Sanepid OSTRZEGA przed bąblowicą w Polsce: to śmiertelnie groźna choroba
Bąblowica atakuje w Polsce. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed bąblowicą w Polsce. Jak dochodzi do zakażenia bąblowicą i jak się chronić przed tą groźną chorobą?
Bąblowica w Polsce 2018: sanepid ostrzega
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed bąblowicą, zwaną powszechnie jako "choroba brudnych rąk". Bąblowica to choroba, która atakuje głównie latem, kiedy jemy nieumyte owoce. Bąblowica jest bardzo niebezpieczna i trudno ja zdiagnozować. Polsce na bąblowicę choruje coraz więcej osób.
Bąblowica w Polsce 2018: jak dochodzi do zakażenia?
Bąblowica jest chorobą przenoszoną ze zwierząt na ludzi. Powodują ją larwy tasiemca Echinococcus granulosus lub Echinococcus multilocularis. Jaja tasiemca bąblowcowego mogą dostać się do organizmu człowieka w wyniku kontaktu z kałem zakażonych lisów i psów. Może się to odbyć zarówno w wyniku zjedzenia owoców, np. jagód, które miały kontakt z larwami, jak i przeniesienia jaj do ust za pomocą brudnych rąk.
Nie przestrzeganie zasad higieny, bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami i spożywanie niedogotowanej, niemytej, skażonej jajami tasiemca żywności (np. warzyw, owoców leśnych) stanowią czynniki ryzyka zakażenia.
Bąblowica w Polsce 2018: jakie są objawy choroby?
Bąblowica to choroba bardzo podstępna, ponieważ larwy mogą przebywać w narządach nawet 10 lat od ich zjedzenia. Cysty, które powstają w organizmie, na przykład wątrobie mogą dać przerzuty do płuc albo mózgowia. Bez podjęcia leczenia bąblowica może mieć śmiertelne skutki. Cysty powinny być usunięte chirurgicznie, a pacjent poddany leczeniu.
Bąblowica w Polsce 2018: jak chronić się przed chorobą?
Aby uniknąć zachorowania na bąblowicę powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- przestrzegaj podstawowych zasad higieny
- nigdy nie spożywaj owoców leśnych (jagód, jeżyn), które wcześniej nie były umyte
- nie pij wody z niepewnych źródeł
- regularnie odrobaczaj swojego psa i kota
- dokładnie myj ręce po głaskaniu psów czy kotów
- osoby, które mają bezpośredni kontakt z lisami i ich odchodami, powinny używać środków ochrony osobistej – przede wszystkim rękawic ochronnych
- jeśli posiadasz posesję w okolicach lasu lub miejsc, w których mogą przebywać lisy i dzikie zwierzęta, zabezpiecz śmietniki.