30 rad jak przetrwać upał
Gdy od rana słońce piecze niemiłosiernie, jest duszno i gorąco, a noc też nie przynosi ulgi, trzeba znaleźć sposób, by przetrwać ten gorący czas. Jak? Wypróbuj nasze rady, a zobaczysz, że życie stanie się znacznie znośniejsze.
- Naj
1. Na plażę zabieraj parasol. Chroń skórę przed słońcem. Wklep w nią krem z filtrem. Zapobiegnie on jej wysuszeniu i oparzeniu słonecznemu. Jest to szczególnie ważne dla osób o jasnej karnacji, gdyż ich skóra jest wyjątkowo wrażliwa.
2. Noś przewiewne, luźne ubrania. Najlepsze są z bawełny, lnu, etaminy, koniecznie w jasnych kolorach. Odbijają promienie słoneczne, więc jest w nich chłodniej. Unikaj rzeczy z włókien sztucznych, np. z bistoru albo lycry. Nie przepuszczają powietrza i będziesz się w nich jeszcze bardziej pocić.
3. Chłodź twarz, rozpylając na nią płyn orzeźwiający. Natychmiast doznasz uczucia świeżości. Kosmetyk można stosować na makijaż.
4. Codziennie wypijaj przynajmniej 2-3 l płynów. Przede wszystkim niegazowanej, średniomineralizowanej wody oraz świeżo wyciskanych soków owocowych i warzywnych. Unikaj kawy, coca-coli i alkoholu, bo po nich więcej się pocisz.
5. Pomyśl o zmęczonych nogach. Zamień szpilki na pantofle z płótna lub sandały. Jeśli nosisz obuwie z tworzywa sztucznego, posyp stopy talkiem - zapobiegnie to ich odparzeniu. Nogi posmaruj żelem lub pianką chłodzącą.
6. Na noc wybierz bieliznę z satyny. Daje uczucie chłodu, nie przylepia się do ciała i pozwala mu oddychać.
7. Unikaj przebywania na ulicy w najgorętszej porze, czyli w godzinach 10-14. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych i chorych na serce.
8. Stosuj kosmetyki z jednej linii zapachowej. Może to być chłodzący żel pod prysznic, chłodzący krem do ciała, a na koniec dezodorant lub orzeźwiająca woda, którą wklep w ciało. Kosmetyki o różnych zapachach mogą stworzyć piorunującą mieszankę woni.
9. Jedz owoce i jarzyny. To one powinny królować teraz w twojej kuchni. Pocąc się, tracimy cenne składniki mineralne i wodę. Dlatego szczególnie poleca się arbuzy i melony. Ciężko strawne kotlety schabowe lub tłuste sosy powinny zaczekać do jesieni.
10. Chroń dziecko przed palącymi promieniami słońca. Nie pozwól, aby przebywało na dworze bez nakrycia głowy, gdyż może nabawić się udaru słonecznego. Skórę dziecka nasmaruj preparatem o wysokim współczynniku filtra tzw. sun blockerem. Skóra malca jest delikatniejsza niż osoby dorosłej. Niemowlęta do 6. miesiąca życia w ogóle nie powinny przebywać na słońcu. Ich skóra nie ma jeszcze mechanizmów obronnych przed promieniowaniem UV.
11. Na spacer z dzieckiem koniecznie zabierz wodę w sprayu albo wilgotne chusteczki. Możesz nimi przetrzeć spocone ciałko malucha, a wodą spryskać mu rozgrzaną buzię.
12. Ubieraj dziecko w lekkie, przewiewne ubranka. Najlepsza jest bawełna. U niemowląt odzianych w zbyt grube ubrania mogą wystąpić potówki, czyli drobne, czerwone krostki.
13. Hamuj aktywność swego dziecka. W czasie zabawy nie czuje zmęczenia. Ale może nastąpić przegrzanie organizmu objawiające się m.in. skurczami mięśni. Gdyby tak się stało, posadź dziecko w chłodzie, daj mu pić, połóż zimny kompres na bolące mięśnie.
14. W podróż samochodem z dzieckiem staraj się wyruszyć jak najwcześniej rano (chyba że masz samochód z klimatyzacją). Wtedy jest szansa, że na miejsce uda ci się dotrzeć przed południem.
15. Kilkuletniemu dziecku w upał jest bardziej gorąco niż dorosłemu, gdyż jest od niego bardziej ruchliwe i więcej się poci. Utratę płynów koniecznie trzeba uzupełniać. Idąc na spacer, weź butelkę z wodą mineralną, sok, kompot, najlepiej niesłodzone. Cukier jedynie wzmaga pragnienie. Jeśli karmisz piersią, twoje mleko to świetny napój dla niemowlęcia. W upał pozwól mu ssać, kiedy tylko sobie tego życzy.
16. Klatkę z chomikiem, królikiem, papużką lub innym małym ulubieńcem umieść w cieniu. Zwierzęta też źle znoszą upał i wskutek przegrzania mogą mieć problemy z oddychaniem. Nie należy jednak stawiać klatki blisko klimatyzatora. Nawet w upał może być tam zbyt zimno.
17. Podróż w upale to dla zwierząt dodatkowy stres. Dlatego jeśli musisz wyjechać, najlepszym rozwiązaniem jest poprosić kogoś z rodziny albo ze znajomych, aby się zaopiekował twoim pupilem. Jeśli jednak decydujesz się zabrać go ze sobą, to podróżując samochodem z kotem, tchórzofretką czy chomikiem, ustaw kontenerek z nim w takim miejscu, by nie padało na niego słońce. Psa ulokuj na tylnym siedzeniu. Co godzinę daj zwierzęciu pić albo przynajmniej zwilż mu pysk. Dobrze jest robić małe przerwy w podróży i wyprowadzać zwierzę na chwilę na powietrze.
18. Papużka koniecznie musi mieć wodę do kąpieli. Ten ptaszek lubi się kąpać, a w upał będzie to dla niej dodatkową ochłodą.
19. Gdy twój czworonożny pupil zostaje sam w domu, nie zamykaj łazienki. Łazienka w upał to najchłodniejsze miejsce w mieszkaniu. Pies albo kot, szukając ochłody, na pewno chętnie się tam położy.
20. W gorące dni najlepsza jest sucha karma. Nie psuje się, więc bez obawy można zostawić w miseczce jedzenie na zapas.
21. Również zwierzę może ulec przegrzaniu. Objawy to: bardzo szybkie dyszenie i otwarty pysk. Posadź zwierzę w cieniu i zrób mu chłodny kompres, kładąc na karku wilgotny ręcznik. W ten sposób obniżysz nieco temperaturę jego ciała. Jeśli objawy nie ustępują, koniecznie trzeba pójść ze zwierzęciem do weterynarza.
22. Nie zostawiaj zwierzęcia w aucie. Jeśli już musisz to zrobić, postaw samochód w cieniu i koniecznie uchyl okno - zwierzak może się udusić z braku powietrza.
23. Zwierzę musi mieć w upalne dni nieograniczony dostęp do wody pitnej. Zwierzęta też się pocą, choć inaczej. Kotom i psom pocą się poduszeczki łap. Tracą też wodę, oddychając szeroko otwartym pyskiem. Dlatego miseczka pełna świeżej wody o temperaturze pokojowej musi zawsze stać na podłodze. Zwierzęta nie lubią wody gazowanej, a zbyt zimna może im zaszkodzić. Dlatego nie należy jej schładzać, wrzucając do niej kostki lodu. Jeśli twój kot czy pies lubi mleko, możesz mu je podawać w upał. Powinno mieć temperaturę pokojową, po wyjęciu z lodówki niech postoi więc parę minut, aż się ogrzeje.
24. Żaden dywan nie lubi słońca. Padające na niego promienie słoneczne sprawią, że jego kolory wyblakną. Dlatego zwiń go częściowo albo odsuń od okna.
25. Wygodne rozwiązanie to klimatyzator. Nie wszyscy jednak dobrze reagują na klimatyzację. Czasem gwałtowne przejście z zimnego do gorącego pomieszczenia może skończyć się przeziębieniem. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wentylator. Ma też tę zaletę, że łatwo możesz go przenieść z miejsca na miejsce.
26. Zasłoń okna, zaciągając zasłony, rolety czy żaluzje. W mieszkaniu nie jest wtedy tak gorąco. Nie zamykaj jednak okna, bo musi być dopływ świeżego powietrza.
27. Chroń kwiaty przed palącym słońcem (z wyjątkiem kaktusów i palm). Zdejmij je z parapetu i postaw za firanką (dzięki temu będzie na nie padać rozproszone światło) lub z dala od słońca. Promienie słoneczne mogą wypalić w liściach fikusa czy fiołka afrykańskiego brązowe plamy.
28. Częściej podlewaj rośliny i to zarówno w domu, jak i na balkonie. One też w upał tracą więcej wody. Dobrze zrobi im podlewanie dwa razy dziennie - rano i wieczorem.
29. Ustaw komputer w chłodnym miejscu. Jeśli będzie stał na słońcu lub w rozgrzanym jak patelnia pomieszczeniu, przegrzeją mu się obwody i może zacząć szwankować.
30. Kwiaty na balkonie chroń przed bezpośrednim działaniem słońca, montując markizę lub parasol. Przez materiał słońce i tak do nich dotrze, ale nie będzie już tak palące.