Pociecha bywa narażona na choroby brudnych rąk czy ukąszenie kleszcza, zwłaszcza latem. Wynikających z tego kłopotów możesz uniknąć. Jak? Wystarczy zaszczepić dziecko:

● Przeciwko wirusom przenoszonym przez kleszcze

Zarazki te powodują zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych i mózgu (tzw. KZM). Jeśli twoja pociecha będzie na nie odporna, od razu po zakażeniu zwalczy je i nie zachoruje. Właśnie tak działa szczepionka. Można ją podać dopiero wtedy, gdy dziecko skończy rok. Konieczne są trzy dawki: dwie w odstępie 6 tygodni, trzecia – pół roku (nie później niż 12 miesięcy!) od ostatniej. Szczepiąc pociechę nawet późną wiosną, zdążysz zabezpieczyć ją na wakacyjny wyjazd, ponieważ już po dwóch pierwszych zastrzykach dziecko staje się uodpornione. Po 3 latach od ostatniego szczepienia dokonuje się, w odstępach trzyletnich, szczepień przypominających. Dawka FSME–Immun Junior i Encepur K kosztuje 50–60 zł.

Ważne! Te szczepionki nie chronią przed boreliozą (to inna odkleszczowa choroba). Jeśli więc na skórze pociechy zauważysz wbitego kleszcza, od razu wyciągnij go pęsetą. Przedtem nie wolno kleszcza smarować żadną maścią, masłem, spirytusem czy octem. Następnie koniecznie pójdź z dzieckiem do lekarza.

● Przeciwko żółtaczce pokarmowej

Jej sprawcą są wirusy zapalenia wątroby typu A. Łatwo się nimi zarazić, jedząc niemyte owoce i pijąc z tego samego naczynia lub przez tę samą słomkę, co inni (w ślinie mogą być zarazki). A takie częstowanie zdarza się dzieciom podczas zabawy z rówieśnikami. Wirusy żółtaczki pokarmowej czyhają też w brudnych toaletach, np. na plażach i w otwartych latem sezonowych barach. Pociecha może więc się zarazić, gdy nie umyje rąk po wyjściu z ubikacji. Przed chorobą chroni szczepionka (podaje się ją od 1. roku życia). Dziecko jest uodpornione po 14 dniach od zastrzyku. Konieczny jest drugi: po 6–12 miesiącach od pierwszego. Za dawkę Havrix Junior i Vaqta płaci się ok. 90 zł.

Ważne! Jeśli dziecko nie było szczepione przeciwko WZW typu B, można mu podać preparat Twinrix Junior. Chroni on równocześnie przed żółtaczką A i B. Wówczas wykonuje się trzy zastrzyki: dwa w odstępie miesięcznym, a trzeci po 5 miesiącach od ostatniego. Jedna dawka szczepionki to wydatek ok. 100 zł.