Wrzody są niczym kratery na naszej błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy. Mogą być maleńkie niczym ziarenka pieprzu, ale mogą mieć nawet kilka centymetrów.
Przyczyn powstawania wrzodów jest kilka. Najczęściej jest to zarażenie się bakterią Helicobacter pylori. Przenosi się ona drogą pokarmową, a także przez pocałunki. Bycie nosicielem nie oznacza jednak choroby, bo nie każdy przenoszący tę bakterie cierpi na wrzody.

Nie bez znaczenia ma także grupa krwi. Okazuje się bowiem że o wiele częściej na wrzody cierpią posiadacze grupy 0.

Wrzody mogą pojawić się także z nadmiaru kwasu solnego, który wchodzi w skład soków żołądkowych. Kwas ten uszkadza barierę śluzową i zaczynają tworzyć się wrzody. Nadmiar wydzielania kwasu solnego występuje często w sytuacjach stresowych. Niekorzystny wpływ maja tez nieregularne pory posiłków i nieodpowiednia dieta.

Choroba ta jest też niestety dziedziczna i około 50% pacjentów ma ją po swoich rodzicach. 

Objawami wrzodów żołądka jest ból pośrodku brzucha odczuwany jako pieczenie lub bolący głód. Często towarzyszą mu mdłości, zgaga lub wymioty.  Ból nasila się po jedzeniu.W przypadku wrzodów dwunastnicy ból pojawia się w stanie głodu, a mija po jedzeniu.

Badaniem potwierdzającym występowanie wrzodów jest endoskopia, często w parze ze zdjęciem RTG.
Jako, że najczęstszą przyczyną wrzodów jest bakteria Helicobacter pylori to wrzody nią wywołane leczy się farmaceutycznie co zazwyczaj przynosi świetne rezultaty. W skrajnych przypadkach przeprowadzane są operacje.
Co ciekawe na wrzody żołądka trzy razy częściej chorują mężczyźni niż kobiety, a choroba nasila się wiosną i jesienią.