Bóle gardła
Budzisz się i masz wrażenie, że w gardle tkwi kaktus – tak kłuje i boli. Poradzisz sobie z tym sama, wybierając właściwe leki.
- Jolanta Dyjecińska, Naj
Ból gardła jest najczęściej objawem przeziębienia, zapalenia krtani lub anginy. Choroby te wywołują zazwyczaj wirusy. Organizm sam musi pokonać te drobnoustroje. Antybiotyki są wobec nich bezużyteczne, ponieważ zwalczają wyłącznie bakterie. Mamy jednak do dyspozycji inne środki, które skutecznie uśmierzą ból gardła i wesprą układ odpornościowy w walce z infekcją.
[adsense]
■ POPRAW SOBIE SAMOPOCZUCIE
Jesienią powodem bólu gardła jest z reguły przeziębienie. Niemal „w ciemno” możesz więc zastosować leczenie zalecane przy tej chorobie, aby pozbyć się uczucia rozbicia, łamania w kościach, a także gorączki. Zacznij zażywać witaminę C i leki przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne z ibuprofenem, salicylanami lub paracetamolem. Możesz też pić herbatę z sokiem malinowym i napar z kwiatu lipy. Pozostań w domu przez 2–3 dni, a jeśli to niemożliwe, zwolnij chociaż tempo życia. Z samym bólem gardła natomiast poradzą sobie inne leki.
■ ZADZIAŁAJ TAM, GDZIE BOLI
Jeśli chcesz, żeby drapanie w gardle szybko minęło, zastosuj środki działające miejscowo. Mogą to być np. płukanki ziołowe o odkażającym i ściągającym działaniu. Jeszcze lepsze efekty daje ssanie pastylek na ból gardła (pomagają zarówno przy infekcjach wirusowych, jak i bakteryjnych). Zawarte w tych preparatach substancje lecznicze przez długi czas działają na tkankę objętą stanem zapalnym, dzięki czemu likwidują obrzęk i kłucie. Pastylki, oprócz substancji przeciwbakteryjnych, kryją w sobie często dodatkowe składniki, które łagodzą dolegliwości towarzyszące bólowi gardła. Miód np. zmniejsza chrypkę, olejek anyżowy ułatwia odkrztuszanie, mentol zaś odtyka zakatarzony nos. Ten ostatni składnik „chłodząc”, zmniejsza także ból. Gdy jednak jest on bardzo silny, szybciej go uśmierzą pastylki z fl urbiprofenem. Substancja ta działa i przeciwzapalnie, i przeciwbólowo (ból ustępuje w ciągu 15–30 minut).