TAGATOZA to monocukier występujący naturalnie w laktozie oraz owocach tropikalnego drzewa z Afryki. Finalny produkt, czysta tagatoza, jest w 100% wolna od laktozy i w pełni bezpieczna dla osób na nią uczulonych.

Biorąc pod uwagę nagminne nadmierne spożycie cukru oraz ściśle powiązaną z nim epidemię otyłości i cukrzycy, edukacja społeczeństwa z zakresu zdrowego odżywiania jest kluczowym działaniem, mogącym zaradzić zjawisku „globesity”.

Tagatoza została odkryta pod koniec lat 60-tych XX wieku przez międzynarodową grupę farmaceutyczną. Naukowcy zaobserwowali, że przywraca ona właściwy skład flory przewodu pokarmowego, dlatego znalazła zastosowanie w leczeniu chorych na raka jelit.

Okazało się że, oprócz naturalnych właściwości prebiotycznych, tagatoza ma też wiele innych zalet:

  • smakuje niemal tak samo jak cukier
  • ma od niego prawie trzy razy mniej kalorii – 1,5 kcal/g podczas, gdy cukier ma 4 kcal/g.
  • z powodu niskiego indeksu glikemicznego (IG 7,5) jest polecana diabetykom i osobom na diecie.
  • nie powoduje gwałtownego wzrostu stężenia glukozy we krwi, jak ma to miejsce w przypadku sacharozy.
  • nie pozostawia również gorzkiego posmaku tak jak sztuczne słodziki.


Tagatoza świetnie sprawdzi się w kuchni, nie tylko do słodzenia napojów i deserów, ale do całkowitego zastąpienia cukru, np. w cieście drożdżowym, karmelizowanych warzywach czy bezie, ponieważ jest odporna na wysokie temperatury, fermentuje (czyli wyrosną na niej drożdże na baby wielkanocne) i karmelizuje się.

SPRAWDŹ PRZEPISY NA CIASTA WIELKANOCNE
 
Zaletę tagatozy stanowi również łatwość użycia. Występuje w postaci kostek oraz jako słodzik w formie kryształków i tabletek. Kryształków dodaje się do potraw o połowę mniej niż cukru, natomiast kostki i tabletki odpowiadają płaskiej łyżeczce cukru. Tagatoza w tabletkach może zawierać laktozę.

Tagatoza jest stosowana w produkcji niskokalorycznych słodyczy, przetworów owocowych czy napojów, ale również w branży farmaceutycznej i kosmetycznej. Jest idealnym składnikiem past do zębów czy płynów do płukania ust, bo nie powoduje próchnicy i redukuje płytkę nazębną.