Natura jest źródłem największej mocy. Stosowana od wieków magia ziół na dobre zakorzeniła się w ludowych wierzeniach. Kwiaty i drzewa uważane są za dobre lub złe przez swój wygląd oraz działanie. Dziurawiec – ta roślina znana jest jako ziele czarownic. Według legend przyciąga miłość i chroni przed złem. Ma też wiele właściwości korzystnych dla urody i zdrowia. Sprawdź, co jeszcze o niej wiemy.

Ta roślina znana jest jako ziele czarownic – magia dziurawca

Dziurawiec, znany też jako ziele czarownic i ziele świętego Jana, to popularna roślina z polskich łąk. Rośnie w całej Europie, dlatego od wieków wiadomo o jej cudownych właściwościach. W zielarstwie wykorzystywano ją jako remedium na nerwy, ukojenie ciała i duszy, harmonię i spokój. Miał tyle doskonałych zastosowań używanych często przez zielarki, że nazwany został zielem czarownic. Olejek z dziurawca sprzyjał dbaniu o urodę i cerę. Wierzono także, że dziurawiec odpędza złe duchy. Wyciskany z tej rośliny sok stosowano w rytuałach wyganiających demony i upiory. Znane było dzięki charakterystycznym dziurkom na liściach jako roślina "pokłuta przez diabła". Według legendy dziurawiec miał wyrosnąć z ziemi, na którą spadła odcięta głowa św. Jana, stąd też nazwa ziele św. Jana. Dzięki temu miała w sobie mistyczne boskie moce odpierania zła i pomocy we wszelkich dolegliwościach. Według przesądów dziurawiec działa także:

  • Ochronnie – zabezpiecza przed złem w każdej postaci, koszmarami i nawiedzeniami.
  • Prawdomównie – niegdyś wkładano płatki kwiatów do ust osób przesłuchiwanych, by sprawić, że powiedzą prawdę. Miał działać także jako udowodnienie, że miłosne wyznania są prawdziwe i szczere.
  • Zapewnia spokój – dziurawiec koi nerwy, uwalnia od stresu i trosk. Leczy duszę. Zapobiega "pomieszaniu zmysłów".
  • Odpędza smutek i nieszczęścia, zabezpiecza przed wypadkami.
  • Przyciąga miłość – działa tak zwłaszcza w noc świętojańską. Jego magiczne moce miały łączyć serca i dodawać namiętności. Młode kobiety plotły z dziurawca wianki w świętojańskie noce i układały je na wodzie.
  • Wspiera kobiety, zwłaszcza matki – emanuje kobiecą energią, służy rodzinie i płodności.
  • Chroni przed rozrzutnością – noszony w portfelu dziurawiec zapobiega nieplanowanym wydatkom.

Dziurawiec / GettyImages/ Ali Majdfar

Zobacz też:

Jak stosować dziurawiec?

Dziurawiec świetnie działa w wielu różnych postaciach. Najczęściej i najłatwiej stosuje się napar z suszonego ziela. Działa kojąco, ale też przeciwzapalnie i łagodnie dla układu pokarmowego. Używa się też olejków i soku z dziurawca, które wewnętrznie dobroczynnie wpływają na nastrój, ale również zewnętrznie na cerę i skórę całego ciała. Polecane jest zbieranie dziurawca osobiście w noc św. Jana, kiedy ma największe magiczne moce. Zbiór można prowadzić też w słoneczne, letnie dni. Wiązki dziurawca w domu mają według wierzeń chronić dom i rodzinę przed działaniem złych mocy.

Sprawdź także:

Zobacz także: