Choroby serca są bardzo popularną przypadłością, nazywaną często chorobą cywilizacyjną. Możesz jednak zapobiegać schorzeniom takim jak niewydolność serca dbając o nie każdego dnia.

Przede wszystkim zacznij jeść więcej ryb, bo zawierają one zdrowe kwasy omega-3. Jedzenie ryb przynajmniej raz w tygodniu obniża ryzyko zawału serca nawet o 50%! Kolejny sposób na zatroszczenie się o serce to ograniczenie cukru. Duże ilości cukru powodują nadciśnienie, a od niego już bliska droga do chorób serca. Cukier kryje się nie tylko w słodkościach, ale też wielu napojach i słodkich owocach. Jeśli jesteś łasuchem przestaw się na gorzką czekoladę. Nie tylko zaspokoi ona pragnienie na słodycze, ale jedzona w małych ilościach obniża ryzyko zawału serca i udaru mózgu o prawie 40%.

Bardzo ważnym czynnikiem w zapobieganiu chorób serca jest tez odpowiedni odpoczynek. Spanie minimum 8 godzin na dobę świetnie wpływa nie tylko na serce, ale na cały nasz organizm. Nieodłącznym czynnikiem, który szczęśliwi mięsień sercowy po spokojnej nocy jest ruch. Codzienne spacery, bieganie, jazda na rowerze czy rolkach są idealne, bo serce uwielbia ćwiczenia aerobowe. Już 2,5 godz ćwiczeń w tygodniu zmniejszają ryzyko zawału o 1/3.

Stosując się do tych zaleceń nie zapomnij też o śmiechu! Umiejętność cieszenia się nawet z drobiazgów, dystans do siebie i radość życia wpływa bardzo korzystnie na nasze serce.

Więcej o poradach medycznych znajdziesz na medgo.pl