8 chorób, które bez trudu zobaczysz na swojej twarzy
Spójrz w lustro, bo bardzo możliwe, że twoje problemy z cerą sygnalizują konkretne choroby.
- Dobre Rady
Gdy na czole wciąż pojawiają się krostki, usta są suche, a pod oczami widać obrzęki, nawet mocny makijaż może nie dać rady. W taki sposób organizm sygnalizuje, że trapi go cięższy problem. Sprawdź, co mogą oznaczać podpuchnięte oczy, zajady czy przebarwienia na skórze i jakie badania warto wtedy zrobić.
1 z 8
Krostki na brodzie - zespół policystycznych jajników PCOS
Trądzik w tych miejscach to efekt nadmiaru hormonów męskich, zwłaszcza testosteronu. Gdy równowaga hormonalna zostaje zachwiana, może pojawić się zespół policystycznych jajników. Ten często niezdiagnozowany problem zwykle wiąże się z nadwagą i podniesionym poziomem cukru oraz problemami z zajściem w ciążę. Koniecznie więc trzeba skonsultować się z lekarzem, który zapisze odpowiednią kurację hormonalną. Jeśli trądzik pojawia się nagle, to może być też wynik nagłych negatywnych emocji.
2 z 8
Ciemne plamy - przebarwienia posłoneczne lub zawirowania hormonalne
Nieestetyczne przebarwienia na twarzy to często efekt opalania. Plamy na skórze mogą pojawiać się pod wpływem słońca, gdy jednocześnie przyjmujemy preparaty z hormonami, wyciągiem z dziurawca, niektóre antybiotyki czy leki moczopędne. Plamy zazwyczaj tworzą się pod oczami, na czole lub nad ustami. To także częste zjawisko u kobiet w ciąży i ma to związek z zawirowaniami hormonalnymi w tym czasie. Generalnie hormony i słońce to niedobrana para, dlatego lepiej podczas ich przyjmowania, a także w ciąży, stosować wysoką ochronę UV. Pozbycie się plam posłonecznych jest bowiem trudne i zwykle wiąże się z zabiegiem (np. Dermamelan, Cosmelan, usuwanie laserem) u dermatologa.
3 z 8
Brązowe plamy na szyi - nadmiar cukru w diecie
To mogą być objawy cukrzycy. Plamami na szyi i pod pachami organizm komunikuje, że insulina nie może poradzić sobie z zagospodarowaniem cukru, który w nadmiarze trafi a do krwi. Taki stan nazywany jest insulinoopornością, a od niego tylko krok do rozwoju cukrzycy. Jednak dobra wiadomośćjest taka, że w tym momencie jeszcze można zatrzymać rozwój choroby. Konieczna jest odpowiednia dieta, bez białego pieczywa, słodyczy i tłuszczu zwierzęcego. Trzeba też schudnąć i przekonać się do regularnego ruchu.
4 z 8
Podpuchnięte oczy - kłopoty z nerkami
Pobudka z opuchniętymi powiekami to nie zawsze sygnał, że trzeba lepiej się wysypiać. Często worki pod oczami to wina gorszej pracy nerek. Organizm zaczyna gromadzić wtedy wodę, co objawia się m.in. opuchlizną twarzy i kostek. Jeżeli obrzęki tworzą się nie tylko po zarwanej nocy, to powód do niepokoju. Należyudać się do internisty, który zleci badanie krwi i moczu. Lepiej unikać w tym czasie solonych potraw, bo sprzyjają zatrzymywaniu płynów w organizmie. Należy też pić dużo wody lub zielonej herbaty, bo to usprawni wypłukiwanie toksyn.
5 z 8
Kłopotliwe rumieńce - wysokie ciśnienie
Czerwienienie się w niezręcznych sytuacjach to częsta kobieca przypadłość. Winny jest stres i to, że nasza skóra jest cieńsza niż męska, więc wyraźniej przebijają przez nią naczynka. Rumieniec może być jednak również objawem nadciśnienia. Krew zbyt szybko krąży wtedy w naczyniach. Dlatego przy rumieńcach wypływających na policzki warto zmierzyćciśnienie. Gdy przekracza 120/80 mmHg, najlepiej od razu zrezygnować z papierosów, alkoholu i kolejnej kawy, które powodują jego skoki. Jeśli kolejne pomiary będą zbyt wysokie,konieczna jest wizyta u lekarza, zmiana diety, a może nawet leki obniżające ciśnienie.
6 z 8
Przerzedzenie brwi - kłopoty z tarczycą
Gdy następuje gwałtownie, a towarzyszy mu tycie, uczucie zmęczenia, to mogą być objawy niedoczynności tarczycy. By się o tym przekonać, należy zrobić badanie TSH. Przyczyną wypadania włosków może być też stres. Wtedy pomagają techniki relaksacyjne, trening oddechu czy joga. Jeśli problem jest poważny i brwi mocno wypadają, można wypróbować preparaty lecznicze, wspomagające odrastanie włosków, np. Revitalash (330 zł/3,5 ml).
7 z 8
Ranki w kącikach ust - refluks lub za mało nabiału
Zajady tworzą się u osób, które rezygnują z mleka i jego przetworów. Z tego powodu w organizmie może brakować witamin z grupy B, zwłaszcza B2 i B3. Osoby, którym nie służy mleko, mogą wybierać jego sfermentowaną wersję: jogurty, kefiry, maślankę. Jednak bolesne ranki w kącikach to może też być objaw refluksu żołądkowo-przełykowego. Gdy kwas solny cofa się, wywołuje zgagę i podrażnia wargi. By wykryć problem, potrzebna jest gastroskopia. Przy refluksie lepiej unikać przejadania się, nadużywania ostrych przypraw i alkoholu, które nasilają nadkwaśność.
8 z 8
Żółte grudki wokół oczu - zbyt duży poziom cholesterolu
Palenie, tłusta dieta i brak ruchu podwyższają poziom cholesterolu w organizmie. Na górnych i dolnych powiekach mogą pojawić się wtedy grudki, tzw. kępki żółte. Sygnalizują, że organizm gromadzi za dużo tłuszczu. Wtedy poziom cholesterolu gwałtownie wzrasta, co zagraża m.in. sercu. Dlatego należy regularnie badać jego poziom we krwi. Najbardziej wiarygodnym badaniem jest lipidogram, który sprawdza obie frakcje cholesterolu. Gdy wyniki wykażą nadwyżkę złego cholesterolu LDL (powyżej 100 mg/dl), konieczna jest zmiana diety: mniej tłuszczu zwierzęcego i słodyczy,więcej warzyw, ryb morskich i produktów pełnoziarnistych. Do planu dnia należy koniecznie wpisać też systematyczną aktywność fizyczną. Najlepiej trenować co najmniej trzy razy w tygodniu przez ok. 30 minut. Gdy te zmiany nie pomagają, lekarzprzepisze preparaty, które obniżają poziom cholesterolu.