Każdy dzień to dla naszych oczu niezwykłe wyzwanie. Spędzamy większość dnia przed różnego typu monitorami, które znacznie obciążają wzrok. Do tego dochodzą czynniki zewnętrzne, takie jak smog, stres, światło słoneczne, a nawet niewłaściwa dieta. Niestety długotrwałe przemęczenie wzroku może prowadzić do ogromnego dyskomfortu, pojawienia się wady wzoru, a nawet do chorób.

Zmęczony wzrok – objawy

Przemęczone oczy mogą dawać różne sygnały, które z początku wcale nie muszą wskazywać na problem ze wzrokiem. Jakie objawy mogą wskazywać na to, że oczy są przemęczone i wymagają od nas interwencji? Do najczęstszych objawów należą: swędzenie i pieczenie oczu, zaczerwienienie, wrażenie piasku pod powiekami, nadwrażliwość na światło, niewyraźne widzenie, ból głowy lub oczu, suchość oczu oraz drżenie powiek.

Zmęczone oczy – jak sobie z tym poradzić?

Gdy rozpoznasz problem zmęczonych oczu, możesz spróbować pozbyć się go domowymi sposobami. Niezwykle ważna jest regularność. Jeżeli problem nie zniknie, warto skonsultować się z okulistą.

Sposoby na zmęczone oczy: częściej mrugaj

Gdy przyswajamy informacje mrugamy aż o 50 razy rzadziej niż wtedy, gdy jesteśmy zestresowani. Koncentrując się na ekranie telefonu lub komputera mocno wytężamy wzrok i nawet nie zdajemy sobie sprawy z upływającego czasu. Gdy nie mrugamy, oczy wysuszają się i zdecydowanie szybciej się męczą, dlatego warto pamiętać o tym, aby mrugać częściej.

Sposoby na zmęczone oczy: zamykaj powieki

Oczy, podobnie jak każda inna część naszego ciała wymaga treningu, aby być w dobrej kondycji. Jak ćwiczyć mięśnie oczu? Zamknij oczy i nie ruszając głową, powoli przesuwaj oczami raz w prawo, raz w lewo. Następnie powtórz ćwiczenie, tym razem przesuwając oczami w górę i w dół. Możesz w trakcie tego ćwiczenia zakryć oczy dłońmi – im ciemniejszy obraz, tym lepszy wypoczynek dla oczu. Ćwiczenie powtarzane co 3-4 godziny może znacznie poprawić jakość widzenia.

Sposoby na zmęczone oczy:  wprowadź zasadę 20/20/20

Niebieskie światło, które wydzielane jest przez ekran komputera lub telefonu może być szkodliwa. Podczas długiej pracy przy monitorze warto wprowadzić zasadę 20/20/20. Co 20 minut na 20 sekund oderwij wzrok od komputera i popatrz na coś oddalonego o 20 stóp (czyli 6 metrów). Wprowadzenie tej zasady pomoże oczom odpocząć, a także będzie doskonałą szansą na ćwiczenie wzroku.

Sposoby na zmęczone oczy: trenuj symbol nieskończoności

Regularnie stosowana gimnastyka rozluźniająca oczu przypadnie do gustu tym, którzy spędzają długie godziny przed komputerem. W jaki sposób ćwiczyć? Przesuwaj wzrok po symbolu nieskończoności (taka odwrócona ósemka). Zacznij od lewego dolnego rogu i kieruj się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Czynność powtórz kilka razy. Pamiętaj, aby znak wyobrazić sobie lub wydrukować go na kartce papieru. Ćwiczenie wykonywane w asyście ekranu komputera nie przyniesie rezultatów.  

Zobacz także:

Sposoby na zmęczone oczy: ćwicz zmiany ostrości

Brak regularnego odpoczynku dla oczu może prowadzić do pogorszenia wzroku. Aby tego uniknąć, możesz wprowadzić proste ćwiczenie. Wysuń palec na odległość ok. 10 cm, a następnie oddalaj go, koncentrując wzrok raz na otoczeniu, a raz na palcu. W ten sposób możesz trenować ostrość widzenia. Pamiętaj, że w chwili, gdy nie widzisz dobrze, nie zwlekaj i zbadaj wzrok.

Sposoby na zmęczone oczy: jedz więcej luteiny!

Luteina to substancja zawarta w różnych lekach i suplementach diety na zdrowe oczy. Zanim sięgniemy po witaminy, możemy wzbogacić o nią naszą codzienną dietę.

Poznaj listę produktów bogatych w luteinę:

 • jarmuż
 • szpinak
 • sałata
 • brokuł
 • cukinia ze skórką
 • dynia
 • zielony groszek
 • marchewka
 • kapusta
 • jeżyny
 • maliny
 • agrest
 • żółtko jaja kurzego

Sposoby na zmęczone oczy: okład

Skutecznym pomocnikiem w walce ze zmęczonymi oczami mogą okazać się domowe okłady.

Okład z herbaty: przygotuj napar z czarnej herbaty o średniej mocy, przestudź go do letniej temperatury, a następnie zrób okład.

Okład z rumianku: przygotowanie wygląda podobnie jak okład z herbaty.

Okład ze świetlika: napar przygotowuje się z jednej łyżeczki suszu na szklankę wody. Następnie po ostudzeniu moczymy płatek kosmetyczny w naparze i kładziemy go na oku.

Okład ze świeżego ogórka: plasterki ogórka kładziemy bezpośrednio na zamkniętych powiekach.  

Sposoby na zmęczone oczy: krople

Skuteczną pomocą dla zmęczonych oczu mogą okazać się krople do oczu. Warto wybierać takie, które nawilżają śluzówkę i chronią ją przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

Sprawdź też: