Reklama

1. Ruszaj się. Wysiłek fizyczny usprawnia oraz reguluje krążenie krwi. Musi jednak być dostosowany do kondycji, bo zbyt forsowne ćwiczenia nadmiernie obciążają serce. Dużo spaceruj, pływaj, jeźdź na rowerze.
2. Rzuć palenie. Po wypaleniu papierosa naczynia krwionośne bardzo gwałtownie się zwężają, rośnie ciśnienie i zwiększa się obciążenie serca. Nikotyna uszkadza tętnice, a nieustające skoki ciśnienia rujnują układ krążenia. Czym prędzej więc zerwij z nałogiem.
3. Dbaj o figurę. Każdy zbędny kilogram wzmaga pracę serca, a im więcej ich dźwigasz, tym bardziej je obciążasz. Dlatego utrzymuj wagę w ryzach - jadaj dużo warzyw i owoców, stroń od tuczących tłuszczów i słodyczy.
4. Unikaj cudownych diet. Wszelkie drastyczne diety to gwarantowany efekt jo-jo: szybko stracisz parę kilogramów i szybko je odzyskasz. Huśtawka wagi powoduje też huśtawkę ciśnienia i jego stopniowy, ale ciągły wzrost. Dlatego nadwagi pozbywaj się powoli - najzdrowiej jest chudnąć nie więcej niż kilogram tygodniowo.
5. Walcz ze stresem. Tłumienie emocji i gniewu zawsze powoduje wzrost ciśnienia krwi. Dlatego staraj się dawać upust uczuciom i z większym dystansem podchodź do codziennych problemów. Wypróbuj różne techniki relaksacji - np. ćwiczenia jogi czy choćby tylko głębokie oddechy, itp.
6. Ogranicz sól. Zawiera sód, który zatrzymuje wodę w organizmie, a tym samym podnosi ciśnienie krwi. W niektórych produktach spożywczych są znaczne ilości soli (np. wędliny, ser żółty, konserwy) - jadaj je więc z umiarem. Potrawy przyprawiaj ziołami, a do picia na co dzień wybieraj wody mineralne niskosodowe (zawierające do 5 mg sodu w litrze).
7. Uważaj na leki. Niektóre medykamenty mogą obniżać ciśnienie krwi (np. moczopędne), a inne podwyższać (np. pigułki antykoncepcyjne). Dlatego zawsze uważnie czytaj ulotki dołączone do opakowania leków. Jeśli zaś chciałabyś stosować antykoncepcję hormonalną, a należysz do osób rodzinnie zagrożonych nadciśnieniem, koniecznie powiedz o tym swojemu ginekologowi.
8. Dbaj o nerki. Gdy pracują nieprawidłowo, w organizmie wzrasta poziom hormonów zatrzymujących sód i rośnie ciśnienie. Pilnuj więc, by w ciągu dnia wypijać 2,5-3 l płynów i w ten sposób nerki przepłukiwać. A raz w roku zrób ogólne badanie moczu.
9. Mierz ciśnienie. Sporadyczne pomiary podczas wizyty u lekarza to za rzadko, by stwierdzić, czy wszystko jest w porządku. Pomyśl więc o kupieniu ciśnieniomierza. Prawidłowe ciśnienie u osób młodych i w średnim wieku wynosi 130-140/70-90 mm Hg, a po sześćdziesiątce - 160/95 mm Hg.

Reklama

Jak mierzyć ciśnienie krwi

Rób to, siedząc przy stole, z lewą ręką swobodnie opartą na blacie (sprawdź, czy nic nie uciska ręki) lzałóż na ramię mankiet ciśnieniomierza (na tyle ściśle, by można pod niego wsunąć palec) - powinien być na wysokości serca, a jego dolny brzeg 2-3 cm nad łokciem lzanim napompujesz mankiet, zobacz, czy membrana ciśnieniomierza znajduje się po wewnętrznej stronie ramienia, dokładnie na tętnicy ljeśli chcesz powtórzyć pomiar, wypuść powietrze z mankietu i odczekaj 10 minut

Reklama
Reklama
Reklama