobiet. Oprócz leczenia, ważna jest też zmiana stylu życia. Sprawdź, jak ćwiczyć przy chorobie Hashimoto.
Choroba Hashimoto: jak sobie poradzić?
Hashimoto to choroba, na którą cierpi coraz więcej kobiet. Huśtawka nastrojów, ciągłe zmęczenie, nerwowość, bezsenność, opóźnienie a nawet zatrzymanie miesiączki - to tylko niektóre objawy tej choroby, która atakuje tarczycę i znacząco wpływa na nasze funkcjonowanie. Do tego dochodzą problemy ze skórą i wypadanie włosów. Najgorsze jest to, że objawy Hashimoto mogą pojawić się dopiero po kilku latach, a organizm sam nie wie, jak sobie z nimi poradzić.
Ważną rzeczą przy chorobie Hashimoto jest regularne wykonywanie badań, leczenie mające na celu regulację pracy hormonów, a także zmiana stylu życia. Ta ostatnio rzecz może okazać się najtrudniejsza, ale też przyniesie najlepsze efekty dla naszego samopoczucie.
Przy chorobie Hashimoto kluczową rzeczą jest zmiana diety. Ważne, żeby w diecie pojawiły się składniki, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy warto wspomnieć przede wszystkim trzy minerały: jod, cynk i selen. Jod znajduje się m.in. w owocach morza, jajkach, ziemniakach czy krowim mleku, cynk - w mięsie wołowym i drobiu, ostrygach i innych skorupiakach czy krowim mleku.
Choroba Hashimoto: jak ćwiczyć?
Poprzez zmianę stylu życia w leczeniu choroby Hashimoto, rozumiemy też wprowadzenie aktywności fizycznej. Jeśli twoja choroba jest już pod kontrolą, możesz spróbować delikatnie zacząć ćwiczyć, na tyle, na ile pozwala ci samopoczucie. W przypadku osób, które dopiero rozpoczynają leczenie, lepiej poczekać z intensywnym wysiłkiem i ograniczyć się do spacerów i delikatnych ćwiczeń rozciągających.
Decydując się na trening warto pamiętać, żeby ostatni posiłek był zjedzony 1,5-2 godzin przed treningiem. Powinien to być lekki posiłek, zawierający dobrej jakości białko (mięso,ryba,soja,jaja), złożone węglowodany oraz warzywa i tłuszcze (oliwa z oliwek, olej lniany).
Posiłek po treningu powinien być zjedzony jak najszybciej i najlepiej żeby składał się z węglowodanów, aby uzupełnić zapasu glikogenu oraz białka.
Zajrzyjcie do galerii i zobaczcie, jakie aktywności fizyczne będą dla ciebie najlepsze przy Hashimoto. Który sport wybierzesz dla siebie?
1 z 6
Trening siłowy
Pod tym pojęciem rozumiemy zarówno trening w domu, jak i na siłowni. Wystarczą ci delikatne hantle, albo nawet butelki z wodą. Dzięki ćwiczeniom siłowym, wzmocnisz i wyrzeźbisz mięśnie, a co najważniejsze zmusisz organizm do jakiegokolwiek wysiłku. Pamiętaj tylko, żeby nie przesadzać i za bardzo się nie przemęczać.
Jeśli czujesz się na siłach, możesz zdecydować się na intensywniejszy trening, wykonując interwały, czy tabaty. Takie treningi nie powinny być wykonywane częściej niż dwa razy w tygodniu
2 z 6
Bieganie
Bieganie jest nie tylko modne, ale też i zdrowe. Nie chodzi o to, żeby od razu szykować się do maratonu. Zacznij od delikatnego, rekreacyjnego biegania, stopniowo zwiększając dystans. Ważne jest, żebyś zainwestowała w dobre buty, żeby nie uszkodzić kolan.
3 z 6
Nordic walking
Ten niedoceniany sport działa bardzo korzystnie na nasz organizm w każdym wieku. Chodzenie z kijkami świetnie wpływa na całą naszą sylwetkę, a dodatkowo wbrew pozorom umięśnia ciało.
4 z 6
Joga
Joga polecana jest praktycznie każdemu, a w szczególności osobom z Hashimoto. Spokojne ćwiczenia pomogą ci się wyciszyć, rozluźnić, a dodatkowo wzmocnią i rozciągną mięśnie. Od razu zauważysz, jak po każdym treningu czujesz się coraz lepiej.
5 z 6
jak ćwiczyć przy Hashimoto
6 z 6
Aqua aerobic
Każda aktywność, którą wykonujemy w wodzie nam służy. Jeśli nie jesteś fanką pływania, pomyśl o aqua aerobicu. Wspólne ćwiczenie w grupie nie tylko poprawi twoje samopoczucie, ale też dobrze wpłynie na twoją kondycję i pomoże w walce ze spuchniętymi stopami.