Zespół Adele – czym jest? 

Zespół Adele (syndrom Adele) to zaburzenie psychiczne o charakterze urojeniowo-obsesyjnym. To syndrom potocznie nazywany chorobą miłości, bo jego istotą jest obsesja na punkcie danej osoby. Osoba dotknięta zaburzeniem wymyśla scenariusze i imaginuje szczęście u boku wybranka, pragnie wzajemności swoich uczuć, popada w urojenia i zatraca swoją tożsamość: upodobania, charakter, zainteresowania, grono towarzyskie.

Miłość do wybranej osoby staje się nadrzędną wszystkich działań i jedynym sensem życia. Osoba dotknięta zaburzeniem nazywanym zespołem Adele przestaje żyć własnym życiem, jest szczerze przekonana o wzajemności uczucia i interpretuje znaki, które nie istnieją. Potrafi tłumaczyć każde zachowanie "ukochanego" tak, by świadczyło na jego korzyść. W jej oczach jest bogiem, który zawładnął jej życiem. Nie chce go już z powrotem.

Derealizacja, czyli zniekształcenia rzeczywistości to typowy objaw tej choroby obok wahań nastroju, impulsywności działań, a także niesłuchanie opinii i rad innych osób na temat niepokojących zachowań. Co ciekawe, zespół Adele częściej występuje u kobiet niż mężczyzn.

Syndrom Adele - przyczyny zaburzenia

Na wystąpienie zespołu Adele składa się wiele czynników: od przeżytych doświadczeń, charakter i temperament, po czynniki biologiczne takie jak:

  • zaburzenia równowagi hormonalnej
  • dysfunkcje mózgu
  • czynniki genetyczne

Historia nazwy – kim była Adele Hugo?

Syndrom Adele wziął swoją nazwę od przypadku córki francuskiego pisarza, Victora Hugo. Adele słynęła ze swojej urody – mogła przebierać w propozycjach matrymonialnych i tak też robiła. Aż pewnego razu pożałowała jednej odmowy i zaczęła zabiegać o względy odrzuconego kochanka. Na próżno – ten już nie był nią zainteresowany. Brak wzajemności obudził w Adele obsesję na punkcie mężczyzny, który ją odtrącił. Postawiła sobie za główny cel odzyskanie jego uczucia. Stał się jej obsesją. Śledziła go, przebywała w tym samym towarzyskim gronie, co on, pisała do niego miłosne listy i za wszelką cenę próbowała zdobyć jego uwagę. Z każdą kolejną odmową, Adele zaczęła uciekać się do kłamstw, rozpowiadania fantazji na temat ich rzekomego związku, a w ostateczności do szantażu, gróźb i intryg. Jej obsesja pogłębiała się na tyle, że resztę życia spędziła w zakładzie dla osób obłąkanych.