Reklama

Sen jest potrzebny do życia jak tlen. Nie staraj się go więc ograniczać, bo to czas przeznaczony na odnowę organizmu. Dobry, mocny sen zwiększa długość i komfort życia. Nie zawsze z twojej winy nocny wypoczynek jest zbyt krotki lub mało efektywny. Zakłócają go rożne dolegliwości (np. ból stawów czy kaszel). W spokojnym śnie przeszkadzają silne emocje. Bardzo często jednak przyczyną bezsenności są złe nawyki, a te przecież możesz zmienić.
[adsense]

Reklama
1 Żyj w zgodzie z zegarem biologicznym

Specjaliści zajmujący się leczeniem bezsenności radzą, żeby kłaść się do łóżka, kiedy czuje się znużenie. W miarę możliwości należy to robić o tej samej porze, bo taki nawyk wzmacnia działanie zegara biologicznego, który reguluje godziny snu i czuwania.

2 Daj odpocząć ciału i umysłowi

Wysiłek fizyczny poprawia nastrój, odpręża, co sprzyja zasypianiu, ale jednocześnie podnosi temperaturę ciała, pobudza organizm do działania. Dlatego uprawiaj sporty, biegaj i ćwicz na siłowni na 2–3 godziny przed położeniem się do łóżka. Bezpośrednio przed snem nie jest wskazany także duży wysiłek umysłowy. Twój mozg potrzebuje ok. 2 godzin, aby zwolnić obroty. Sprzyja temu układanie pasjansa lub czytanie książki, a nie np. przygotowywanie raportu.

3 Nie licz baranów

Jeśli w ciągu 20 minut nie zaśniesz, nie przewracaj się z boku na bok. Wstań, wyjdź z sypialni i znajdź sobie jakieś monotonne zajęcie. Wróć do łóżka, kiedy poczujesz, że kleją ci się powieki. Długie leżenie w łóżku i oczekiwanie na sen powoduje narastanie lęku, że nie zmruży się oka do rana.

4 Myśl pozytywnie

Zamiast: „Ojej, znowu nie mogę zasnąć i jutro będę zmęczona” pomyśl: Wcześniej czy później w końcu na pewno zasnę”. Im bardziej bowiem denerwujesz się, że sen nie nadchodzi, tym dłużej będziesz na niego czekała.

5 Unikaj alkoholu wieczorem

Kieliszek wina odpręża, co sprzyja zasypianiu. Ale alkohol nie jest dobrym środkiem na bezsenność. Zwłaszcza w większej ilości, bo pogarsza jakość snu (staje się on płytki i krotki). Postaraj się nie pić późnym wieczorem także kawy, mocnej herbaty, coli. Zawarta w tych napojach kofeina pobudza.

6 Otaczaj się spokojnymi kolorami

Czerwone zasłony w kuchni? Czemu nie. Będą ci dodawać energii. Urządzając sypialnię, wykorzystaj jednak inne kolory: pastelowe błękity, zielenie, fiolety, bo sprowadzają spokojny sen. Niebieski studzi emocje, wycisza wzburzone myśli. Fiolet relaksuje, usuwa zmęczenie. Zieleń pomaga odzyskać równowagę i uspokaja skołatane nerwy.

7 Zawierz feng shui

Niewłaściwe ustawienie łóżka może spowodować kłopoty ze snem. Według zasad feng shui nie powinno ono stać na wprost drzwi, pod oknem i w strefie pomiędzy oknem i drzwiami. Jego szczyt zawsze powinien dotykać ściany.

8 Dobrze sobie pościel

We śnie może ci przeszkadzać duszne powietrze w pokoju, światło latarni za oknem, zbyt twardy materac. Przygotuj więc sobie komfortowe miejsce do spania, np. kup wygodny materac, żeby nie budził cię ból mięśni i kręgosłupa.

9 Nie zabieraj do sypialni kłopotów

Nie rozpamiętuj minionych wydarzeń, nie szukaj rozwiązania problemów ani nie układaj planu na następny dzień, leżąc w łóżku. Wszystko to zakończ przynajmniej godzinę przed wejściem do sypialni. Czas przed snem przeznacz na relaks, gdy przyłożysz głowę do poduszki, nie myśl o niczym.

10 Spróbuj aromaterapii

W kłopotach z zasypianiem mogą ci pomoc zapachy olejków eterycznych. Zwłaszcza lawendowy zadziwiająco korzystnie wpływa na sen. Dodaj go więc do wieczornej kąpieli lub skrop nim poduszkę. Uspokaja oddech, koi nerwy, pomaga szybciej wejść w fazę głębokiego snu.

11 Stwórz własny rytuał zasypiania

Potrzebny jest on nie tylko małym dzieciom, ale i dorosłym. Ciąg czynności powtarzających się codziennie przed pójściem do łóżka (np. kąpiel, chwila lektury, filiżanka herbaty) sygnalizuje organizmowi, że powinien zwolnić obroty, bo nadchodzi czas na sen.

12 Przeznacz łóżko tylko do spania
Reklama

Nie ucz się w nim, nie czytaj ani nie jedz. Dezorientujesz w ten sposób swój umysł, który nie wie już, czy łóżko to miejsce odpoczynku, czy też działania. Oczywiście, jak w każdej sytuacji bywają wyjątki. Nie musisz unikać np. oglądania w łóżku telewizji, jeśli ta czynność działa na ciebie jak najlepszy środek nasenny.

Reklama
Reklama
Reklama