W czym przejawia się wrażliwość?

Wrażliwość to pojęcie, oznaczające zbiór pewnych zachowań oraz sposób reagowania na określone sytuacje. Osoby posiadające tą cechę charakteru są szczególnie wyczulone na wszelkie zmiany nastroju i negatywne emocje, kierowane w ich stronę.

Wrażliwość przejawia się głównie w postaci gwałtownych reakcji na poszczególne sytuacje. Niejednokrotnie to, w jaki sposób reaguje osoba wysoko wrażliwa wydaje się otoczeniu nieadekwatne do wielkości problemu. Osoby wrażliwe mogą spotykać się z ostracyzmem i krytyką społeczną, oraz być oskarżone, że "przesadzają" i "robią dużo szumu o nic".

Czy wrażliwość jest słabością?

Wrażliwość przez wiele osób postrzegana jest nie jako zaleta, ale jako ogromna wada. Szczególnie odczucia takie mają osoby wysoko wrażliwe, którym cecha ta utrudnia normalne funkcjonowanie.

Wrażliwość może zaburzać prawidłowy osąd sytuacji, zwłaszcza jeśli towarzyszą jej bardzo silne emocje. Przez to często osoby wrażliwe postrzegane są jako słabe, a cecha ta określana jest mianem wady. Jednak osoby wysoko wrażliwe to również najbardziej empatyczni, ciepli i chętni do pomocy ludzie. Szczególnie doceniają oni piękno, dobro, sztukę i muzykę.

Emocje im towarzyszące są zdecydowanie bardziej intensywne niż w przypadku przeciętnego człowieka. Dzięki temu ich doznania są mocniejsze, a otaczający świat wydaje się o wiele bogatszy.

Wrażliwość - zalety

Wrażliwość ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Niewątpliwie osoby wysoko wrażliwe znacząco różnią się od reszty społeczeństwa. Zwłaszcza dotyczy to sytuacji, w których osoby te przeżywają duży stres lub stają przed trudnym, życiowym wyborem. Jednak wrażliwość ma również swoje dobre strony, głównie pod postacią ciepła i empatyczności. Jakie są zalety wysokiej wrażliwości?

Umiejętność wczuwania się w położenie innych ludzi to jedna z głównych zalet osób wysoko wrażliwych. Dzięki empatii są oni w stanie zrozumieć, jakie emocje i uczucia towarzyszą komuś w danej sytuacji. Cecha to sprawia, że są oni bardzo dobrymi doradcami i są w stanie pomagać ludziom o wiele lepiej, niż przeciętny człowiek. Ludzie wysoko wrażliwi idealnie odnajdują się w takich zawodach jak psycholog czy terapeuta.

Zobacz także:

Kolejną z zalet osób wysoko wrażliwych jest ich wyczulenie na piękno, sztukę oraz otaczający ich świat. Cecha ta umożliwia im postrzeganie ich najbliższego otoczenia w sposób o wiele bogatszy, niż w przypadku zwykłych ludzi. Często osoby wrażliwe mają artystyczne zacięcie, przez co odnajdują się w zawodach takich jak malarstwo, pisanie, fotografia czy rękodzieło. Dzięki swojej rozszerzonej percepcji osoby wysoko wrażliwe są w stanie ukazać sztukę w zupełnie inny sposób i przenieść ją na wyższy poziom.

Osoby wysoko wrażliwe cechują się również większą siłą charakteru oraz umiejętnością przewidywania. Dzieje się tak, ponieważ przez wiele lat muszą one nauczyć się być odporne na rozmaite ataki ze strony osób o mniejszej wrażliwości od nich. Muszą także mierzyć się z o wiele większą ilością emocji, niż przeciętny człowiek. Dzięki temu nabierają oni odporności psychicznej i są w stanie wytrzymać o wiele więcej.

Z kolei umiejętność szybkiego analizowania i wyciągania wniosków swoje korzenie ma w podwyższonej percepcji. Osoba wrażliwa postrzega świat w inny, bogatszy sposób. Często zwraca uwagę na pozornie nieistotne detale, które niejednokrotnie bywają kluczem do rozwiązania danego problemu. Dzięki temu osoby wysoko wrażliwe są w stanie szybciej wychwycić nastroje różnych osób, przewidzieć ich zachowania oraz reakcje. Mogą także starać się zapobiegać wybuchom gniewu i starać się łagodzić konflikty.

Wrażliwość - wady

Wrażliwość może być zarówno darem, jak i przekleństwem. Ludzie wysoko wrażliwi najczęściej uważają cechę tą za swoją wadę, utrudniającą codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Faktem jest, że osoba o wysokiej wrażliwości, wystawiona na działanie stresu reaguje o wiele bardziej emocjonalnie, niż przeciętny człowiek. Wybuchy złości, agresji czy płaczu mogą wydawać się reszcie otoczenia przesadzone, nieuzasadnione, a wręcz teatralne. Dzieje się tak, ponieważ osoby wysoko wrażliwe nie radzą sobie ze zbyt dużymi ilościami negatywnych emocji i chcą się ich jak najszybciej pozbyć.

Kolejną z wad, wynikających z wysokiej wrażliwości jest podatność na zranienie i złe słowa. Osoby posiadające tą cechę bardzo liczą się z opiniami innych ludzi, szczególnie tymi negatywnymi. Nieprzyjemne słowa czy wybuch gniewu wpływa bezpośrednio na ich samoocenę, postrzeganie siebie oraz humor. Jedna niemiła sytuacja jest w stanie zepsuć im cały dzień, jeśli nie znajdą sposobu na ujście negatywnych emocji.

Jak radzić sobie z nadwrażliwością emocjonalną?

Wrażliwość to cecha charakteru, która powoduje wyostrzenie percepcji i zmienia postrzeganie otaczającego cię świata. Radzenie sobie z wrażliwością w codziennym życiu nie jest łatwe, ale jak najbardziej możliwe. W jaki sposób radzić sobie z nadwrażliwością emocjonalną?

Przede wszystkim znajdź sposób na wyrzucanie z siebie zbędnych emocji oraz stresu. Najlepiej wykorzystać w tym celu aktywność fizyczną. Regularne ćwiczenia, pływanie czy codzienny sprint przez park nie tylko pomogą ci pozbyć się negatywnych myśli, ale uleczą również twój umysł. W trakcie aktywności fizycznej w mózgu wytwarzane są endorfiny, znane jako hormony szczęścia. Oprócz uczucia zadowolenia i przyjemnego zmęczenia likwidują one również kortyzol, czyli tak zwany hormon stresu.

Ważne jest to, byś w miarę możliwości wykluczyła ze swojego otoczenia wszelkie czynniki, które mogą powodować stres i być źródłem dodatkowych negatywnych emocji. Najlepiej, abyś spisała na kartce wszystko to, co powoduje u ciebie podenerwowanie lub napięcie. Następnie, w miarę możliwości postaraj się znaleźć wyjście z takiej sytuacji. Szczególnie istotne jest to, by wyrzucić ze swojego najbliższego otoczenia wszystkie toksyczne osoby. To one w największym stopniu mają wpływ na twoje złe samopoczucie oraz negatywne postrzeganie samej siebie.

Jak wykorzystywać wrażliwość na korzyść?

Wrażliwość to cecha charakteru, z którą niełatwo jest żyć. Warto jednak nauczyć się wykorzystywać wszystkie możliwości, jakie posiada osoba wysoko wrażliwa.

Empatia u osób wrażliwych jest na dużo wyższym poziomie, niż u przeciętnego człowieka. Dzięki temu mają one możliwość lepszego wczucia się w sytuację drugiej osoby, zrozumienia jej emocji oraz motywacji, którymi się kieruje. Wrażliwość można więc wykorzystać by pomóc ludziom, którzy znajdują się na zakręcie życiowym. Dotyczy to zarówno wsparcia przyjaciółki, jak również wykonywanego zawodu. Osoby wysoko wrażliwe świetnie sprawdzą się w roli psychologa lub terapeuty.

Zdolność obserwacji u osób wysoko wrażliwych jest o wiele lepsza, niż w przypadku każdego innego człowieka. Dostrzegają oni pełniejszy obraz sytuacji, wraz z wieloma pozornie nieistotnymi detalami. To czyni z nich świetnych analityków i osoby, potrafiące przewidzieć konsekwencje działań oraz dalsze zachowania innych ludzi. Takie cechy z kolei są bardzo pożądane w wielu zawodach wymagających dokładności oraz znajomości ludzkiej natury (np. rekruterka).

Wrażliwość można także wykorzystać do rozwoju swojej kreatywności i inteligencji. Dzięki odmiennej percepcji osoby wysoko wrażliwe w inny sposób odbierają sztukę, książki czy muzykę. Częsta stmulacja pobudza do pracy obszary odpowiedzialne za kreatywność oraz zwiększanie inteligencji społecznej. To z kolei prowadzi do rozwoju duchowego oraz intelektualnego na wielu poziomach. Najlepiej więc korzystać z wrażliwości, chłonąc jak najwięcej z otaczającego cię świata i korzystając z wszystkich okazji do zobaczenia czegoś nowego.