Zdziwisz się, że te rzeczy mogą uczulać
Czy wiesz, że uczulenia mogą wywoływać nie tylko pyłki roślin, czy roztocza? Zdziwisz się, jak nietypowe reakcje mogą wystąpić na przykład po pocałunku z partnerem, czy powitaniu z koleżanką z pokoju. Sprawdź nietypowe objawy alergii.
- "Focus. Zdrowie i Życie"
Nietypowe objawy alergii
Uczulenie mogą wywoływać nie tylko pyłki roślin. Niektórzy reagują kaszlem i wysypką na mroźny wiatr lub dotyk partnera. Wtedy romantyczna kolacja może skończyć się dla nas dusznością i katarem. Winna w tym przypadku może być ślina partnera.
Nietypowych objawów alergii możemy doświadczyć kiedy na przykład nasza koleżanka z biura zmieniła kosmetyki, czy ma w domu zwierzę. Alergeny, które przenosi, dostają się do twoich błon śluzowych i przez to możesz reagować katarem, kaszlem, czy wysypką.
W naszej galerii pokazujemy nietypowe objawy alergii, o których mogłaś nigdy nie słyszeć.
Tekst pochodzi z najnowszego magazynu "Focus. Zdrowie i Życie"
1 z 5
Alergia na partnera
Wysypka po pocałunku Niekiedy reakcja alergiczna może pojawić się po romantycznej randce. Nierzadko do lekarza zgłaszają się osoby, które mają uczulenie na usta swojego partnera. – Zwykle okazuje się, że nie jest to alergia na dotyk albo ślinę partnera, ale na to, co on przed chwilą zjadł – śmieje się dr Adamczyk. – Do takich silnie uczulających produktów należą np. ryby. Prawdopodobnie na ustach ukochanego pozostały śladowe ilości rybnej potrawy. Co ciekawe, osoby, które reagują alergią na zjedzoną rybę, mogą zauważyć u siebie objawy uczulenia nawet wtedy, gdy zapach ryby poczują. Zaczynają kichać i kaszleć, a nawet dostają ataku duszności, gdy wyczują na klatce schodowej zapach smażonego fileta.
2 z 5
Alergia na nowe ubranie
To wbrew pozorom częsty problem alergików. Wiadomo, że drażniąco działają zwykle środki piorące, bo składniki detergentów zostają w ubraniach i mogą powodować swędzącą wysypkę. W takiej sytuacji pomóc może zastosowanie „hipoalergicznego” proszku czy płynu do prania. Warto jednak pamiętać, że reakcje alergiczne mogą wywoływać także środki użyte podczas produkcji ubrań i obuwia, np. barwniki czy kleje. Wtedy objawy alergii pojawiają się na tych obszarach skóry, które mają stały kontakt z danym elementem garderoby. Dlatego „odzieżowe” alergie najczęściej dotyczą bielizny i butów.
3 z 5
Alergia na zimno
Objawem alergii na zimno może być pokrzywka z zimna albo nagły atak duszności lub kaszlu. – Mechanizm tej alergii jest prosty. Aby się pojawiła, musi zaistnieć różnica temperatur – mówi dr Beata Adamczyk, specjalista alergolog. – Pod wpływem zimna w organizmie następuje duży wyrzut histaminy. Dlatego ciało pokrywa się swędzącym rumieńcem albo następuje zwężenie oskrzeli. Niekiedy nawet wypicie duszkiem szklanki zimnej wody lub mleka może spowodować wystąpienie dolegliwości. Alergia na zimno pojawia się także w lecie, jest częsta np. podczas jazdy na motocyklu albo skoków do wody. – Silna reakcja alergiczna może sprawić, że taka kąpiel kończy się niebezpiecznym dla życia wstrząsem anafilaktycznym, a w konsekwencji nawet utonięciem – mówi ekspert. Co ciekawe, alergię z zimna może wywołać sama myśl np. o ośnieżonym stoku narciarskim albo oglądanie filmów o tematyce polarnej. – Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje – mówi alergolog. – Przypomina to sytuację, kiedy myślimy o lodach i robi nam się zimno. Aby wykryć tę alergię, robi się prosty test kostki lodu. Przykłada się ją na kilkanaście minut do skóry. Jeśli pojawiła się pokrzywka, odpowiedź jest pozytywna. – W tej alergii jest możliwe odczulanie – mówi alergolog. – Ale nie typowe, jak przy odczulaniu na pyłki roślin, ale bardziej w znaczeniu hartowania, czyli stopniowego przyzwyczajania do niskich temperatur – dodaje. Podczas takiej terapii stopniowo obniża się temperaturę kąpieli, a kulminacją jest zimny natrysk. Taka kuracja musi odbywać się pod nadzorem lekarza, najczęściej w warunkach szpitalnych.
4 z 5
Uczulenie na wodę
Wydaje się to absurdalne, bo przecież akurat ta substancja nie powinna wywoływać żadnych alergii. Przecież w teorii składa się tylko z tlenu i wodoru, a na dodatek powszechnie występuje w naszych organizmach. Warto jednak pamiętać, że na co dzień prawie w ogóle nie mamy kontaktu z czystym płynem. Woda, którą pijemy czy używamy do mycia, zawsze zawiera niewielkie domieszki różnych substancji. A reakcję uczuleniową może wywołać nawet mikroskopijna dawka alergenu. Dlatego u niektórych alergików objawy takie jak zaczerwienienie skóry, wysypka i swędzenie mogą pojawić się np. po kąpieli w basenie czy po prysznicu. Tę przypadłość lekarze nazywają pokrzywką wodną. W takiej sytuacji należy unikać mycia twarzy wodą, a używać np. termalnej.
5 z 5
Uczulenie na kosmetyki koleżanki
Gdy tylko twoja współpracowniczka przychodzi do pracy, ty zaczynasz kichać i płakać. To znak, że masz na nią alergię: prawdopodobnie twój organizm nie znosi używanych przez nią kosmetyków lub źle reaguje na przenoszone na jej ubraniach alergeny pochodzenia zwierzęcego, np. sierść kota, psa, konia. Daje o tym znać alergią chemiczną. Cząsteczki unoszą się w powietrzu i osiadają na błonach śluzowych nosa lub gardła. Mogą wywoływać objawy skórne, czyli zaczerwienienie i swędzącą wysypkę, ale może to być też silny katar, obrzęk gardła, kaszel, uczucie duszności, zapalenie spojówek. By stwierdzić alergię, konieczne są testy na substancje zapachowe lub alergeny zwierzęce. – Podstawa leczenia to wyeliminowanie alergenu – mówi dr Adamczyk. – Najlepiej nakłonić koleżankę do np. zmiany używanych kosmetyków. Można też stosować leki przeciwhistaminowe, które hamują reakcję alergiczną niezależnie od przyczyny. – Jednak gdy ma się stały kontakt z alergenem, przyjmowanie leków po pewnym czasie staje się niewystarczające – przekonuje alergolog.