7 przyczyn braku okresu i wcale nie chodzi o ciążę
Brak miesiączki dotyka wiele kobiet. Przyczyny mogą być naprawdę zaskakujące, dlatego warto bliżej przyjrzeć się swojemu organizmowi.
- Redakcja
Brak okresu: przyczyny
Brak miesiączki większości z nas kojarzy się z ciążą. Jeśli jednak test ciążowy i badanie krwi wykluczają ten stan, to warto bliżej przyjrzeć się swojemu organizmowi i zastanowić się, co może być tego przyczyną.
Przeciętnie długość cyklu miesiączkowego u kobiety utrzymuje się w przedziale 26-32 dni. Brakiem miesiączki możemy się martwić, kiedy krwawienie nie wystąpiło przez trzy kolejne cykle, a wcześniej regularnie miesiączkowałyśmy. Powodem do niepokoju może być brak miesiączki u młodych dziewczyn, które ukończyły 16 rok życia.
Przyczyn zaniku miesiączki może być wiele: tryb życia, problemy w pracy czy w związku, a także choroba.
Jakie są najczęściej spotykane przyczyny zaniku miesiączki? Poznaj je w naszej galerii.
1 z 6
Odchudzanie
Zatrzymanie miesiączki często jest spowodowane zbyt restryktywnym odchudzaniem. Dieta uboga w tłuszcze, węglowodany, niedobór kalorii, wapnia, żelaza i innych składników a także intensywne ćwiczenia fizyczne - to wszystko wpływa na zatrzymanie okresu.
2 z 6
Leki
Za zaburzenia i brak miesiączki odpowiadają niektóre leki, zwłaszcza leki przeciwdepresyjne, stosowane w leczeniu nadciśnienia, leki nasenne, czy leki hormonalne. Warto o tym pamiętać, kiedy zauważymy u siebie zanik okresu.
3 z 6
Podróże
Dalekie podróże, godziny spędzone w samolocie, zmiana stref czasowych - to wszystko zaburza nasz rytm dobowy, a co za tym idzie może przyczynić się do zaniku krwawienia miesiączkowego.
4 z 6
Choroby tarczycy
Problemy z tarczycą, zarówno niedoczynność jak i nadczynność mogą być przyczyną zaburzeń miesiączki a także jej zanikiem. Jest to związane z zaburzeniem równowagi hormonalnej w organizmie. Dlatego kiedy pojawi się taki problem, warto zbadać poziom hormonów tarczycy.
5 z 6
Problemy z wagą
U kobiet mających problemy z wagą często zanika okres. Dotyczy to zarówno kobiet, które przesadnie się odchudzają, jak i tych które cierpią na nadwagę. Zarówno niedowaga jak i nadwaga wpływają na zmiany hormonalne w organizmie, co może skutkować zanikiem miesiączki. Nie zdziw się, jeśli twój ginekolog zapyta cię o wagę, potrzebną do obliczenia wskaźnika BMI, ponieważ przy BMI mniejszym niż 18,5 lub wyższym niż 35 cykliczne krwawienia ustają. Problemy z zanikiem miesiączki często pojawiają się u kobiet chorych na anoreksję czy bulimię.
6 z 6
Odstawienie antykoncepcji
Większość kobiet po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej zmaga się z zaburzeniami cyklu miesiączkowego, a także brakiem krwawienia. Jest to związane ze zmianami poziomu niektórych hormonów. Daj czas swojemu organizmowi na odnalezienie się w nowej sytuacji a z pewnością wszystko wróci do normy.