5 sposobów na szybszy metabolizm: to naprawdę działa
Po trzydziestce zauważasz, że tempo przemiany materii ci spadło. Choć jesz tyle samo co wcześniej, zaczynasz tyć. Nie jest prawdą, że nic nie da się z tym zrobić. Metabolizm można łatwo podkręcić.
- Samo Zdrowie
Jak poprawić swój metabolizm?
Dostarczane z pożywieniem kalorie przy użyciu tlenu są przekształcane w energię wykorzystywaną do wszystkich czynności fizjologicznych. Im sprawniejszy metabolizm, tym więcej kalorii spalasz. I tu kluczowa okazuje się ilość… tkanki mięśniowej! Mówi się, że przemiana materii spowalnia wraz z wiekiem. Jednak prawda jest taka, że to nie wiek ma bezpośredni wpływ na metabolizm, lecz tkanka mięśniowa. Gdy mięśni ubywa, zastępuje je tłuszcz, który kalorii nie zużywa praktycznie w ogóle. Zmniejsza się zapotrzebowanie organizmu na energię. Jeżeli dostarczamy jej przez cały czas tyle samo, wtedy to, co jemy, zaczyna odkładać się jako tkanka tłuszczowa. Stąd bierze się wrażenie zwalniającego metabolizmu po trzydziestce. Jeśli więc chcesz schudnąć, podkręcenie przemiany materii jest bardzo pomocne. Oprócz sylwetki zyskasz energię, humor, a nawet zdrowszą skórę.
1 z 5
Jedz mądrze
Staraj się jeść o stałych porach. Najlepiej co 3-4 godziny. Twój organizm szybko zarejestruje nowy rozkład jazdy i będzie na niego prawidłowo reagował. Często sięgaj po warzywa. Pamiętaj, że jeśli wychodzisz z domu bez śniadania lub stosujesz głodówki, metabolizm spowalnia. Spróbuj ograniczyć węglowodany, po których szaleje we krwi cukier. Zastąp je dobrej jakości białkiem (to np. mięso, tofu, soczewica) albo zdrowymi tłuszczami. Dobrze dobrane tłuszcze, np. awokado, orzechy, oliwa czy ryby, sycą na dłużej.
2 z 5
Ćwicz
To krok numer jeden. Od niego zacznij, jeśli chcesz szybko podkręcić przemianę materii. Warto ćwiczyć, bo kiedy ruszasz się systematycznie, twój metabolizm jest szybszy (nawet wtedy, gdy leżysz na kanapie). Co najbardziej podkręca metabolizm? Połączenie ćwiczeń o wysokiej intensywności, czyli tych najskuteczniej spalających tkankę tłuszczową, z ćwiczeniami siłowymi sprzyjającymi budowaniu tkanki mięśniowej. Jak to się dzieje? Mięśnie są zaopatrywane w energię. Kiedy zajmują miejsce „tłuszczyku”, organizm musi dostarczyć im paliwa, a więc i przemiana materii przyspiesza. Jeśli wybierasz ćwiczenia typu kardio, zalecana intensywność to ta, która podniesie tętno do 120-140 uderzeń na minutę.
3 z 5
Wyśpij się
Niewysypianie się sprzyja produkcji hormonów stresu i na pewno nie pomaga szybszej przemianie materii. Brak snu jest także powiązany ze wzrostem poziomu cukru we krwi, co powoduje uczucie głodu i ospałości.
4 z 5
Pij wodę
Spróbuj wyrobić nawyk rozpoczynania dnia od wypicia dwóch szklanek wody (warto dolać do niej sok z cytryny) i regularnego sięgania po nią w ciągu dnia, nawet kiedy fizycznie nie odczuwasz wielkiego pragnienia.
5 z 5
Postaw na przyprawy
Sięgaj po imbir, oregano, estragon, cynamon, pieprz kajeński, ostrą papryczkę. Doskonale pobudzają metabolizm i wspomagają trawienie. Postaraj się ograniczyć sól. Zatrzymuje ona wodę w organizmie i utrudnia przemiany metaboliczne.