Reklama

Na niedokrwistość, czyli anemię, cierpią głównie kobiety. Z reguły przyczyną tej choroby jest niedobór żelaza, niezbędnego do budowy czerwonych krwinek - erytrocytów. Jeśli jest ich za mało lub są słabej jakości (np. brakuje im czerwonego barwnika - hemoglobiny), wówczas pojawiają się objawy anemii: nienaturalne zmęczenie, bladość skóry, łamanie się paznokci, zajady w kącikach ust, a także kołatanie serca i bóle głowy. Kobietom brak żelaza z czterech przyczyn. Są to: miesiączka, ciąża, karmienie piersią i diety odchudzające. Podczas miesiączki tracisz 10-30 mg tego pierwiastka (w przypadku obfitych krwawień nawet jeszcze więcej). Jeśli do tego odchudzasz się lub odżywiasz nieracjonalnie, braki te trudno nadrobić. Pozornie potrzebujesz niewiele żelaza - zaledwie 18 mg dziennie. Ale problem w tym, że przyswajasz tylko niewielką ilość tego minerału z pożywienia (ok. 10 proc.). Trzeba więc zjeść go znacznie więcej, aby uniknąć anemii, a to nie zawsze jest możliwe.

Reklama

Dolegliwość przyszłych mam

Jeśli spodziewasz się dziecka, istnieje dość spore prawdopodobieństwo, że będzie ci dokuczać anemia. Żelaza bowiem brakuje blisko 40 proc. kobiet oczekujących dziecka. Potrzebują one więcej tego minerału (26 mg dziennie), bo niezbędny jest on także rosnącemu maleństwu i łożysku. Zapasy żelaza szybciej się więc wyczerpują. Jego niedobór potęguje niewłaściwa dieta, zaburzenia wchłaniania w przewodzie pokarmowym, często pojawiające się w ciąży nudności i związany z tym brak apetytu oraz uporczywe wymioty. Znaczna niedokrwistość może spowodować poronienie oraz nieprawidłowy rozwój dziecka i łożyska. Wykonuj zatem badania krwi zlecone przez ginekologa i skrupulatnie przyjmuj zapisane przez niego preparaty. Zazwyczaj oprócz żelaza zawierają też kwas foliowy i witaminy z grupy B (zwłaszcza B6 i B12), które biorą udział w tworzeniu się czerwonych krwinek. Również podczas karmienia piersią masz nieco wieksze zapotrzebowanie na żelazo (norma to 20 mg dziennie). Dlatego powinnaś porozmawiać z lekarzem o sposobach zapobiegania ewentualnym niedoborom tego pierwiastka.

Remanent na talerzu

Jeśli nie jesteś w ciąży, a obserwujesz u siebie objawy typowe dla niedokrwistości, wzbogać jadłospis w produkty bogate w żelazo. Najlepszym jego źródłem jest mięso, zwłaszcza podroby i wędliny. Na przykład 100 g wątróbki wieprzowej zawiera 22,1 mg tego pierwiastka, indyka - 4,7 mg, kaszanki - 6,4 mg. Również niektóre produkty roślinne dostarczają go w dużych ilościach (np. w 100 g fasoli jest 4,6 mg żelaza, surowego szczawiu - 8,5 mg, ziaren słonecznika - 7,0 mg). Jednak zawarte w nich żelazo jest znacznie gorzej przyswajane przez organizm. Mimo to jadaj ich jak najwięcej. Mają bowiem także dużo witamin i pomagają zachować smukłą sylwetkę.

Żelazo w tabletkach

Gdy leczenie dietetyczne nie da rezultatów, możesz przyjmować preparaty witaminowo-mineralne zawierające żelazo. Taka samodzielnie prowadzona kuracja nie powinna trwać dłużej niż 2-3 tygodnie. Jeśli po tym czasie nie zauważysz wyraźnej poprawy samopoczucia, zasięgnij porady lekarza. Zleci wtedy podstawowe badanie krwi - morfologię. Badanie poziomu żelaza we krwi nie zawsze jest konieczne. Trzeba je jednak wykonać, gdy istnieją wątpliwości co do tego, czy twoja anemia spowodowana jest niedoborem tego pierwiastka. Lekarz, kierując się wynikami badań, wybierze odpowiednią terapię. Zwykle polega ona na przyjmowaniu preparatów z żelazem przez dłuższy czas (do około trzech miesięcy). Jeśli jednak anemia jest ciężka lub powrót do zdrowia następuje zbyt wolno, podaje się żelazo w zastrzykach. Być może otrzymasz również skierowanie na dodatkowe badania, mające na celu dokładne ustalenie przyczyny niedokrwistości (np. na analizę kału na tzw. krew utajoną).

Reklama

Możesz zwiększyć zapas żelaza

1. Potrawy mięsne łącz z warzywami i owocami bogatymi w witaminę C (np. papryką, brukselką, brokułami, porzeczkami, kiwi). 2-3-krotnie zwiększa ona wchłanianie żelaza.
2. Ogranicz picie kawy, herbaty, coca-coli. Zawierają związki hamujące wchłanianie żelaza. Nie sięgaj po te napoje zwłaszcza podczas posiłków. Jedzenie popijaj wodą lub sokami.
3. Preparaty z żelazem przyjmuj przed śniadaniem i popijaj sokiem owocowym, np. z cytrusów. Jeśli sięgniesz po nie w trakcie posiłku, twój organizm nie w pełni je przyswoi.

Reklama
Reklama
Reklama