Reklama

Gdy choroba zostanie wcześnie rozpoznana (w pierwszej fazie rozwoju), łatwo ją wyleczyć antybiotykami. Później jest to trudniejsze. Co gorsza, może dojść do powikłań (dotyczących nerwów, stawów, narządów wewnętrznych, skóry).

Reklama

- Charakterystycznym symptomem boreliozy jest zmiana na skórze zwana rumieniem wędrującym. To okrągła czerwona plama, jaśniejsza w środku, lekko wypukła, cieplejsza niż reszta ciała. Niekiedy swędzi, piecze.

- Rumień pojawia się zazwyczaj na nogach lub klatce piersiowej w czasie od kilku dni do kilku tygodni po ukąszeniu przez kleszcza.

- Jeśli zauważyłaś taką zmianę, masz szczęście w nieszczęściu. Pewnie zachorowałaś na boreliozę, ale wiesz o tym, więc zgłosisz się do lekarza.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że są chore, bo rumień nie zawsze występuje (mniej niż 50%).

Reklama

- Właśnie dlatego postaraj się nie przegapić objawów przypominających grypę, takich jak bóle stawów, głowy, dreszcze, gorączka, które nie mijają szybko po lekach stosowanych przy tej chorobie. Taka niby-grypa pojawia się zazwyczaj w 1–2 tygodnie od ukąszenia przez kleszcza. Bywa ona sygnałem boreliozy.

Reklama
Reklama
Reklama