ANTYKONCEPCJA: która metoda będzie dla ciebie najlepsza?
Istnieje wiele metod antykoncepcyjnych: naturalne, hormonalne oraz mechaniczne. Podpowiadamy, która metoda antykoncepcyjna będzie dla was najlepsza i od czego zależy dobór odpowiedniej antykoncepcji.
Metody antykoncepcji
Zanim wybierzesz odpowiednią dla siebie metodę antykoncepcji uwzględnij swój wiek, ogólny stan zdrowia, tryb życia i potrzeby. Jedne sposoby jak np.: naturalne metody antykoncepcji są zazwyczaj mniej skuteczne niż tabletki hormonalne czy prezerwatywy. Te drugie natomiast mogą nieść za sobą szereg skutków ubocznych. Zastanawiasz się, która metoda antykoncepcji będzie dla ciebie najlepsza? Zajrzyj do naszego poradnika i przekonaj się sama.
1 z 7
Tabletki antykoncepcyjne
Tabletki, bez względu na ich rodzaj i skład, uwalniają do krwioobiegu odpowiednią ilość hormonów, które powodują zahamowanie owulacji. Obecnie na rynku dostępne są tabletki jedno i dwuskładnikowe. Ten rodzaj antykoncepcji dobierany jest specjalnie „pod nas”. Niestety zażywanie tabletek może spowodować efekty uboczne jak: zwiększony apetyt czy zatrzymywanie wody w organizmie. Mimo tego jest to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych, po którą chętnie sięgają kobiety.
2 z 7
Zastrzyk antykoncepcyjny
W Polsce jest to jedna z mniej popularnych metod antykoncepcji. Na czym polega? Raz na trzy miesiące pielęgniarka, czy lekarz podaje nam w formie zastrzyku hormon, który powoduje czasowy zanik płodności u kobiety. Zastrzyk ten zaleca się kobietom karmiącym piersią, gdyż nie hamuje laktacji oraz paniom, które nie mogą stosować tabletek antykoncepcyjnych. Przeciwskazaniem do wykonania zastrzyku są choroby układu krążenia.
3 z 7
Plastry antykoncepcyjne
Z pomocą plastrów hormony trafiają przez skórę od razu do krwioobiegu, omijając dzięki temu wątrobę. Dlatego też metoda ta zalecana jest dla kobiet, które nie mogą pozwolić sobie na przyjmowanie hormonów doustnie. Plastry należy wymieniać raz na 7 dni i można jest stosować przez okres 3 tygodni. Po tym czasie powinna nastąpić tygodniowa przerwa na menstruacje.
4 z 7
Mechaniczne metody antykoncepcji
Wśród nich najpopularniejsze to prezerwatywy i wkładki domaciczne tzw.: spirale. Mechaniczne metody antykoncepcji polegają na tworzeniu bariery, która utrudni przedostanie się plemników do komórki jajowej. Metody te nie zakłócają w trwały sposób kobiecej gospodarki hormonalnej, przez co nie utrudnią późniejszego zajścia w ciążę.
5 z 7
Wkładka domaciczna Mirena
Nowoczesna antykoncepcja, czyli wkładka Mirena. Możesz ją kupić samodzielnie w aptece, ale spiralę zakłada i zdejmuje lekarz. Jest ona wykonana z plastiku z dodatkiem miedzi lub srebra, które działają plemnikobójczo. Wkładka domaciczna utrudnia przemieszczanie się plemników i jest polecana przede wszystkim kobietom, które są już po porodzie i w najbliższym czasie nie planują powiększenia rodziny. Ta metoda sprawdzi się również dla tych z nas, które nie mogą stosować antykoncepcji doustnej. Przez pierwszy miesiąc od założenia wkładki Mirena niektóre kobiety skarżą się na wywoływanie skurczów w macicy, takich jak przy porodzie. Może też powodować plamienie i bardziej obfite miesiączki. Wkładka działa od 2 do 7 lat.
6 z 7
Naturalne metody antykoncepcji
Plusem tzw.: kalendarzyka, jest jego nieinwazyjność. Nie ingerują one w naturalne funkcjonowanie naszego organizmu. Naturalne metody antykoncepcji polegają na dokładnym obserwowaniu swojego ciała: temperatury, śluzu, czy samopoczucia. Jeśli nasz stan zdrowia odbiega jednak od dobrego, poprawne ustalenie, kiedy wypadają nasze dni płodne może być utrudnione lub wręcz niemożliwe bez pomocy specjalisty. Taka metoda jest więc często nieskuteczna.
7 z 7
Antykoncepcja awaryjna
Tabletka dzień po, w żadnym wypadku nie powinna być jedyną metodą antykoncepcji. Jak sama nazwa wskazuje jest to awaryjny sposób, po który należy sięgać, gdy inne metody zawiodły. Na rynku znajduje się wiele rodzajów tego typu tabletek, niektóre z nich można zażyć nawet do 5 dni po stosunku. Jednak największą skuteczność osiągają, gdy zażyjemy je w przeciągu 24 godzin od zdażenia.
Należy pamiętać, że w ziwązku z ostatnimi zmianami, dostęp do tabletki dzień po jest utrudniony.