Borelioza – jak ją rozpoznać?
Tą groźną chorobą można się zarazić od kleszczy. Jak ją rozpoznać i co robić?
- kobieta.pl
Borelioza to choroba zakaźna wywoływana przez bakterie z rodziny krętków. Najczęściej przenoszą ją kleszcze, rzadziej pchły lub komary. Choroba ta rozwija się w trzech fazach.
Zaczyna się od zaczerwienienia wokół miejsca gdzie umiejscowiony był kleszcz na naszym ciele. Rumień pojawia się od tygodnia do trzech po ukąszeniu. Czasem zaczerwienienie pojawia się w innym miejscu niż umiejscowienie kleszcza, dlatego zawsze trzeba to zgłosić lekarzowi.
Inne objawy boreliozy (które mogą wystąpić mimo braku rumienia) to skurcze mięśni, uczucie zimna, szum w uszach, przewlekłe zmęczenie, a nawet zaburzenia pamięci. Boreliozę czasem bardzo trudno rozpoznać.
Im krótszy kontakt kleszcza z naszym ciałem tym lepiej. Jeśli zauważysz go na swojej skórze jak najszybciej usuń go z pomocą pęsetki. Nie smaruj go niczym, a jeśli nie możesz sobie poradzić z usunięciem zgłoś się do lekarza.
Usuniętego kleszcza możesz samodzielnie przebadać na obecność boreliozy. W aptekach dostępne są specjalne zestawy w skład których wchodzą narzędzia do usuwania kleszczy oraz próbówki i specjalny płyn którym zakrapiamy pajęczaka. Już po kilkunastu minutach otrzymujemy wynik badania i wiemy, czy kleszcz był zarażony boreliozą. Jeśli tak się stało koniecznie musimy zgłosić się to lekarza.