Reklama

Ryzyko, że zachorujesz na podagrę, jest niewielkie, jeśli nie miał jej nikt w twojej rodzinie, a ty przestrzegasz zasad zdrowego odżywiania. Jej przyczyną są bowiem zazwyczaj otyłość i skłonność do zaburzeń przemiany materii, które polegają na zwiększonym wytwarzaniu kwasu moczowego z puryn (związki znajdujące się w pożywieniu). Bywają też i inne powody artretyzmu - choroby np. nerek lub krwi. Warto więc o nim coś wiedzieć.

Reklama

Kryształki w stawach ostre jak igły

Leczeniem dny zajmują się reumatolodzy, ponieważ atakuje stawy. Wskutek choroby odkłada się w nich nadmiar kwasu moczowego, który ma postać kryształów (tzw. moczany). Przypominają one ostre igiełki, które uszkadzając tkanki, stają się przyczyną stanu zapalnego. Jeśli nie zostanie podjęte leczenie choroby, kryształki z czasem niszczą chrząstki stawowe i kości. Dna moczanowa może mieć także inne poważne konsekwencje, które nie dotyczą już stawów. Nadmiar kwasu moczowego powoduje stany zapalne nerek i tworzenie się kamieni nerkowych. Napad podagry zaczyna się od nagłego i ostrego bólu w stawie (z reguły palucha u stopy), który pojawia się w nocy lub rano. Staw staje się obrzęknięty, a pokrywająca go skóra jest zaczerwieniona, napięta. Napadowi często towarzyszą dreszcze, gorączka. Zazwyczaj dolegliwości dotyczą jednego stawu i po pewnym czasie samoistnie ustępują. Jeśli choroba nie będzie leczona, jej ataki powracają. Trwają dłużej, natomiast okresy pomiędzy kolejnymi rzutami dny moczanowej są coraz krótsze. Co gorsza - zaczynają boleć również inne stawy, poza tym tworzą się guzki w mało ukrwionych tkankach (stawach, małżowinach usznych).

Więcej ruchu, dużo mniej mięsa

Artretyzm jest nieuleczalny, ale jeśli będziesz przyjmować leki, wcale nie musi oznaczać wyłączenia z normalnego życia. Są to głównie preparaty usuwające z organizmu nadmiar kwasu moczowego, a nawet rozpuszczające istniejące już kryształki kwasu moczowego. W leczeniu stosuje się fizykoterapię. Ponadto objawy choroby łagodzą ruch na świeżym powietrzu, gimnastyka i przestrzeganie diety ubogiej w puryny. Głównym źródłem białka powinno być mleko i jego przetwory, a nie mięso. Nie musisz jednak się go całkowicie wyrzekać. Postaraj się tylko ograniczyć gatunki, które zawierają dużo puryn. Natomiast alkohol wykreśl z diety, ponieważ może stać się przyczyną napadu dny moczanowej.

Reklama

Remanent na talerzu

  • Ryby Zrezygnuj ze śledzia, łososia, sardynek, szprotek. Wolno ci jeść sandacza, dorsza, halibuta, tuńczyka, jeśli nie są wędzone.
  • Mięso Wykreśl z jadłospisu wątróbkę i inne podroby, wieprzowinę i wędliny wieprzowe, gęsi, kaczki. Jadaj wołowinę, cielęcinę, kurczaki, indyki, jagnięcinę.
  • Zupy Gotuj je wyłącznie na wywarze z warzyw.
  • Nabiał Z wyjątkiem tłustej śmietany dozwolone są wszystkie produkty mleczne (najlepiej chude).
  • Warzywa i owoce Wyłącz z diety rośliny strączkowe, szczaw, szpinak. Jarzyn nie doprawiaj majonezem.
  • Tłuszcze Zapomnij o smalcu, słoninie. Masło możesz jeść tylko w ograniczonych ilościach.
  • Słodycze Unikaj ciasta francuskiego, kruchego, ciast i ciastek z kremem.

Zdaniem specjalisty

Reklama
Reklama
Reklama