Systematycznie robienie morfologii krwi pozwala na lepsza profilaktykę swojego organizmu. Badanie krwi to nic strasznego, warto robić je regularnie! Morfologia to badanie składu naszej krążącej krwi. Jest to bardzo ważny element przy diagnozowaniu wielu chorób. Przy wielu dolegliwościach badanie to jest wykonywane jako jedno z głównych.

Krew składa się z krwinek białych, czerwonych oraz płytkowych, składniki te pływają w osoczu. To właśnie od naszej krwi zależy nasze życie i zdrowie. Krew jest systemem obronnym i transportowym naszego organizmu. Transportuje tlen i dwutlenek węgla, a także składniki odżywcze. Jest też nośnikiem hormonów i substancji chemicznych przekaźnikowych. Bierze udział w regulacji temperatury ciała i potrafi naprawić wiele uszkodzeń w całym ustroju.

Morfologia to podstawowe badania krwi które sprawdza:
RBC – liczbę czerwonych krwinek – erytrocytów – składają się one z enzymów, żelaza, witamin. Transportują one tlen i dwutlenek węgla, stanowią około 40% krwi.
WBC – krwinki białe – leukocyty – to system obronny organizmu. Krwinki białe „stają do walki” z infekcjami atakującymi nas.
HCT - stosunek objętości erytrocytów do objętości całej krwi

Do badania morfologicznego pobierana jest bardzo mała ilość krwi w stosunku do całej krwi w naszym organizmie, która stanowi około 6-8% masy ciała.
Wynik morfologii co prawda możemy samodzielnie odczytać, ale lepiej skonsultować do z lekarzem, szczególnie jeśli coś nas niepokoi. Wyniki mogą odbiegać od normy z powodu przebytych chorób czy zażywania leków.

Przed pobraniem krwi do morfologii nie należy jeść i pić przynajmniej 6 godzin. Badanie najlepiej robić rano. Jeśli to możliwe kilka dni przed przestańmy przyjmować leki (także witaminy). Jeśli przyjmujemy lekarstwa przepisane przez lekarza i są one konieczne uprzedźmy o tym w laboratorium w którym będzie robiona morfologia.