7 największych trendów fitness w 2019 roku
Jeszcze bardziej spersonalizowane ćwiczenia, audio coaching, trening umysłu i uważności – to tylko kilka trendów fitness, jakie prognnozują eksperci. Jak będziemy trenować w 2019 roku? Wszystko wskazuje na to, że sporo się zmieni!
Jak będziemy trenować w 2019 roku?
Szczupła sylwetka i regularna aktywność fizyczna to jedno z najczęstszych noworocznych postanowień. Nic dziwnego, że na początku stycznia siłownie i studia fitness przeżywają prawdziwe oblężenie. I choć nie wszystkim udaje się wytrwać w postanowieniach, wszystko wskazuje na to, że od przyszłego roku może być to o wiele łatwiejsze niż do tej pory. Zdaniem ekspertów, branżę fitness czekają spore zmiany, dzięki którym trening będzie jeszcze krótszy, mądrzejszy i bardziej dopasowany do naszych indywidualnych możliwości. Trenerzy będą też stawiać większy nacisk na to, co do tej pory było pomijane w aktywności fizycznej. Co nas czeka w najbliższej przyszłości? Jak będziemy trenować w 2019 roku? Oto 7 największych trendów fitness na nadchodzący rok!
1 z 7
Treningi będą krótsze
Zdaniem ekspertów, zmieni się przede wszystkim sposób, w jaki trenujemy. W 2019 roku długość treningu będzie zdecydowanie mniej ważna niż jego jakość. Oznacza to, że będziemy ćwiczyć o wiele krócej, za to z większą intensywnością. To doskonała wiadomość dla tych, którzy wciąż narzekają, że brakuje im czasu na aktywność fizyczną. Jak mówi certyfikowany trener, Pete McCall, jeśli jesteśmy w stanie zapewnić sobie maksymalną intensywność ćwiczeń, czas treningu może się skrócić nawet do 15 minut! Dotyczy to głównie intensywnych treningów interwałowych, takich jak popularny HIIT.
2 z 7
Regeneracja będzie najważniejsza
Trenerzy fitness i eksperci medycyny sportowej coraz częściej skupiają się nie tylko na odpowiednim doborze ćwiczeń – ale również na regeneracji po treningu. Rolowanie mięśni za pomocą specjalnych przyrządów czy masaże już są standardem w mniejszych, bardziej wyspecjalizowanych studiach fitness. W sprzedaży można znaleźć też coraz więcej specjalnych przyrządów, których zadaniem jest rozluźnienie mięśni. Weźmy choćby urządzenia do masażu wibracyjnego (np. Hypervolt), które zyskały w ostatnim czasie ogromną popularność. Zdaniem ekspertów, w 2019 roku będą one jednym z popularniejszych sposobów na regenerację mięśni po treningu.
3 z 7
Treningi będą jeszcze bardziej spersonalizowane
W 2019 roku eksperci stawiają jeszcze większy nacisk na personalizację treningu. By optymalnie dobrać ćwiczenia, konieczne jest sprawdzenie różnych parametrów określających naszą wydolność i kondycję fizyczną. Jednym z nich jest m.in. VO2max (pułap tlenowy), czyli maksymalny pobór przez organizm tlenu w warunkach maksymalnego wysiłku. Ważna jest także indywidualna ocena sprawności metabolizmu, a nawet czynników genetycznych. Tak szczegółowe badania dziś są rzadkością, ale w przyszłości trenerzy będą stawiać na nie coraz większy nacisk. Wszystko po to, by jak najlepiej dobrać plan treningowy i przenieść trening na zupełnie inny poziom zaawansowania.
4 z 7
Nacisk na uważność podczas aktywności fizycznej
W 2019 roku eksperci będą stawiać jeszcze większy nacisk na uważność podczas treningu oraz mentalny aspekt uprawiania sportu. Coraz większą popularnością będą się cieszyć zajęcia fitness połączone z medytacją, sporo mówi się też o uważnym bieganiu (tzw. mindful running), które łączy aktywność fizyczną z treningiem umysłu.
5 z 7
Pora na audio coaching w bieganiu
Siłownie i studia fitness coraz częściej oferują programy biegowe i treningi na bieżni, które są prowadzone przez trenerów – lub nagrania z ich udziałem. Coraz więcej biegaczy decyduje się też na sportowy coaching zamiast ulubionej muzyki w słuchawkach – powstają nawet specjalne aplikacje i audiobooki, które umożliwiają bieganie z trenerem w każdym miejscu. Zdaniem ekspertów, w 2019 roku programy biegowe będą jeszcze bardziej popularne.
6 z 7
Jeszcze większy nacisk na dobry sen
Odpowiednia ilość snu jest kluczowa dla prawidłowej pracy naszego organizmu (zwłaszcza jeśli chodzi o jego funkcje metaboliczne i motoryczne). Jeśli masz problemy ze snem, nie wysypiasz się albo wręcz cierpisz na bezsenność, praktycznie nie ma możliwości by skutecznie zgubić zbędne kilogramy czy wspiąć się na wyżyny aktywności fizycznej. Nic dziwnego, że coraz więcej specjalistów związanych ze sportem oferuje również usługi w zakresie coachingu snu, medytacji i różnych technik relaksacyjnych, które mają poprawić jego jakość.
7 z 7
Trening umysłu będzie ważniejszy niż trening fizyczny
W końcu wszystko zaczyna się w głowie. Praca z ciałem wymaga nieustannej koncentracji i motywacji, a każda aktywność fizyczna ma również mentalny aspekt. Odpowiedni trening umysłu jest więc kluczowy dla osiągania coraz lepszych rezultatów. Jak mówi Pete McCall, wciąż uczymy się w jaki sposób mózg reaguje na aktywność fizyczną i co możemy zrobić, by trenować jeszcze skuteczniej.