Niezdrowe majtki?

Wraz z rozwojem branży odzieżowej, a także konsumpcjonizmu, bieliznę z naturalnych tkanin zaczęły zastępować produkty syntetyczne, takie jak poliester, czy poliamid, których bazą jest…plastik. Dzięki łatwemu dostępowi do surowca i stosunkowo niskiej cenie produkcji, majtki z poliestru i innych, syntetycznych materiałów, znajdziemy niemal w każdym sklepie i z pewnością, w naszych szafach. Niestety, taki materiał nie pozwala na swobodną cyrkulację powietrza, odprowadzanie potu i termoregulację miejsc intymnych - mówiąc wprost, „kiszą się” one przez kilka godzin, co znów stwarza idealne warunki dla rozwoju bakterii i grzybów, które wywołują infekcje. Ponadto, mogą powodować odparzenia i bolesne otarcia. Jeśli wciąż zmagasz się z nawracającymi upławami lub kandydozą  - biegnij do garderoby i sprawdź metki! 

Zobacz też:

Dobre majtki

Przyjazna skórze i miejscom intymnym bielizna, to ta z naturalnych włókien, jak bawełna, len czy jedwab. Odprowadza pot, szybko wysycha, zapewnia swobodny przepływ powietrza i świetnie chroni wrażliwe części ciała przed chłodem. Przy nawracających problemach z infekcjami warto również zwrócić uwagę na barwienie bielizny - modne wzory i krzykliwe kolory są często zasługą zastosowania dużej ilości barwników, wywołujących alergie. 

Istnieje jeszcze jedna opcja, z którą powinny zaznajomić się w szczególności posiadaczki skóry wrażliwej, mianowicie materiał z bambusa:

Majtki z wiskozy z bambusa z certyfikatem Oeko Tex chłoną trzykrotnie więcej wilgoci niż bawełna. Certyfikowany materiał daje duże poczucie komfortu i wygody. Przeznaczony jest szczególnie dla osób z wrażliwą skórą i alergiami. Potwierdzają to opinie klientek

”Uspokajają mi się stany zapalne"

"Przyznaję, że jest naprawdę duża różnica. Cały dzień przygotowań, potem wesele do 8 rano, a w tych majtkach nadal się czułam “czysto” i jeśli czeka Was bardzo aktywny i długi dzień to w 100% polecam". - tłumaczy fenomen bambusowej bielizny Patrycja Jaskot, autorka bloga travelover.pl i właścicielka eko-marki Closh.

Zobacz także:

Majtki z wiskozy bambusowej mogą więc stanowić jeden z elementów profilaktyki grzybicy i infekcji. Wybór majtek z bambusa, to też ukłon w stronę środowiska naturalnego:

Najważniejsze dla naszego zdrowia i planety jest dokonywanie świadomych wyborów. Mam nadzieję, że coraz więcej konsumentów będzie zwracać uwagę na materiały, ich pochodzenie i certyfikaty. Uprawa konwencjonalnej (czyli nieorganicznej) bawełny, nie tylko rujnuje naszą planetę poprzez pestycydy i nawozy sztuczne (skutkiem czego jest zanieczyszczenie gleb, wód, zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników), ale wymaga obróbki z użyciem szkodliwej chemii. Podczas obróbki bawełny stosuje się około 8 tysięcy środków chemicznych, w tym wybielacze na bazie chloru. Niestety, każdy surowiec wymaga obróbki, nawet ten naturalny - nie ma możlwości, by z zebranej rośliny bez tego utkać przędzę i zrobić materiał. Dlatego tak ważne jest wybieranie produktów z certyfikatem GOTS (np. w przypadku bawełny), czy OEKO TEX, które jasno określają i limitują możliwe do obróbki środki. Materiały z tymi certyfikatami są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na stan zdrowia człowieka, m.in. pestycydów, chlorofenoli, formaldehydu, barwników alergizujących, zabronionych barwników azowych oraz metali ciężkich. - przekonuje Patrycja. 


Stringi

A jak jest ze stringami? Ich noszenie jest niezdrowe, ale jeśli byłyby z bawełny, albo bambusa, to…? Niestety, plus i minus wciąż dają minus - stringi nie tylko powodują otarcia, ale przez swój krój ułatwiają przenoszenie bakterii kałowych w okolice pochwy. Resztę dopowiedzcie sobie same. Oczywiście, świat nie zawali się, kiedy włożycie stringi na specjalne okazje, jednak zdecydowanie nie powinna to być „bieliźniana” podstawa. 

Spanie

Spanie w majtkach, czy bez, to jeden z największych „dylematów” ludzkości. Są tacy, którzy nie wyobrażają sobie snu bez bielizny (popularne wytłumaczenie: co jeśli będę musiała szybko ewakuować się podczas pożaru?) i tacy, których na samą myśl o wypoczynku w majtkach wzdryga. Specjaliści są zgodni - najzdrowsza i najłatwiejsza opcja to spanie bez majtek. Nasze miejsca intymne zasługują na odpoczynek od ucisku i otarć.