Szacuje się, że problemy ze snem dotyczą aż 40 proc. społeczeństwa. Stres, pospieszny tryb życia, brak aktywności fizycznej, złe nawyki żywieniowe - to wszystko nie pozostaje bez wpływu na jakość snu, a z czasem, przyczynia się do wystąpienia objawów bezsenności. Zioła na sen i uspokojenie stanowią ważny element w terapii tej uciążliwej dolegliwości, trzeba jednak wiedzieć, po które specyfiki warto sięgnąć.

Zioła na sen – jakie są najlepsze?

Dobra jakość snu to jeden z kluczowych czynników, które pozwalają nam cieszyć się świetnym samopoczuciem i które warunkują dobry stan zdrowia. W przypadku wystąpienia problemów z zasypianiem, ważna jest szybka reakcja. Jej brak doprowadzi do pogłębienia problemu i w konsekwencji - do wystąpienia bezsenności. Które zioła na dobry sen wykazują największą skuteczność?

Melina

Melisa jest jednym z najpopularniejszych naturalnych środków, ułatwiających zasypianie. Jej liście zawierają olejek eteryczny, w skład którego wchodzi geraniol, cytral i cytronelal. Zawiera też cenne kwasy fenolowe i flawonoidy. 

Napar należy przygotować z łyżeczki suszu i 150 ml wody i parzyć przez 20 min. Można ją pić codziennie (jeżeli zachodzi taka konieczność, nawet 2-3 razy dziennie), ale po miesiącu, trzeba zrobić przynajmniej 3-tygodniową przerwę aby uniknąć efektu przyzwyczajenia organizmu do zawartych w niej substancji aktywnych. Melisy powinny unikać osoby uczulone na to zioło. Przeciwwskazaniem jest też planowany lub przebyty zabieg chirurgiczny - melisy nie można pić na 2 tygodnie przed i 2 tygodnie po zabiegu.

Chmiel

Szyszki chmielu zawierają lotne olejki i lupulinę, dzięki czemu wykazują działanie uspokajające i relaksujące. Aby przygotować nasenny napar, do 200 ml wrzątku należy dodać łyżkę suszonych szyszek. Taką mieszankę parzymy przez 15 minut. 

Tak jak w przypadku innych ziół ułatwiających zasypianie, po miesiącu stosowania chmielu należy zrobić 3 tygodnie przerwy. Należy pamiętać, że napar z szyszek chmielu nie jest odpowiedni dla dzieci poniżej 12 roku życia. Przeciwwskazaniem jest też depresja - chmiel może pogłębić objawy choroby. Z picia naparu należy też zrezygnować na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem chirurgicznym.

Rumianek

Zobacz także:

Rumianek jest niezwykle bogatym źródłem flawonoidów. Te naturalne substancje wiążą się z receptorami benzodiazepinowymi, dzięki czemu działają uspokajająco i relaksująco. 

Aby przygotować napar, wystarczy dodać łyżeczkę suszonego rumianku do 150 ml wrzącej wody. Po 15 minutach, herbatka na sen będzie gotowa do wypicia. Po 4 tygodniach terapii, przerywamy picie rumianku na 3 tygodnie. Wśród przeciwwskazań należy wymienić nadwrażliwość na rośliny z rodziny astrowatych. Z picia rumianku powinny zrezygnować też osoby przyjmujące leki zawierające alprazolam i diazepam. 

Kozłek lekarski

Na liście najskuteczniejszych ziół na zasypianie, nie może zabraknąć kozłka lekarskiego, znanego jako waleriana. Zawarte w nim substancje hamują aktywność ośrodkowego układu nerwowego, czego efektem jest uczucie odprężenia.

Relaksującą herbatkę przygotujemy z łyżeczki suszonego korzenia kozłka lekarskiego i 150 ml wrzątku. Napar należy odstawić na 15 min. Można ją pić codziennie, ale po miesiącu warto zrobić 3 tygodnie przerwy. Przeciwwskazania? Waleriany nie mogą przyjmować osoby zażywające leki przeciwhistaminowe, uspokajające, nasenne, antynapadowe, zwiotczające mięśnie i stosowane w leczeniu schorzeń psychicznych.

Męczennica cielista

Męczennica cielista wpływa na wpływa na receptory benzodiazepinowe, dzięki czemu wykazuje działanie uspokajające, wyciszające i relaksujące. 

Do przygotowania naparu należy wykorzystać 150 ml wrzątku i jedną łyżeczkę suszonego ziela. Po 10 minutach, herbatka jest gotowa do picia. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, napar z męczennicy cielistej można pić codziennie, pamiętając, że po 4 tygodniach stosowania powinny nastąpić 3 tygodnie przerwy. Tego ziela powinny unikać osoby przyjmujące leki o działaniu ośrodkowym.

Zobacz też: Domowe sposoby na problemy z zasypianiem

Mieszanka ziołowa na sen – jak zrobić?

W przypadku poważnych problemów z zasypianiem, warto spotęgować dobroczynną moc ziół, łącząc ze sobą poszczególne susze. Dużą skuteczność w walce z bezsennością wykazuje mieszanka kozłka lekarskiego, rumianku i melisy. Aby ją przygotować, należy wykorzystać po 20 g każdego ziela. Po zmieszaniu, łyżeczkę suszu dodajemy do 150 ml wrzącej wody. Po 15 minutach, napar nadaje się do picia. 

Zobacz też: 6 powodów, przez które nie możesz zasnąć

Zioła na sen – forum

Zioła na sen są niezwykle przydatne w walce z problemami z zasypianiem, co potwierdzają opinie osób, które je stosują.

- Ja mogę polecić herbaty z szyszek chmielu, naprawdę się sprawdza i czasem z tego korzystam, jak mam problemy z zaśnięciem. Ale jeżeli bezsenność trwa dłużej, to najlepiej udać się do lekarza - pisze SaineK na forum portalu Kafeteria.

Może się okazać, że dane ziele nie będzie dla nas wystarczająco skuteczne. W takiej sytuacji, warto poszukać alternatywy.

- Piłam kiedyś melisę, ale nie bardzo pomagała, za to po mięcie dobrze mi się śpi - stwierdza estutweh, użytkowniczka forum portalu Gazeta.

Dla niektórych osób, problemem może okazać się smak ziół. W takiej sytuacji, warto sięgnąć po ziołowe tabletki.

- Ja melisę też lubię, ale nie w formie do picia, ten smak mnie odrzuca, jakieś mam złe wspomnienia czy co, wolę kupić w tabletkach niż się męczyć z tym piciem i mam wrażenie, że w tabletkach lepiej działa - pisze ~muslinka~ na forum portalu Współczesna. 

Zawarte w ziołach naturalne substancje, są niezwykle pomocne w walce z problemami ze snem. Zdarza się jednak, że nawet regularne picie odpowiednich mieszanek, nie przynosi rezultatu. W takiej sytuacji, warto skonsultować się z lekarzem, gdyż problem ten może być objawem choroby.

Zobacz też: Sposoby na dobry sen - od niego zależy jakość naszego życia