Reklama

Przemęczenie, silny stres czy ostra dieta odchudzająca mogą opóźnić wystąpienie miesiączki nawet o kilka tygodni. Dlatego kiedy w przewidywanym terminie krwawienie się nie pojawia, wcale nie musi to oznaczać, że już za kilka miesięcy zostaniesz mamą. Jest to jednak bardzo prawdopodobne wtedy, gdy jednocześnie z brakiem miesiączki zauważysz też inne symptomy, które często towarzyszą ciąży.

Reklama
Zwróć uwagę na te objawy

Gdy tylko zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w macicy, rusza produkcja hormonów mających umożliwić rozwój nowego życia. W ślad za tym w organizmie przyszłej mamy następują różnorodne przemiany, które mają wpływ na jej samopoczucie fizyczne i psychiczne. Po upływie zaledwie kilku dni od zapłodnienia możesz odczuwać napięcie i niewielką bolesność piersi, jak przed miesiączką. Nieco później, około 6. tygodnia ciąży, zauważysz również powiększenie się piersi i zmiany w ich wyglądzie - ściemnienie brodawek i ich obwódek, uwidocznienie się podskórnych naczyń żylnych. Niezwykle wyostrza się zmysł powonienia i mogą zacząć cię drażnić różne zapachy, także te, które dotychczas lubiłaś. Jednocześnie możesz zacząć odczuwać niechęć do pewnych potraw i miewać niezwykłe zachcianki kulinarne, np. zacząć jadać śledzie czy ogórki kiszone na przemian z czekoladą.
Po 2-3 tygodniach od zapłodnienia może ci zacząć doskwierać uczucie znużenia i senności. Męczące (dla ciebie i otoczenia) mogą również być zmiany nastroju - euforia, za chwilę rozdrażnienie, a zaraz potem łzy i znów radość.
W 3.-4. tygodniu ciąży bardzo często pojawiają się nudności i wymioty. Przeważnie występują z samego rana, ale mogą dokuczać nawet przez cały dzień.
Około 5.-6. tygodnia ciąży zaczniesz dużo częściej odczuwać potrzebę oddawania moczu. Będzie ci to dawać się we znaki zwłaszcza nocą. Zrób test lub idź na badanie Skoro wiele wskazuje na to, że możesz być w ciąży, sprawdź, czy rzeczywiście tak jest. Najprościej zrobisz to za pomocą jednego z testów, które można kupić w aptece. Już kilka dni po terminie spodziewanej miesiączki wykazują ciążę (z 99% prawdopodobieństwem) na podstawie obecności w moczu gonadotropiny kosmówkowej (hormon wytwarzany od chwili zapłodnienia). Absolutną pewność dadzą ci zaś badania specjalistyczne. Określając stężenie gonadotropiny kosmówkowej we krwi, można stwierdzić kilkudniową ciążę. Po 4 tygodniach od zapłodnienia widać ją podczas usg dopochwowego. A po ok. 6 tygodniach także w czasie zwykłego badania ginekologicznego.

Powinnaś to wiedzieć
Reklama

Zdarza się, że w czasie pierwszych 3-4 miesięcy ciąży nadal pojawia się krwawienie w zwykłym terminie menstruacji. Różni się ono jednak od normalnej miesiączki - trwa krócej i jest znacznie mniej obfite. Zwykle nie jest to powód do niepokoju, ale lepiej skontaktować się z ginekologiem.

Reklama
Reklama
Reklama