Borelioza - pamiątka po kleszczu
To infekcja bakteryjna spowodowana zakażeniem krętkiem boreliozy przenoszonym przez kleszcze. Nie ma przeciwko niej szczepionki, dlatego trzeba zwrócić uwagę na jej objawy.
- Naj
Gdy choroba zostanie wcześnie rozpoznana (w pierwszej fazie rozwoju), łatwo ją wyleczyć antybiotykami. Później jest to trudniejsze. Co gorsza, może dojść do powikłań (dotyczących nerwów, stawów, narządów wewnętrznych, skóry).
- Charakterystycznym symptomem boreliozy jest zmiana na skórze zwana rumieniem wędrującym. To okrągła czerwona plama, jaśniejsza w środku, lekko wypukła, cieplejsza niż reszta ciała. Niekiedy swędzi, piecze.
- Rumień pojawia się zazwyczaj na nogach lub klatce piersiowej w czasie od kilku dni do kilku tygodni po ukąszeniu przez kleszcza.
- Jeśli zauważyłaś taką zmianę, masz szczęście w nieszczęściu. Pewnie zachorowałaś na boreliozę, ale wiesz o tym, więc zgłosisz się do lekarza.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że są chore, bo rumień nie zawsze występuje (mniej niż 50%).
- Właśnie dlatego postaraj się nie przegapić objawów przypominających grypę, takich jak bóle stawów, głowy, dreszcze, gorączka, które nie mijają szybko po lekach stosowanych przy tej chorobie. Taka niby-grypa pojawia się zazwyczaj w 1–2 tygodnie od ukąszenia przez kleszcza. Bywa ona sygnałem boreliozy.